Tąpnięcie na kursie Trakcji. Spółka sygnalizuje olbrzymią stratę i emisję akcji

Omawiane walory:

We wtorek kurs akcji Trakcji otworzył się na 25-proc. minusie. Silna wyprzedaż to efekt informacji na temat wysokości ubiegłorocznej straty, pękających kowenantów i planowanej emisji ratunkowej.

We wtorek pierwsze transakcje na akcjach Trakcji zawarto dopiero o 9:20 po cenie 2,80 zł za sztukę, czyli o 25 proc. niższej od wczorajszego zamknięcia.

Jeszcze III kwartał w Trakcji wypadł całkiem nieźle i dawał nadzieję, że najgorsze pod względem wzrostu kosztów działalności grupa ma za sobą i teraz może myśleć o odbudowie marż, które uległy drastycznej erozji. Spółka zanotowała prawie 11 mln zł zysku operacyjnego oraz 7 mln zł zysku netto przy przychodach przekraczających 0,5 mld zł. Warto dodać, że przychody przebiły konsensus rynkowy o 18 proc., a zysk operacyjny i zysk netto odpowiednio o 88 i 129 proc. Po 9 miesiącach 2018 r. spółka budowlana miała 1,09 mld zł przychodów, minus 7,2 mln zł EBIT i 13,5 mln zł straty netto.

Na tym tle końcówka roku okazała się kompletną katastrofą. Trakcja szacuje, że za cały 2018 r. wykaże nieco ponad 123 mln zł straty brutto, 75 mln zł straty netto, a wynik EBITDA wyniesie minus 85 mln zł. Szacowane przychody mają przekroczyć poziom 1 mld zł. Wysokie straty ujawnił przegląd kontraktów długoterminowych przeprowadzony w ramach przygotowań do sprawozdania finansowego za ubiegły rok. W wyniku aktualizacji budżetów kontraktów spółka uwzględniła odpis na blisko 139 mln zł. Oficjalny raport za 2018 r. poznamy dopiero 10 kwietnia 2019 r.

– Znacząca część wydatków dotyczących kontraktów, na których przeszacowano marże została poniesiona do 31 grudnia 2018 roku, zgodnie z wysokim zaawansowaniem wykonanych robót. Wpływ na poziom prezentowanego wyniku spółki był spowodowany niemożliwym do przewidzenia na dzień zawierania kontraktów poziomem wzrostu kosztów oraz wydłużeniem okresu ich realizacji. – tłumaczy spółka.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Trakcja to kolejna ofiara galopujących cen materiałów, podwykonawców i paliw. Branża o problemie z marżami na kontraktach zawartych w latach 2016-2017 mówi już od dłuższego czasu. Spółki budowlane liczyły na pomoc rządu i szykowane przepisy dot. waloryzacji kontraktów. Mechanizm w założeniu ma przynajmniej częściowo wyrównać straty wywołane przez dynamiczne wahania cen na rynku. Niestety, projektowane przepisy póki co zakładają waloryzację (i to niewielką) jedynie nowych kontraktów. Spółkom pozostaje walka w sądzie o dodatkowe pieniądze na realizację robót.

Dynamika zmian wskaźników cen GUS. Źródło: MI. Kliknij, aby powiększyć.

Trakcja zaznaczyła, że szacunkowe wyniki nie uwzględniają wartości złożonych roszczeń sądowych na łączną kwotę ok. 110 mln zł oraz roszczeń dochodzonych na drodze pozasądowej na nieco ponad 120 mln zł. To nie koniec. W kolejnych miesiącach spółka planuje złożenie kolejnych pozwów o wartości ok. 30 mln zł. Przysłowiową kotwicą okazały się kontrakty pozyskane do połowy 2017 roku. Co ciekawe, większość z nich (za ok. 1,5 mld zł netto) przekraczała budżety inwestorskie. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Trakcji

– Kontrakty, na których nastąpiło obniżenie marż, niemal w całości zostały pozyskane w okresie do połowy 2017 roku, charakteryzującego się wysoką presją na wartość ofert w rezultacie przedłużającej się luki inwestycyjnej. – czytamy w komunikacie.

Obecny portfel zamówień w stosunku do 2017 roku wzrósł r/r o około 45 proc. i na koniec grudnia 2018 wyniósł ok. 2,2 mld zł netto.

Wsparcie finansowe pilnie potrzebne

Trakcja w umowach kredytowych z bankami zobowiązała się do przestrzegania wskaźników finansowych, tzw. kowenantów bankowych. W poniedziałkowym komunikacie spółka ostrzegła, że szacunkowe wyniki za 2018 r. wskazują na ryzyko złamania wskaźników finansowych dla kredytów w Pekao, ING Baku Śląskim, mBanku, Credit Agricole BP i Haitong Banku.

– Ostateczna informacja dotycząca realizacji umów kredytowych zostanie przekazana po zakończonym procesie badania sprawozdania finansowego spółki. – zaznaczyła Trakcja.

Trudny rok zmusił Trakcję do rozpoczęcia działań zmierzających do refinansowania istniejącego zadłużenia bankowego oraz dokapitalizowania spółki poprzez emisję nowych akcji.

– Zamiarem spółki w zakresie powyżej podjętych działań jest pozyskanie nowego, zwiększonego finansowania bankowego oraz optymalizacja jego warunków, a także podwyższenie kapitału zakładowego w celu wsparcia dalszego rozwoju działalności spółki w przyszłości. – informuje Trakcja

W związku z rozważaną możliwością zmiany struktury i zwiększenia finansowania bankowego oraz podwyższenia kapitału zakładowego, zarząd zatrudnił już zewnętrznych doradców prawnych i finansowych. O postępach spółka będzie informowała w kolejnych komunikatach.

Informacje nt. wysokości ubiegłorocznej straty, pękających kowenantach i planowanej emisji akcji zasiała strach wśród akcjonariuszy. We wtorek rano handel z powodu silnej podaży nie mógł wystartować, a TKO sygnalizował ok. 30-proc. przecenę. Pierwsze transakcje zawarto dopiero o 9:20 po cenie 2,80 zł za akcję, czyli o 25 proc. niższej od wczorajszego zamknięcia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR