Indeks PMI dla strefy euro spadł najniżej od 2009 r.

Na słabe dane makro nie ma już panaceum, bo banki centralne odkryły wszystkie karty. W efekcie indeksy giełdowe reagują spadkami na wstępne odczyty indeksów PMI dla strefy euro, które wskazują na najsłabsze nastroje od 39 miesięcy.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index) to Wskaźnik Managerów Logistyki przygotowywany przez Markit Economics, który odzwierciedla aktywność gospodarczą w poszczególnych regionach. Jego wartość jest kształtowana w oparciu o comiesięczne kwestionariusze wypełniane przez kadrę kierowniczą w firmach produkcyjnych i usługowych. Wartości powyżej progu 50 pkt. wskazują na rozwój, a poniżej na kurczenie się danego sektora.

Opublikowany w czwartek wstępny odczyt bazuje na odpowiedziach ok. 85 proc. wszystkich ankietowanych w danym miesiącu. Łączny wskaźnik PMI dla strefy euro spadł we wrześniu do 45,9 pkt. w stosunku do 46,3 w sierpniu. Uwaga – to najniższy poziom od 39 miesięcy. Według badań Bloomberga, ekonomiści oczekiwali nieznacznego wzrostu i odczytu na poziomie 46,6 pkt. Na wykresie przedstawiono wartość PMI i PKB dla strefy euro w ostatnich latach.

Źródło: Markit, Eurostat.

>> Sprawdź jak na słabe dane PMI reagują rynki akcji. >> Podaż atakuje wsparcia, w grze m.in. Polimex, Hawe i Rovese.

Podczas, gdy tempo spadku aktywności w sektorze przemysłowym jest najniższe od kwietnia tego roku, aktywność sektora usług osłabiła się najszybciej od lipca 2009 r. Nastrojów w przedsiębiorstwach nie poprawiła nawet wiadomość o uruchomieniu nielimitowanego skupu obligacji przez EBC.

– Mieliśmy nadzieję, że wiadomości dotyczące interwencji EBC w celu złagodzenia kryzysu zadłużenia może podnieść poziom zaufania firm, lecz nastroje uległy pogorszeniu i są one najgorsze od początku 2009 r. Powodem są sygnały wolniejszego wzrostu globalnego. To przygnębienie jest wyraźnie odzwierciedlone w stanie zatrudnienia, które spada w najszybszym tempie od stycznia 2010 r., ponieważ przedsiębiorstwa starają się dostosować do słabszego popytu. – komentuje cytowany w raporcie Chris Williamson, główny ekonomista w Markit.

>> Warto uważnie przyglądać się sytuacji makroekonomicznej. Dane o kondycji globalnego rynku mają przełożenie na nastroje panujące na poszczególnych giełdach przez wiele dni. >> Śledź na bieżąco informacje z serwisem StockWatch.pl

Pozytywną informacją dla polskich przedsiębiorstw są lepsze od oczekiwań dane z Niemiec, ponieważ ten kraj jest głównym partnerem handlowym Polski. Jest jednak za wcześnie by stwierdzić, czy taki trend utrzyma się w kolejnych odczytach.

– Dobre wiadomości nadeszły z Niemiec, gdzie odnotowano złagodzenie tempa spadku, jednak analogiczne tempo przyspieszyło wyraźnie we Francji. Pogłębienia kryzysu było również widoczne w krajach peryferyjnych. Jest jeszcze za wcześnie by stwierdzić, czy Niemcy będą kontynuować ten trend zwłaszcza, że ​​nadal obserwujemy tam silny spadek nowych zamówień zarówno w produkcji jak i usługach. – ocenia cytowany w raporcie Chris Williamson, główny ekonomista w Markit.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR