Idea Bank i Getin Holding mocno w górę. O losach giełd przesądzą słowa szefa FED-u

Omawiane walory: , , , , , ,

Informacja o zainteresowaniu funduszu private equity Idea Bankiem zelektryzowała inwestorów. Akcje banku rosną o 14 proc., a Getin Holdingu o 8,5 proc. Losy środowej sesji na rynkach akcji rozstrzygną się po godzinie 16:00. To właśnie wtedy rozpocznie się przemówienie J. Powella w Izbie Reprezentantów.

Źródło: ATTrader.pl

W pierwszej połowie środowej sesji przy ulicy Książęcej w Warszawie wieści ze spółek zdominowały giełdową narrację. W centrum uwagi znalazły się m.in. spółki Play, Idea Bank, Getin Holding, CCC i Kruk. Tu coś się dzieje, jest jakiś ruch. Jednak cała giełda, jeżeli spojrzy się na nią przez pryzmat wahań warszawskich indeksów, tkwi w wakacyjnym marazmie.

W południe WIG20 miał wartość 2.312 pkt. (-0,01 proc.), po tym gdy rano na chwilę zszedł do 2.305 pkt. Reprezentujący szeroki rynek indeks WIG miał wartość 60.214 pkt. (0,02 proc.), mWIG40 testował poziom 4.089 pkt. (0,11 proc.), a sWIG80 11.823 pkt. (0,04 proc.). I ten marazm, a w zasadzie wyczekiwanie, jest tym razem w stu procentach zrozumiałe. Losy dzisiejszej sesji na GPW, podobnie jak i na większości światowych giełd, rozstrzygną się po godzinie 16:00. O tym jednak za chwilę.

W przedpołudniowej części notowań w indeksie WIG20 wyróżniały się przede wszystkim akcje Play. Drożały one o 3,3 proc. do 33,36 zł. Od strony technicznej kurs w dalszym ciągu pozostaje w 3-tygodniowej konsolidacji w przedziale 31,32-34,06 zł. Układ sił na wykresie dziennym niezmiennie jednak sugeruje, że na chwilę obecną większe jest prawdopodobieństwo wybicia z niej górą niż dołem. To oznacza, że droga do czerwcowego szczytu na 36,44 zł wciąż jest otwarta.

Wśród blue chipów na uwagę zasługują też akcje CCC i JSW. Te pierwsze rosną o 1,85 proc. do 153,80 zł, odreagowując ostatnie spadki, ale przede wszystkim robiąc odwrót z majowo-czerwcowych minimów (146,60-146,80 zł), co w późniejszym okresie może przerodzić się w ponowną próbę sforsowania oporu w okolicy 180 zł.

Spadki koryguje również JSW. Już drugi dzień. Akcje węglowej spółki drożeją o 2,3 proc. do 45,90 zł, po tym jak wczoraj ich kurs podskoczył o prawie 2,6 proc. Najbliższym oporem są okolice 48 zł. Wybicie wyżej może być problematyczne.

Techniczne ruchy można obserwować jeszcze na wykresie akcji Kruka. Spółka, która właśnie dziś wypłaciła 5 zł dywidendy na jedną akcję (to oczywiście przypadek), wybiła się górą z konsolidacji. Jej walory drożeją o 3 proc. do 191 zł i mają otwartą drogę do dalszych wzrostów.

Na szerokim rynku bardzo dobrze radzą sobie Idea Bank (+14 proc.) i Getin Holding (+9,4 proc.), czyli główny akcjonariusz banku. Ich notowania wspiera informacja, że właśnie od dziś jeden z funduszy private equity, zainteresowany nabyciem jego akcji, rozpoczyna proces ograniczonego due diligence.

Szef FED w Izbie Reprezentantów

Opisane wyżej tematy spółkowe, pomimo że powodują spore wahania kursów, to tylko niewinne harce przed tym, co może wydarzyć się dziś po godzinie 16:00. Wówczas w amerykańskim Kongresie pojawi się szef Fed Jerome Powell, który na forum jednej z komisji przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej i odpowie na pytania członków komisji. To wówczas ma szanse ostatecznie się rozstrzygnąć, czy tak jak oczekuje rynek, Fed w dniu 31 lipca obniży stopy procentowe w USA. Czy jednak wstrzyma się z taką decyzją do kolejnego posiedzenia? To natomiast będzie miało niebagatelny wpływ na nastroje na globalnych rynkach akcji. W tym na giełdę w Warszawie.

Zapowiedź cięcia stóp w lipcu da giełdom impuls do wzrostów. Brak takiej zapowiedzi sprowokuje realizację zysków na rynkach akcji, którą to na GPW dodatkowo potęgować może umacniający się dolar.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, getin, Getinoble, Ideabank, jsw, Kruk, play, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR