StockWatch.pl

Groźba Brexitu dociska kurs funta – analiza techniczna GBP/PLN

Referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zbliża się wielkimi krokami. Obawy rosną, bo jak wskazują wstępne sondaże, za wyjściem jest 49 proc. respondentów. Pary walutowe notowane z funtem mają przed sobą nerwowe trzy miesiące.

Na walorze GBP/PLN od grudnia dominuje podaż. W tym czasie notowania funta spadły z prawie 6,10 do poziomu 5,50 zł, czyli o 10 proc. W interwale dziennym widać ukształtowaną w tym okresie formację głowy i ramion kończącą wcześniejsze zdecydowane wzrosty. Obecnie notowania oparły się o poziom 5,50, gdzie wypada również linia trendu wzrostowego z początku 2013 roku. Jest to silna bariera popytowa, która już zaczęła hamować presję sprzedających na zejście do 5,42 zł, gdzie wypada zasięg prawego ramienia formacji.

GBPPLN.nddDaily

Kliknij, aby powiększyć

>> Bieżące analizy techniczne oraz komentarze rynkowych ekspertów z rynku walutowego znajdziesz serwisie trading.stockwatch.pl

Pokonanie rejonu 5,50 będzie jednak oznaczało też przebicie linii trzyletniego trendu wzrostowego i potencjał spotęgowania spadków nawet do 5,25. Z kolei najbliższy zasięg ewentualnego odbicia to 5,63-5,65 złotych za funta.

Momentem decydującym o dalszych losach par notowanych z funtem brytyjskim będzie wynik czerwcowego referendum, na które trzeba jeszcze poczekać. Obecnie bardziej prawdopodobny jest scenariusz pozostania Wielkiej Brytanii w UE, jako że premier David Cameron uruchamia wszelkie możliwości by przekonać społeczeństwo do głosowania za pozostaniem. Trzeba jednak pamiętać, że Cameron ma też silnych przeciwników politycznych, w tym partyjnego kolegę Borisa Johnsona, mera Londynu, który ostrzy sobie zęby na fotel premiera.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Wakacje last minute – poznaj ich zalety

  Pogoda jesienią nie rozpieszcza, dlatego Polacy marzą o wypoczynku w miejscach, w których jest znacznie więcej słońca. Na szczęście, wycieczki zagraniczne są coraz przystępniejsze cenowo, dlatego bez przeszkód można wyrwać się na kilka dni do ciepłych krajów. Szczególną uwagę warto zwrócić na wakacje last minute, które są oferowane w niemalże każdym biurze podróży.

 • Celon Pharma zarejestrowała swój kluczowy lek w Hiszpanii

  Celon Pharma pozytywnie zakończyła procedurę rejestracyjną dla leku Salmex w Hiszpanii. Produkt będzie dystrybuowany na tym rynku poprzez lokalnego partnera posiadającego doświadczenie w marketowaniu produktów inhalacyjnych.

 • GPW znów w roli outsidera, nerwowo na 11 bit studios i The Farm 51

  Giełda w Warszawie ponownie jest jedną z najsłabszych w Europie. Humory inwestorom psują słabe dane z Chin, czy nałożone przez USA cła na produkty z Europy, ale to przede wszystkim duże spółki finansowe ciągną w dół indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki gamingowe i Stelmet. 

 • UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi Biedronki dotyczące cen

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska. Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, spółce gorzi nawet 5 mld zł kary.

 • Przychody Grupy Orbis wzrosły wstępnie o 7 proc. r/r do 406 mln zł w III kw. 2019

  Przychody Grupy Orbis wzrosły o 7,2 proc. r/r do 406,1 mln zł w III kw. oraz o 3,4 proc. r/r do 1.090,2 mln zł w I-III kw. 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR