GPW rośnie, ale ryzyko korekty jest coraz większe, w grze KGHM i Kruk

Omawiane walory: , , , ,

Liderem środowej sesji jest mWIG40, który rośnie o ponad 1,1 proc. i ustanawia 9-letnie maksima. Pierwsze objawy zadyszki zdradza z kolei WIG20. Kurs indeksu blue chipów spada po południu o 0,2 proc. 

Na zachodnioeuropejskich parkietach dominuje zieleń. Kwadrans po 13:00 francuski CAC 40 zyskuje 0,09 proc., niemiecki DAX +0,36 proc., a brytyjski FTSE 100 umacnia się o 0,11 proc. Na polskiej giełdzie liderem jest mWIG40, który rośnie o ponad 1,1 proc. i ustanawia 9-letnie maksima. Daleko w tyle są segmenty dużych i małych spółek. Indeks sWIG80 krąży w okolicach poziomu odniesienia, a WIG20 traci 0,18 proc. (2.020 pkt.). Kluczowe dla dalszych losów warszawskich indeksów będą piątkowe decyzje agencji ratingowych Moody’s i Fitch. Konsensus zakłada, że oceny i perspektywy ratingu pozostaną bez zmian. >> Na WIG20 szykuje się korekta – analiza techniczna

Wydarzeniem dnia jest pierwsza od wyborów konferencja prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Wystąpienie ruszy o 17:00 czasu polskiego, czyli dokładnie w momencie, gdy giełda w Warszawie zakończy handel. Dla inwestorów języczkiem u wagi będą wszelkie wzmianki na temat planów gospodarczych. Istotna będzie retoryka dotycząca reformy podatkowej oraz polityki handlowej.

Środa upływa pod znakiem wzrostów na rynku ropy naftowej. Wsparciem dla kupujących są informacje o zmniejszeniu dostaw ropy naftowej przez Arabię Saudyjską do części jej azjatyckich konsumentów, m.in. Indii i Malezji. Niemniej, rynek wciąż czeka na szczegóły dotyczące cięć. W południe baryłka WTI kosztuje 51,15 dolarów.

W roli lokomotywy segmentu blue chipów występuje dziś KGHM. Akcje kombinatu dynamicznie rosną druga sesję z rzędu. O 13:00 jeden walor kosztował ponad 104 zł. Notowaniom KGHM-u sprzyjają rosnące ceny miedzi i srebra.

wykres_kghm

Po przeciwnej stronie są dzisiaj akcje spółek paliwowych. Kurs PKN Orlen spada o 2,5 proc., a Lotosu o 0,5 proc.

W segmencie mid-capów pozytywnie wyróżniają się walory Grupy Azoty (+5 proc.), Inter Cars (+3,6 proc.) i Kruka (+2,5 proc.). Windykacyjna grupa podsumowała rok 2016. W sumie Kruk zainwestował rekordową kwotę 1,3 mld zł w 99 portfeli wierzytelności o łącznej wartości ponad 16 mld zł. Ponadto w ubiegłym roku spółka osiągnęła rekordowy poziom spłat z portfeli własnych w wysokości 992 mln zł.

Kilkuprocentowe wzrosty na kursie Inter Cars to zasługa świetnych danych sprzedażowych za grudzień 2016 roku. Według raportu, dystrybutor części zamiennych do aut wypracował 485,7 mln zł przychodów, co stanowi wzrost o ponad 20 proc. r/r.

Gorącym tematem są też roszady personalne we władzach XTB. Z fotelem prezesa pożegnał się Jakub Maly. Jako powód wskazano niezadowalające tempo realizacji celów strategicznych i rozwoju grupy. Na miejsce Jakuba Malego rada nadzorcza tymczasowo powołała Jakuba Zabłockiego. W środę walory domu maklerskiego drożeją o ponad 1,5 proc.

Przecenę kontynuują dziś akcje Serinus Energy. Inwestorzy nerwowo zareagowali na plany emisji akcji za 25,2 mln dolarów kanadyjskich. Środki mają sfinansować inwestycje w Rumunii i usprawnienie produkcji w Tunezji.

Mapa rynku – stan na godzinę 13:15. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 13:15. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, INTERCARS, kghm, Kruk, serinus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Grupa Azoty: Mamy potwierdzone pełne finansowanie Projektu Polimery. Instalacja ruszy w 2022 r. Gośćmi poniedziałkowego czatu inwestorskiego byli Paweł Łapiński i Marek Czyż. Przedstawiciele Grupy Azoty na gorąco omówili najnowsze wyniki finansowe oraz postępy w realizacji projektu Polimery Police, jednej z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle.
 • Grupa Azoty: Kiedy Polimery Police ruszą, rynek będzie w trendzie wzrostowym

  Grupa Azoty na bieżąco aktualizuje analizy dotyczące spodziewanego popytu na polipropylen, mającego wpływ na rentowność inwestycji Polimery Police. Wynika z nich, że w 2023 roku, kiedy inwestycja ma już produkować, rynek polipropylenu powinien być na fali wzrostowej, poinformował ISBnews wiceprezes Grupy Azoty ds. finansowych Paweł Łapiński.

 • ZCh Police mają dokumentację transakcyjną dot. finansowania Polimerów Police

  ZCh Police, Grupa Azoty (jednostka dominująca, a łącznie z ZCh Police jako pierwotni sponsorzy) oraz spółka zależna od pierwotnych sponsorów - Grupa Azoty Polyolefins zawarły ze spółką Grupa Lotos, Hyundai Engineering Co., Ltd oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND, łącznie z Grupą Lotos i Hyundai współsponsorzy, a łącznie z pierwotnymi sponsorami i Polyolefins strony) umowy dotyczące warunków inwestycji equity oraz finansowania dłużnego podporządkowanego (dokumentacja transakcyjna) w związku z realizacją przez Polyolefins projektu inwestycyjnego "Polimery Police".

 • ZCh Police: Azoty Polyolefins mają umowę kredytów w zw. z proj. Polimery Police

  Grupa Azoty Polyolefins - spółka zależna Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police- podpisała umowę kredytów, której celem jest pozyskanie uprzywilejowanego finansowania dłużnego niezbędnego do realizacji przez Polyolefins projektu inwestycyjnego "Polimery Police".


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR