Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Idea Bank ma kuratora

Opublikowano: 2019-05-15 18:16:50

Omawiane walory:

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o ustanowieniu w Idea Banku kuratora. W tej roli wystąpi Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

– Celem ustanowienia kuratora jest wsparcie organów Idea Banku w działaniach mających na celu doprowadzenie do poprawy jego sytuacji ekonomiczno-finansowej, w szczególności przez opracowanie oraz realizację wiarygodnego planu naprawy będącego alternatywą dla scenariusza inwestorskiego zakładającego szybkie dokapitalizowanie banku, a także zapewnienie efektywnego przepływu informacji między Idea Bankiem a Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz stworzenie możliwości bieżącego monitorowania podejmowanych w Idea Banku działań autosanacyjnych – poinformowął Komisja.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ustanowienie kuratora to część działań nakierowanych na poprawę i ustabilizowanie sytuacji banku. Nadzór podkreślił, że nowa funkcja pozostanie bez wpływu na świadczone przez Idea Bank usługi na rzecz klientów.

Kurator ustanowiony w Idea Banku nie jest organem banku, a jego działalność nie ogranicza uprawnień organów statutowych. Kurator może brać udział we wszystkich posiedzeniach organów banku. Powyższy sposób określenia zadań kuratora ma celu umożliwienie kuratorowi efektywne wspieranie organów banku w podejmowanych działaniach restrukturyzacyjnych – informuje KNF.

Przypomnijmy, że Idea Bank w pokazał blisko 1,9 mld zł straty netto za 2018 r. Tak gigantyczna strata spowodowana była dokonanymi w IV kwartale odpisami na należności. W dużym uproszczeniu jest to pochodna dwóch afer: GetBack i tzw. taśmowej, z udziałem byłego szefa KNF. Na dodatek, kiepska sytuacja kapitałowa i krytycznie niskie współczynniki kapitałowe zmusiły bank do zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego oraz BFG o „spełnieniu przesłanek zagrożenia upadłością z przyczyn regulacyjnych”.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Ideabank)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku