Impet dolara słabnie

Zjawisko silnego dolara wciąż utrzymywało się na rynkach walutowych w IV kwartale 2019 roku. Indeks DXY zyskał 0,9 proc. Złoty polski stracił 2,1 proc. wobec dolara, niemal identycznie jak w IV kwartale (2 proc.). Rynek kryptowalutowy po raz pierwszy od trzech kwartałów pozwolił inwestorom zarobić – IRR CryptoIndex zyskał 8,9 proc. Mimo to, inwestorzy, którzy posiadają kryptowaluty nieprzerwanie do 12 miesięcy stracili prawie 54 proc., wynika z raportu IRR Quarterly.

Siła dolara nie słabnie, choć po bliższym przyjrzeniu się widoczny jest spadek impetu umacniania się tej waluty.

DXY, znany również jako US Dollar Index, opisujący zachowanie tej waluty wobec koszyka innych walut (euro, jen japoński, funt brytyjski, dolar kanadyjski, korona szwedzka i frank szwajcarski) po raz piąty z rzędu zwyżkował o 0,9 proc. Był to niższy wzrost niż w IV kwartale, DXY zwyżkował o 1,3 proc.

Podobne wnioski płyną z analizy liczebności walut, wobec których umacniał się w I kwartale w porównaniu z kwartałem wcześniejszym. Spośród 22 walut z czołówki BIS, analizowanej w raporcie IRR Quarterly, na koniec marca 2019 roku niespełna połowa z nich traciła na wartości wobec dolara (10 na 22) – w IV kwartale 12 spośród obserwowanych walut straciło wobec USD.

W I kwartale 2019 roku najwięcej wobec dolara straciły: korona duńska (-6,4 proc.), lira turecka (-5,8 proc.) i korona szwedzka (-3,7 proc.). Z drugiej strony wśród walut umacniających się wobec dolara najwięcej zyskały: rubel rosyjski (+5,5 proc.), funt brytyjski (+2,6 proc.) i dolar kanadyjski (+2,3 proc.).

Złoty po raz kolejny z rzędu stracił nieco ponad 2 proc. Narastająco za ostatnie 12 miesięcy polska waluta straciła wobec dolara 12,2 proc. W takim ujęciu należał do grona walut, które odnotowały dwucyfrowy spadek wartości – poza nim znalazły się w tym zestawieniu: peso meksykańskie, lira, rubel, real brazylijski, rand południowoafrykański i korona duńska.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zdaniem naukowców z kanadyjskiej Sauder School of Business, którzy codziennie dokonują długoterminowych szacunków wartości walut z głównego nurtu na bazie parytetu siły nabywczej (PPP), na koniec marca 2019 roku najbardziej przewartościowane wobec dolara amerykańskiego były: frank szwajcarski (około 30 proc.), korona islandzka (niespełna 20 proc.), korona duńska (nieco ponad 10 proc.) oraz korona norweska i dolar australijski (obie poniżej 10 proc.).

Grono walut niedowartościowanych w ich ocenie było o wiele szersze, gdyż obejmowało 14 walut mainstreamu. Za najbardziej niedowartościowane uznali m.in.: lirę turecką (o ponad 70 proc.), rubla rosyjskiego (w ponad 60 proc.) i randa południowoafrykańskiego (o ponad 60 proc.). Polski złoty był szóstą najbardziej niedowartościowaną walutą w zestawieniu (o przeszło 50 proc.).

Na rynku kryptowalutowym po raz pierwszy w ciągu ostatnich 12 miesięcy dominowały wzrosty. IRR CryptoIndex zyskał 8,9 proc. w I kwartale 2019 roku – kwartał wcześniej była strata, która wyniosła 43,6 proc. Poprawa koniunktury w minionym kwartale nie na wiele się zdała, gdyż narastająco za ostatnie 12 miesięcy wartość portfeli inwestorów z rynku kryptowalutowego przepołowiła się (spadek o prawie 54 proc.).

Kliknij, aby powiększyć.

Największe wzrosty cenowe w I kwartale 2019 roku cechowały: litecoin (+ 88,6 proc.), golem (28 proc.) i neo (22,9 proc.). Największe straty ponieśli inwestorzy posiadający: nem (-19,8 proc.), ripple (-18,3 proc.) i opus (-17,2 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR