Inwestorzy sprawili gorące powitanie debiutującym PDA Torpolu

Omawiane walory:

Na warszawski parkiet wjechała spółka działająca w sektorze kolejowego i tramwajowego budownictwa specjalistycznego. Torpol jest 460. spółką notowaną na głównym rynku oraz 15. debiutem na tym rynku w 2014 roku.

We wtorek na warszawskim parkiecie ruszyły notowania PDA spółki Torpol. Debiutant wcześniej należał do notowanego na GPW Polimeksu-Mostostalu. Pierwsze transakcje zawarto po cenie 8,55 zł, czyli o 6,87 proc. wyżej niż kurs odniesienia – 8 zł. Notowania praw do akcji niecały kwadrans po rozpoczęciu sesji były wyceniane na 8,32 zł (+4 proc.). Walory w systemie notowań ciągłych są pod nazwą skróconą TORPOL-PDA i oznaczeniem TORA.

Warto dodać, że akcje Torpolu w IPO cieszyły się olbrzymim wzięciem wśród inwestorów indywidualnych. Ostatecznie zapisy wśród drobnych zredukowano o ok. 85 proc. Polimex-Mostostal sprzedał 15.570.000 akcji serii A i zainkasował prawie 124,6 mln zł. 7.400.000 akcji serii B oferowano w ramach nowej emisji (B). Ostatecznie do inwestorów instytucjonalnych trafiło 21.821.500 walorów Torpolu, czyli 95 proc. kapitału zakładowego, a pozostałe 1.148.500 (5 proc.) do inwestorów indywidualnych.

Torpol jest pierwszą prywatną firmą w Polsce, która prowadziła prace przystosowujące linie kolejowe do prędkości 160 km/h. (Fot. materiały spółki)

Torpol jest pierwszą prywatną firmą w Polsce, która prowadziła prace przystosowujące linie kolejowe do prędkości 160 km/h. (Fot. materiały spółki)

Spółka zamierza wykorzystać środki na finansowanie kapitału obrotowego do realizacji kontraktów w Polsce oraz na inwestycje w sprzęt budowlany i kapitał obrotowy dla działalności w Norwegii.

Torpol specjalizuje się w realizacji obiektów komunikacyjnych takich jak: szlaki i stacje kolejowe, torowiska tramwajowe, drogi i ulice oraz obiekty inżynierskie. Świadczy również usługi z zakresu budowy, modernizacji i remontów sieci elektroenergetycznych napowietrznych i kablowych, sygnalizacji świetlnej sterowania ruchem drogowym itp. Spółka zatrudnia obecnie około 400 pracowników.

Według dostępnych informacji, Torpol w 2013 roku osiągnął 416 mln zł przychodów ze sprzedaży. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 5,8 proc. EBITDA wyniosła 21,4 mln zł, a zysk netto 5 mln zł. Spółka prognozuje, że w 2014 roku podwoi przychody i odnotuje skokowa poprawę zysków. Na lata 2014-2015 Torpol posiada portfel zamówień o łącznej wartości ponad 2,2 mld złotych netto (z wyłączeniem konsorcjantów).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT TORPOL-PDA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
  • Rozkład jazdy na najgorętszy tydzień wakacyjnego sezonu wynikowego

    Lwia część spółek popularnych wśród inwestorów zostawiła publikację wyników na sam koniec okresu sprawozdawczego. W efekcie w ciągu najbliższego tygodnia na rynek trafi grubo ponad 300 raportów. Zobacz listę czterdziestu najciekawszych pozycji nadchodzących dni.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR