Haitong Bank podniósł rekomendację dla akcji PZU

Omawiane walory:

Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku w raporcie z 18 września podniosła zalecenie dla PZU do neutralnie ze sprzedaj oraz cenę docelową akcji o 4 proc. do 38 zł.

pzu, rekomendacje

(Fot. Pexels)

Jak zaznacza Marta Czajkowska-Bałdyga, kurs akcji spadł od połowy stycznia o 15 proc. i osiągnął cenę docelową. PZU jest dziś wyceniane na 2020 r. ze wskaźnikiem P/E na poziomie 10,2x, co daje 5-proc. premię w porównaniu do międzynarodowych konkurentów (9,7x) i podobną premię w porównaniu do prognozowanej pięcioletniej średniej P/E (9,7x). Jej zdaniem, jest to uzasadnione, biorąc pod uwagę wysoką dywidendę i wysoki zwrot kapitału własnego (ROE). Zwraca jednak uwagę, że wyniki spółki ubezpieczeniowej tracą dynamikę z dwóch powodów. Po pierwsze, trudne warunki cenowe na rynku motoryzacyjnym przekładają się na spowolnienie wzrostu składki przypisywanej brutto (GWP). Po drugie, wyższe roszczenia, których korzystne warunki, panujące w 2018 r., trudno będzie powtórzyć.

– Nieco wyższa obecna cena docelowa wynika z podniesienia przez analityków prognoz dla segmentu ubezpieczeniowego spółki na lata 2019/20/21 o 4/3/7 proc. W pierwszym półroczu 2019 r. przypis składki ubezpieczeniowej i wynik inwestycyjny były nieco wyższe od oczekiwań. Z tego względu analitycy podnieśli również szacunki dotyczące dywidendy PZU na lata 2020/21 odpowiednio do 2,90 i 3 zł na akcję wobec wcześniejszych 2,70 i 2,80 zł. Jest to zgodne z deklaracją prezesa, który zapowiedział rosnącą dywidendę. Jednocześnie Haitong Bank obniża swoje oczekiwania dotyczące segmentu bankowego spółki na lata 2019/20/21 odpowiednio o 7/3/5 proc. Spowodowane to jest wyższymi opłatami na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, kosztami osobowymi oraz wyższymi rezerwami netto w segmencie korporacyjnym – czytamy w raporcie.

Analitycy Haitong Bank podwyższyli prognozy zysku netto PZU o 2/1/4 proc. na lata 2019/20/21. Przewidują, że w tych latach zysk netto wyniesie odpowiednio 3,08 mld zł (spadek o 4 proc. r/r), 3,21 mld zł (wzrost o 4 proc. r/r) i 3,34 mld zł (wzrost o 4 proc. r/r). Szacunki te wciąż różnią się od konsensusu o -6/-5/0 proc.

Raport na temat PZU powstał 19 września 2019 r. Autorem opracowania jest Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku. Skrót raportu, w tym informacje o ewentualnym konflikcie interesów, jest do pobrania TUTAJ.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.
 • PZU pracuje nad nową strategią, analizuje zaangażowanie w sektor bankowy

  PZU przygotowuje nową strategię na lata 2021-2024, w której zdefiniuje także swoje podejście do aktywów bankowych, znajdujących się pod silną presją, związaną m.in. z obniżkami stóp procentowych, poinformowali przedstawiciele grupy. Ubezpieczyciel nie widzi obecnie konieczności dokapitalizowania Alior Banku.

 • Wyniki PZU w cieniu dużego odpisu na akcje Alior Banku

  Zysk netto ubezpieczeniowego giganta spadł w pierwszych trzech miesiącach roku aż o 85 proc. rok do roku do 116 mln zł. Wynik PZU obciążył odpis na akcje Alior Banku na kwotę 516 mln zł.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.
 • Orlen i PZU lokomotywami indeksu WIG20, w tle dane z rynku pracy w USA

  Inwestorzy odstawili na bok wszelkie rozterki związane z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa, dalej żyjąc nadziejami na przyszłe szybkie wyjście z recesji, skupiając się jednocześnie na spółkach technologicznych, dla których pandemia otworzyła wrota do dalszego wzrostu. Nawet dzisiejsze tragiczne dane z amerykańskiego rynku pracy prawdopodobnie nie pozbawią ich dobrych humorów.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR