GPW zalicza słaby dzień, w Europie nie było tak źle

Przebieg dzisiejszej sesji w Europie miał o wiele spokojniejszy wydźwięk niż można by tego oczekiwać czytając poranne nagłówki prasowe. Pomimo zachwiania nastrojami giełdowymi, które miało miejsce podczas środowej konferencji J. Powell’a, niektóre parkiety europejskie notowały dziś nieznaczne zwyżki.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Do południa stosunkowo dzielnie radził sobie również WIG20, który poruszał się w okolicach poziomu neutralnego. W kolejnych godzinach sytuacja jednak uległa znacznemu pogorszeniu i polski indeks blue chipów ostro zanurkował. Na dwadzieścia spółek znajdujących się w indeksie, aż dwanaście zanotowało ponad 1-proc spadek. WIG20 zakończył ostatecznie dzień ze stratą wynoszącą 1,6 proc., mWIG40 stracił 1,1 proc., a sWIG80 0,2 proc.

Wystarczyło jedno zdanie J. Powell’a, by kurs dolara wspiął się na nowe tegoroczne szczyty. W momencie pisania komentarza, eurodolar notowany jest w okolicach 1,1050 EUR/USD. Sugestia, jakoby wczorajsza obniżka miała być jedynie formą „dostosowania” zepsuła również nastroje na rynku metali szlachetnych. Wczorajszego wieczoru dość boleśnie przeceniło się złoto, srebro oraz platyna, choć pierwszy z wymienionych metali zaliczył relatywnie „miękkie lądowanie”. Faktem jest, że wszelkie próby prognozowania ruchów Fed w horyzoncie dalszym niż sześć miesięcy nie są wiarygodne. Warto przypomnieć chociażby majową wypowiedź szefa Rezerwy Federalnej, w której padło stwierdzenie, że obniżka stóp pozostaje bezpodstawna. Tymczasem na rynku amerykańskiego długu obserwujemy dziś spadek rentowności obligacji 10-letnich poniżej poziomu 2 proc., co na pierwszy rzut oka stoi w sprzeczności z powszechnym odbiorem wczorajszego posiedzenia Fed oraz zachowaniem rynku walutowego.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Spośród opublikowanych dziś krajowych danych makro, warto zwrócić uwagę na lipcowy odczyt przemysłowego indeksu PMI, który obniżył się względem poprzedniego miesiąca i wyniósł 47,4 pkt. (konsensus 47,9 pkt.). Trudno oczekiwać pozytywnych zaskoczeń, podczas gdy przemysłowy PMI Niemiec znajduje się na najniższym poziomie o 2012 r. Wśród ankietowanych rosną obawy związane z malejącą liczbą zamówień eksportowych, choć należy przyznać, że pod kątem danych realnych komponent ten utrzymywał się do tej pory na stosunkowo przyzwoitym poziomie, biorąc pod uwagę problemy za naszą zachodnią granicą. Obecnie niepokoić może również postępujący spadek zamówień na rynku krajowym, który przyczynia się do masowego obniżania przez przedsiębiorstwa prognoz produkcji. Lipiec był dziewiątym miesiącem z rzędu, podczas którego przemysłowy PMI pozostaje poniżej krytycznej bariery 50 pkt. (oddzielającej ekspansję od spowolnienia).

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 1 sierpnia 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR