Hossa na horyzoncie, świeży kapitał obrał kurs na TFI

W tym tygodniu polski rynek odreagowuje ostatnie solidne wzrosty. Analitycy uspokajają, że istnieje duża szansa na kontynuację pozytywnej tendencji. Dobrym prognostykiem jest m.in. napływ kapitału do funduszy akcyjnych.

Kapitał odpływa z funduszy obligacji skarbowych i kieruje się do akcyjnych. (Fot. stockwatch.pl)

Wtorkowa sesja przynosi materializację ryzyka korekty spadkowej na warszawskiej giełdzie. W ostatnich dniach WIG20 odbił się od linii trendu spadkowego trwającego od początku roku, a małe i średnie spółki notowały imponujący rajd i osiągnęły kilkuletnie szczyty. W takiej sytuacji nie dziwi potrzeba odpoczynku i schłodzenia rozgrzanych do czerwoności wskaźników. Warto zastanowić się więc, czy obserwowana korekta jest początkiem większej przeceny, czy okazją do akumulacji wybranych akcji.

>> Zapoznaj się z porannym komentarzem dla rynku akcji. >> >>Rynek zalicza zdrową korektę, w grze Pekao, Hawe, GTC i Relpol.

Wsparciem dla kontynuacji hossy jest napływ kapitału do funduszy inwestycyjnych. Z raportu przygotowanego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że lipiec był dziesiątym z rzędu miesiącem, w którym saldo nabyć i umorzeń w było dodatnie.

Źródło: IZFiA

Korzystnie dla warszawskiej giełdy wygląda również struktura zmian. Kapitał odpływa z funduszy obligacji skarbowych, których ceny spadają dynamicznie od maja. Lipcowe dane wskazują również na wzrost zainteresowania funduszami akcji. To już trzeci miesiąc z kolei, kiedy zanotowały one dodatnie saldo – tym razem o ponad 0,41 mld zł.

– Rynek funduszy inwestycyjnych staje się dla coraz większej grupy Polaków alternatywą do lokowania swoich oszczędności – zarówno tych krótkoterminowych jak i pochodzących z kończących się lokat bankowych. Cieszy fakt, że coraz większa liczba inwestorów zaczyna dostrzegać możliwości rynku akcji, szczególnie ich istotną rolę w dywersyfikacji inwestycji. – mówi  Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

W ostatnich miesiącach obserwujemy imponujący rajd indeksów mWIG40 i sWIG80. W przeciwieństwie do blue chipów, na których przeważa kapitał zagraniczny, w małe i średnie spółki kapitał lokują głównie krajowi inwestorzy. Znajduje to potwierdzenie w danych statystycznych. Podobnie jak w czerwcu, również w lipcu inwestorzy chętnie lokowali swoje pieniądze w funduszach sektora MiŚ. Tylko w ostatnim miesiącu napłynęło do nich ponad 144 mln zł. Na rynku akcyjnym inwestują również fundusze mieszane, do których wpłacono ponad 180 mln zł.

>> Inwestujesz w papiery dłużne? Szukasz przekrojowego i kompleksowego podejścia do rynku obligacji? >> Wszystkie kluczowe informacje znajdziesz w dedykowanym serwisie przygotowanym przez StockWatch.pl

Za pośrednictwem funduszu pieniądze na giełdzie inwestują głównie mniej doświadczeni inwestorzy. Wśród doświadczonych graczy znana jest zasada, że zainteresowanie takich grup rynkiem akcyjnym, często świadczy o tym, że hossa dobiega końca. Według eksperta City Index tzw. tłum nie pojawił się jeszcze na rynku.

– W mojej ocenie odpływ kapitału z obligacji może przełożyć się na kontynuowanie hossy na rynku akcji. WIG testował już poziom 50.000 pkt., subindeksy tworzą nowe maksima, również inne rynki za granicą pokazują siłę. Jeśli spojrzymy na parkiety zagraniczne tam notowaliśmy rekordy wszech czasów. Co ciekawe, do tej pory tym zjawiskiem interesowały się tylko media biznesowe. Na razie cicho jest w ogólnych mediach o dobrej koniunkturze na giełdzie w Warszawie. Wydaje się, że poza profesjonalistami, zawodowymi uczestnikami rynku czy weteranami wśród inwestorów indywidualnych na giełdzie tak zwany tłum się jeszcze nie pojawił. – mówi Marcin Niedźwiecki, analityk City Index.

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym kontynuacji hossy są niskie stopy procentowe i poprawiające się perspektywy dla polskiej gospodarki. Według wstępnych danych GUS, w II kw. tego roku wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszył do 0,8 proc. r/r wobec z 0,5 proc. r/r w I kwartale.

– Jedną z fundamentalnych zasad inwestowania jest kupno akcji przy niskich stopach procentowych. Aktualnie jesteśmy w momencie zakończenia cyklu łagodzenia koniunktury z perspektywą utrzymania niskich stóp procentowych przez pewien czas. To stwarza dodatkowy bodziec dla inwestorów, którzy kupują akcje korzystając z lewara i finansują inwestycje przy niższych kosztach. Dodatkowo akcje są naturalnych zabezpieczeniem przed inflacją, którą w ocenie Rady polityki Pieniężnej może powoli zacząć rosnąć. Mechanizm ten jest dobrze znany i w mojej opinii możemy być świadkami rodzącej się hossy. Dopóki większość inwestorów nie jest tego świadoma to istnieje duża szansa na kontynuację tych tendencji. – dodaje analityk City Index.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Hydra Games: Emisja pozwoli nam na zdynamizowanie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Kamil Kurkowski, prezes zarządu Hydra Games. Tematem spotkania były dotychczasowe premiery, plany rozwoju spółki oraz trwająca emisja akcji.

 • Varsav Game Studios: Zbudowaliśmy bardzo ciekawe portfolio spółek na różnym etapie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Łukasz Rosiński, prezes Varsav Game Studios. Tematem spotkania było omówienie bieżącej działalności spółki.

 • AILIS: Automatyzacja nowoczesnej diagnostyki piersi jest koniecznością

  AILIS, startup medyczny z Krakowa, stworzył pionierską w skali świata technologię w celu wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania. Projekt otrzymał blisko 5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i budzi zainteresowanie kolejnych inwestorów. O projekcie, problemach diagnostyki nowotworowej i planach komercjalizacji systemu z redakcją StockWatch.pl rozmawia Michał Matuszewski, pomysłodawca i CEO AILIS.

 • The Amazing American Circus zadebiutuje 12 sierpnia na PC i konsolach.

  The Amazing American Circus - trafi na PC i konsole w nowym terminie, premierę przesunięto na 12 sierpnia br.  Jutro rozpoczną się zamknięte beta testy gry, 20 maja spółka planuje przeprowadzić otwarte testy bety z użyciem funkcjonalności Steam Playtest.

 • Spółka zależna Varsav Games Studio tworzy tytuł w klimacie cyberpunk

  Cyber Rain Games, spółka z portfolio Varsav Game Studios oraz No Gravity Games, opublikowała szczegóły swojej nadchodzącej produkcji - Tattoo Punk. Gra, w której wcielamy się w rolę menedżera cyberpunkowego salonu tatuażu, pojawi się na PC (Steam, GOG.com) oraz konsoli Nintendo Switch. Dokładna data premiery oraz cena zostaną ogłoszone w niedalekiej przyszłości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR