Inflacyjna niespodzianka. W czerwcu ceny znów rosły o ponad 3 proc. r/r

Według szybkiego szacunku GUS, w czerwcu inflacja niespodziewanie oddaliła się od celu NBP i wyniosła 3,3 proc. w ujęciu rocznym, wobec 2,9 proc. r/r w maju. To spora niespodzianka, ponieważ konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 2,8 proc. r/r.
inflacja,gus, gospodarka,

GUS: Inflacja przyspieszyła do 3,3 proc. r/r w czerwcu wg szybkiego szacunku

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7 proc. w czerwcu.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5,8 proc. r/r, ceny nośników energii – wzrosły o 5,1 proc. r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 19,3 proc. r/r.

Źródło: GUS

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,1 proc., nośników energii – spadły o 0,1 proc., a paliw do prywatnych środków transportu – wzrosły o 5,4 proc

inflacja,gus

Źródło: GUS

Najnowszy odczyt to spora niespodzianka nie tylko dla większości ekonomistów, ale także samego Narodowego Banku Polskiego. Niedawno prezes Adam Glapiński tłumaczył cięcie stóp procentowych między innymi obawami o zbyt niską inflację, a wręcz deflację.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek, który będzie zapewne rewidowany. Finalny odczyt czerwcowej inflacji poznamy w połowie lipca. GUS przedstawi wtedy też strukturę wskaźnika CPI w rozbiciu na poszczególne kategorie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Medapp ma umowę na pilotaż CarnaLife System dla Carintart

  Medapp otrzymał podpisaną umowę pilotażowego wdrożenia aplikacji CarnaLife System ze spółką Carintart.

 • Dolar osłabił się wobec większości walut w drugim kwartale

  US Dollar Index spadł o prawie 2 proc. w drugim kwartale, dolar okazał się także słabszy od większości walut z rynków wschodzących. Dobra koniunktura panowała w segmencie kryptowalutowym, gdzie bitcoin zyskał 42 proc., choć na razie nie pomógł mu halving – wynika z raportu IRR Quarterly.

 • Najlepszy kwartał na polskim rynku akcji od 11 lat

  Wzrosty, jakie zapanowały na polskim rynku akcji w drugim kwartale były najsilniejsze od 2009 roku, kiedy rynki finansowe podnosiły się po krachu, kojarzonym z upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers. MSCI Poland poszedł w górę o 21 proc., a NC Index, opisujący koniunkturę na rynku alternatywnym odnotował rekordową zwyżkę, o 85 proc. w USD – wynika z raportu IRR Quarterly.

 • Światowe rynki akcji dały wysokie zyski w drugim kwartale

  Akcje należały do najbardziej zyskownych klas aktywów w drugim kwartale. Po silnych spadkach na przełomie lutego i marca indeksy skorygowały przecenę i w drugim kwartale prawie odrobiły całość strat. Technologiczny Nasdaq ustanowił w czerwcu rekord, a globalny MSCI ACWI zyskał prawie 19 proc. Polskie akcje zachowywały się nieco lepiej, gdyż MSCI Poland wzrósł o ok. 21 proc. – wynika z raportu IRR Quarterly.

 • Echo sprzedało 254 mieszkania, przekazało 222 w II kw. 2020 r.

  Echo Investment sprzedało 254 mieszkania w II kw. 2020 r. w porównaniu do 291 umów zawartych w rok wcześniej, a przekazało 222 w porównaniu do 54 rok wcześniej. Spółka spodziewa się, że większość tegorocznych przekazań mieszkań będzie przypadać na II półrocze i podtrzymuje plan przekazania w całym roku ok. 1.600 lokali.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR