Groźba Brexitu dociska kurs funta – analiza techniczna GBP/PLN

Referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zbliża się wielkimi krokami. Obawy rosną, bo jak wskazują wstępne sondaże, za wyjściem jest 49 proc. respondentów. Pary walutowe notowane z funtem mają przed sobą nerwowe trzy miesiące.

Na walorze GBP/PLN od grudnia dominuje podaż. W tym czasie notowania funta spadły z prawie 6,10 do poziomu 5,50 zł, czyli o 10 proc. W interwale dziennym widać ukształtowaną w tym okresie formację głowy i ramion kończącą wcześniejsze zdecydowane wzrosty. Obecnie notowania oparły się o poziom 5,50, gdzie wypada również linia trendu wzrostowego z początku 2013 roku. Jest to silna bariera popytowa, która już zaczęła hamować presję sprzedających na zejście do 5,42 zł, gdzie wypada zasięg prawego ramienia formacji.

GBPPLN.nddDaily

Kliknij, aby powiększyć

>> Bieżące analizy techniczne oraz komentarze rynkowych ekspertów z rynku walutowego znajdziesz serwisie trading.stockwatch.pl

Pokonanie rejonu 5,50 będzie jednak oznaczało też przebicie linii trzyletniego trendu wzrostowego i potencjał spotęgowania spadków nawet do 5,25. Z kolei najbliższy zasięg ewentualnego odbicia to 5,63-5,65 złotych za funta.

Momentem decydującym o dalszych losach par notowanych z funtem brytyjskim będzie wynik czerwcowego referendum, na które trzeba jeszcze poczekać. Obecnie bardziej prawdopodobny jest scenariusz pozostania Wielkiej Brytanii w UE, jako że premier David Cameron uruchamia wszelkie możliwości by przekonać społeczeństwo do głosowania za pozostaniem. Trzeba jednak pamiętać, że Cameron ma też silnych przeciwników politycznych, w tym partyjnego kolegę Borisa Johnsona, mera Londynu, który ostrzy sobie zęby na fotel premiera.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Alior Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0, m.in. chroniącą przed wrogimi przejęciami spółek

  Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR