StockWatch.pl

Idea Bank i Getin Noble Bank wracają do gry, w tle potężna przecena Trakcji

Omawiane walory: , , , ,

Profit warning i potrzeba przeprowadzenia emisji akcji wywołał popłoch wśród akcjonariuszy Trakcji. Dziś akcje spółki tanieją o ponad 20 proc. Z kolei po tygodniowej korekcie notowań odżyły spekulacje co do losów Idea Banku i Getinu, windując mocno ich akcje.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Wtorkową sesję akcje Trakcji rozpoczęły od spadku o 25,3 proc. do 2,80 zł, żeby jeszcze przed godziną 10:00 zaliczyć siedmiomiesięczne minimum na poziomie 2,65 zł. Po 2,5 godzinie handlu kurs Trakcji spadał o 24 proc. i jedna kosztowała 2,85 zł.

Tak gwałtowna wyprzedaż Trakcji to efekt fatalnych wyników finansowych. Spółka szacuje, że w 2018 roku zanotowała 75 mln zł straty netto, 123,2 mln zł straty brutto ze sprzedaży i 85 mln zł ujemnej EBITDA, przy przychodach na poziomie 1 mld zł. Spółka poinformowała również, że rozpoczęła działania zmierzające do refinansowania zadłużenia bankowego oraz dokapitalizowania poprzez emisję nowych akcji, co dodatkowo dolało oliwy do ognia.

Casus Trakcji potwierdza, że sytuacja w branży budowlanej jest zła, a perspektywy również nie wyglądają najlepiej. Nie jest więc przypadkiem, że indeks spółek budowlanych od szczytu z 2017 roku stracił prawie 50 proc., a od jesieni pozostaje na ponad pięcioletnich minimach.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zachowanie Trakcji kontrastuje z mocnymi wzrostami spółek z portfela Leszka Czarneckiego. Po trwającej ponad tydzień realizacji zysków, akcje Idea Banku drożeją dziś o 11,1 proc. do 5,10 zł, Getin HoldingGetin Holding o 14,2 proc. do 1,45 zł, a Getin Noble Banku o 3,6 proc. do 0,57 zł. Co ciekawe, póki co nie pojawiły się żadne nowe informacje odnośnie potencjalnego przejęcia Idea Banku i Getin Noble Banku przez fundusze privet equity, co stało za wcześniejszymi ich mocnymi wzrostami. Dlatego obserwowanym wzrostom należy przypisać typowo spekulacyjny charakter.

Inną gwiazdą przedpołudniowej części sesji jest Braster. Jego kurs wystrzelił o 31,7 proc. do 1,87 zł, po tym jak spółka poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Boston Ivy Healthcare Solutions. Umowa dotyczy dystrybucji i sprzedaży urządzenia medycznego Braster Pro wraz z pakietami badań na rynku indyjskim.

Kolejną słabą sesję notuje JSW. Po tym jak wczoraj kurs spadł o 3,5 proc. w reakcji na zapowiedź ewentualnej emisji akcji o wartości 0,5-1 mld zł, dziś spada o 1,6 proc. do 59,82 zł. Od lokalnego szczytu z początku miesiąca akcje JSW potaniały już o ponad 15 proc. Częściowo jest to związane ze spadkiem cen węgla, który w miesiąc potaniał o około 10 proc.

JSW jest dziś najsłabszą spółką w indeksie WIG20. O godzinie 11:31 łącznie spadały kursy 11 z 20 spółek z tego indeksu, a on sam miał wartość 2.318,57 pkt., tracąc 0,31 proc. w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Podobną skalę spadków można było obserwować na pozostałych indeksach. Reprezentujący szeroki rynek WIG testował poziom 59.414,5 pkt. (-0,29 proc.), mWIG40 4.073,2 pkt. (-0,32 proc.), a sWIG80 11.550,15 pkt. (-0,01 proc.).

Te wprawdzie niewielkie, ale jednak spadki w Warszawie, wpisują się w podobne zachowanie na większości europejskich parkietów (DAX -0,2 proc., CAC40 -0,4 proc., BUX -0,3 proc.), gdzie ponownie zagościł strach przed konsekwencjami spowolnienia gospodarczego. Korespondują również ze spadającymi notowaniami kontraktów terminowych na główne amerykańskie indeksy. Zachowanie tych ostatnich może rodzić strach, że wracający z długiego weekendu Amerykanie, rozpoczną tydzień od realizacji, niemałych przecież, prawie dwumiesięcznych zysków na Wall Street. Przyjmując, że tak właśnie się stanie, trzeba liczyć się ze znaczącym pogłębieniem spadków na GPW w drugiej połowie dnia i pierwszym od półtora miesiąca zamknięciem WIG20 poniżej 2.300 pkt.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BRASTER, Getinoble, Ideabank, jsw, trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR