Hyper Poland: Środki pozyskane na Seedrs pozwolą nam rozpocząć budowę pełnoskalowego prototypu i podpisać pierwsze umowy z kolejami

Omawiane walory:

Gośćmi czwartkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl byli założyciele polskiego startupu rozwijającego technologię superszybkiej kolei. Podczas spotkania online przedstawiciele Hyper Poland na gorąco omówili szczegóły trwającej kampanii crowdfundingowej na platformie Seedrs oraz najbliższe plany biznesowe spółki.

Hyper,Poland

Fot. mat. prasowe/Hyper Poland

Na pytania inwestorów odpowiadali prezes Przemysław Pączek, CTO Paweł Radziszewski oraz CBO Katarzyna Foljanty. Tematem przewodnim czatu była druga runda crowdfundingu udziałowego na brytyjskiej platformie inwestycyjnej Seedrs, której celem było zebranie 452 tys. euro. W zasadzie kampania już odniosła sukces, bo w zaledwie 10 dni Hyper Poland pozyskało 2 mln zł. Ale to nie koniec historii, bo zbiórka wciąż trwa.

– Obecna runda na platformie Seedrs jest kontynuacją decyzji podjętych na początku 2019 r., kiedy wybraliśmy taką formę finansowania wczesnej fazy działalności, która następnie została wsparta grantami (oprócz 16,5 mln zł z NCBR pozyskaliśmy również ok 0,5 mln z PARP na ochronę własności intelektualnej). (…) Środki pozyskane w obecnej rundzie na Seedrs pozwolą nam rozpocząć budowę pełnoskalowego prototypu oraz podpisać pierwsze listy intencyjne/umowy o współpracy z kolejami. Dopiero wtedy będziemy gotowi do inwestycji poważnego gracza (dużego funduszu VC lub inwestora strategicznego), która odbędzie się też na zupełnie innej wycenie. Szacujemy, że dojdzie do tego na przełomie 2020/21. – powiedział podczas czatu inwestorskiego w StockWatch.pl Przemysław Pączek, prezes Hyper Poland.

>> Zapis całego spotkania online z prezesem Przemysławem Pączkiem, CTO Pawłem Radziszewskim oraz CBO Katarzyną Foljanty znajdziesz tutaj

Na chwilę obecną w spółkę zainwestowało 492 inwestorów indywidualnych. Największa grupę stanowią inwestorzy z Wielkiej Brytanii oraz Polski, kolejne pozycje zajmują Niemcy, Portugalia i Holandia. Pod względem wysokości inwestycji kolejność jest następująca: Polska, Wielka Brytania, Litwa, Szwajcaria i Holandia.

Pozyskane środki Hyper Poland posłużą głównie do kontynuowania prac B+R kluczowych elementów systemu magrail.

– Każde euro z tej rundy zostanie powiększone o kolejne cztery euro z dotacji UE, którą pozyskaliśmy w 2019 roku. Pierwotnie założony cel zbiórki, 452 tysiące euro, przewidywał, że firma skupi się m.in. na budowie toru testowego w skali 1:1 i pełnowymiarowego prototypu kapsuły. Nadwyżka ma pomóc w rozpoczęciu badań nad wychylnym pudłem, czyli mechanizmem pozwalającym jeździć szybciej na łukach, również pociągom konwencjonalnym. Dodatkowo chcemy rozbudować zespół biznesowy o międzynarodowych ekspertów, którzy pomogą w pozyskaniu kolejnego finansowania i rozmowach z kluczowymi klientami i partnerami. To wszystko pomoże przyspieszyć uruchomienie projektów pilotażowych magraila w latach 2022-2023 – powiedziała Katarzyna Foljanty, CBO Hyper Poland.

Jak zaznaczył prezes, technologia jest adresowana na rynki międzynarodowe, stąd też spółka dobierając sposób pozyskiwania środków starała się jednocześnie maksymalizować ekspozycję na międzynarodowych inwestorów, również tych większych, którzy pojawią się w kolejnych rundach.

Przemysław Pączek przyznał, że rozmowy z 3 spółkami wchodzą w decydującą fazę. Jedna z nich opóźnia się ze względu na dramatyczną sytuację dot. koronawirusa, w kraju pochodzenia tej spółki. W dwóch kolejnych przypadkach Hyper Poland jest w trakcie ustalania zasad współpracy.

– Projekt pierwszego listu trafił w tym tygodniu do uzgodnień. Jego podpisanie powinno nastąpić w kwietniu lub maju. Oprócz tych 3 spółek, mamy rozpoczęte rozmowy z kolejnymi. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze podpisane listy/umowy uruchomią szybsze podpisywanie kolejnych – powiedział prezes Hyper Poland.

>> Zainwestuj w Hyper Poland na brytyjskiej platformie Seedrs

Seedrs jest jedną z 3 największych platform equity crowdfunding na świecie. Aby móc inwestować za jej pośrednictwem należy się zarejestrować, a następnie przejść weryfikację tożsamości (nagranie wideo + zdjęcie dokumentu). Całość zajmuje kilka minut.

– Następnie należy dokonać inwestycji na stronie naszej kampanii. Można zapłacić kartą lub zdeponować środki przelewem (dla osób preferujących tę formę uzyskaliśmy rabat na przewalutowanie na www.dobrykantor.pl). Po zakończeniu kampanii inwestor otrzymuje certyfikat przypisujący mu konkretny udział w puli udziałów Hyper Poland posiadanych przez spółkę Seedrs Nominees Limited. Nabywacie Państwo udziały (nie akcje) we wspomnianej spółce brytyjskiej, która nabywa udziały (nie akcje) w polskiej spółce Hyper Poland sp. z o.o. Jest to więc własność pośrednia. Ogromnym plusem takiej struktury jest płynność: Seedrs zakończyło niedawno testy rynku wtórnego, tzn. po zakończeniu obecnej rundy będzie można bez większych ograniczeń handlować przysługującymi danemu inwestorowi prawami do udziałów w Hyper Poland, nie czekając na ostateczne wyjście ze spółki – dodał Przemysław Pączek, prezes Hyper Poland.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT HyperPoland, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR