StockWatch.pl

Inflacja w sierpniu wyżej niż oczekiwano

W sierpniu jak podał GUS, inflacja w Polsce wyniosła 4,3 procent licząc rok do roku.

Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 4,2 procent rok do roku.  Miesiąc wcześniej, tj. w lipcu inflacja wyniosła 4,1 procent. Zaprezentowane dane lekko zaskoczyły analityków, ponieważ rynek oczekiwał mniejszego wzrostu cen. 

Po danych brak gwałtownych ruchów na złotym.

– Rada Polityki Pieniężnej nie będzie mieć łatwego życia w najbliższej przyszłości. Dość wysoki odczyt inflacji w sierpniu (4,3 proc.) powinien być mocnym argumentem dla jastrzębi, aby pomimo słabszych perspektyw gospodarczych kontynuować cykl podwyższania stóp procentowych. Skrzydło gołębie będzie najprawdopodobniej zwracać uwagę na ryzyko spadku dynamiki PKB poniżej poziomu potencjalnego na skutek wydarzeń w światowej gospodarce. Co więcej, wyższy koszt pieniądza przyczyniłby się do jeszcze większej ujemnej luki popytowej. Układ sił w radzie jest niezwykle zrównoważony, a karty rozdaje Marek Belka, który posiada rozstrzygający głos przy remisowym głosowaniu. Spodziewam się zatem dość długiej stabilizacji głównej stopy referencyjnej na poziomie 4,5 proc., ponieważ obecny prezes NBP jest zwolennikiem kompromisowych rozwiązań. – mówi Marcin Osiecki, ekspert StockWatch.pl.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Niełaskawe wiedźmy

  Trzeci piątek miesiąca jest zazwyczaj tym z najuboższym kalendarzem publikacji makroekonomicznych, ale cztery razy w roku wiąże się z uwagi na zapadalność kontraktów futures i opcji z bardzo zazwyczaj ciekawą sesją. 

 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • MILLENIUM – analiza techniczna
 • Getin Noble Bank złoży plan naprawy do KNF na początku października

  Getin Noble Bank zamierza złożyć plan naprawy do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na początku października i liczy na zatwierdzenie tego dokumentu do końca tego roku, poinformował prezes Artur Klimczak.

 • Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt Polimery Police

  Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police podpisały porozumienie dotyczące warunków finansowania equity projektu Polimery z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt w Policach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR