StockWatch.pl

Inwestorzy odkochali się w PGNiG. Status WIG20 „to skomplikowane”

Omawiane walory: ,

Sytuacja techniczna indeksu największych polskich spółek nie jest różowa. Rozczarowujące wyniki PGNIG przyćmiły poprawę nastrojów na globalnych rynkach akcji i dobre dane o polskim PKB, ściągając rano WIG20 na miesięczne minima. Popyt próbuje się jeszcze bronić, ale perspektywy nie są zachęcające.

Źródło: ATTrader.pl

W ostatnim kwartale 2018 roku polska gospodarka nieco przyhamowała, ale wciąż notowała wysokie tempo wzrostu. Roczna dynamika PKB ukształtowała się na poziomie 4,9 proc. wobec 5,1 proc. kwartał wcześniej i wobec 4,8 proc. prognozowanych przez rynek. Niestety to ostatni tak dobry kwartał. Gospodarka najlepsze ma już za sobą. Jeszcze w tym kwartale PKB może wyhamować poniżej 4 proc., a w II kwartale do 3,8 proc. To zła wiadomość dla inwestorów. Spowolnienie wzrostu prawdopodobnie negatywnie odbije się na wynikach spółek.

W tym tygodniu warszawska giełda razi swoją bezsilnością. Zachowuje się ona relatywnie gorzej niż inne europejskie parkiety. Nie inaczej jest dziś. O godzinie 11:11 indeks WIG20 miał wartość 2.345,88 pkt. (-0,02 proc.), testując już dziś poziom 2.333,54 pkt. i wyznaczając nowe jednomiesięczne minimum. To, podobnie jak wczoraj, plasowało go w ogonie giełd europejskich.

Sytuacja robi się jeszcze bardziej nieciekawa, jeżeli to relatywnie słabe zachowanie skonfrontujemy z obserwowanym od początku miesiąca wyraźnym osłabieniem złotego. A staje się już całkiem zła, gdy uwzględnimy jeszcze układ sił na wykresie WIG20. Środowy spadek poniżej strefy wsparcia zlokalizowanej wokół poziomu 2.350 pkt. doprowadził do wykreślenia podażowej formacji podwójnego szczytu, co przed tygodniem zostało poprzedzone przełamaniem 3,5-miesięcznej linii trendu wzrostowego. Uzupełniając ten obraz o zwrot z poziomu sierpniowego szczytu, możemy mówić o mocnym technicznym sygnale sprzedaży i prawdopodobnym spadku przynajmniej do 2.300 pkt.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W czwartek nastroje przy ulicy Książęcej psuje przede wszystkim PGNiG. Spółka rozczarowała wynikami kwartalnymi, co wywołało tąpnięcie na jej akcjach. Po dwóch godzinach handlu za jedną trzeba było zapłacić 6,85 zł, czyli o 5,6 proc. mniej niż w środę. Dzisiejsze minimum to 6,69 zł.

W IV kwartale 2018 roku skonsolidowany zysk netto gazowej spółki nieoczekiwanie obniżył się do 390 mln zł z 460 mln zł, podczas gdy rynek oczekiwał jego wzrostu do 920 mln zł. Co istotne, przychody w opisywanym okresie wzrosły o 16,6 proc. rok do roku do 1,279 mld zł.

Perspektywy dla akcji PGNIG na najbliższe tygodnie nie kształtują się najlepiej. Przynajmniej, jeżeli oceniać je przez pryzmat analizy sytuacji na wykresie jej akcji. Otworzona dziś sporych rozmiarów luka bessy, zejście poniżej szczytu z 2017 roku i naruszona półroczna linia trendu wzrostowego, zapowiadają dalsze spadki.

W gronie blue chipów słabo radzą sobie dziś też banki, a sytuację stara się ratować PKN Orlen (+0,8 proc.), do spółki z CCC (+0,85 proc.).

Dobrego dnia nie mają też akcjonariusze Banku Handlowego. Podobnie jak w przypadku PGNiG również przez wyniki finansowe. W IV kwartale zysk netto banku spadł o 6,8 proc. do 152,2 mln zł. Był on też o 6 proc. niższy niż przewidywali analitycy. Wynik odsetkowy ukształtował się na poziomie 279,1 mln zł, a wynik z tytułu prowizji na poziomie 134,4 mln zł. W reakcji na opublikowane przez bank wstępne szacunki wyników jego akcje tanieją o 1,2 proc do 67,80 zł.

Warszawski parkiet próbuje bronić się przed spadkami, odrabiając poranne straty. Tyle tylko, że może to być spóźniona reakcja. Obserwowana od początku tygodnia relatywna słabość GPW, w połączeniu z niekorzystną sytuacją na wykresie WIG20, a przede wszystkim z rozczarowującymi wynikami PGNIG i Banku Handlowego nie tworzą dobrej atmosfery do kupna akcji. Ta może dodatkowo się pogorszyć jeszcze po południu, gdyby publikowane wówczas dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w USA okazały się gorsze od prognoz.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT handlowy, PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Vestor DM zaleca kupno akcji Alior Banku i Handlowego

  W raportach z 5 września Vestor DM obniżył ceny docelowe dla Alior Banku i Banku Handlowego odpowiednio o 25 proc. i 15 proc. Mimo cięcia, ceny wciąż są o kilkanaście procent wyższe od rynkowych. 

 • PGNiG wygrało z Gazpromem spór o gazociąg Opal

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dziś korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL - uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą rosyjskiemu koncernowi prawo korzystania z gazociągu w 100 proc., podało Ministerstwo Energii.

 • PGNiG miało wstępnie 0,25 mld zysku netto, 1 mld zł EBITDA w II kw. 2019 r.

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNIG) według wstępnych szacunków miało 0,25 mld zł skonsolidowanego zysku netto w II kw. 2019 r. wobec 0,7 mld zł zysku rok wcześniej. EBITDA wyniosła 1 mld zł wobec 1,63 mld zł rok wcześniej.

 • Alior Bank zgłosił sprawę ZM Henryk Kania do prokuratury

  Jak poinformowała Rzeczpospolita, Alior Bank zgłosił do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarząd ZM Henryk Kania, a nadzorca sądowy złożył wniosek o odwołanie zarządu. Informacje wywołały tąpnięcie na kursie akcji producenta wędlin. Dziś akcje tanieją o blisko 17 proc.

 • sWIG80 najwyżej od maja, w grze PGNiG i Pfleiderer Group

  Blisko 30-proc. skok notowań akcji Pfleiderer Group pomógł wywindować indeks sWIG80 do najwyższych poziomów od ponad dwóch miesięcy. Pozostałe warszawskie indeksy praktycznie stoją w miejscu. Dziś gorąco jest też na akcjach PGNIG, Orange Polska i Vivid Games.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR