Rozkład jazdy na najgorętszy tydzień wakacyjnego sezonu wynikowego

Lwia część spółek popularnych wśród inwestorów zostawiła publikację wyników na sam koniec okresu sprawozdawczego. W efekcie w ciągu najbliższego tygodnia na rynek trafi grubo ponad 300 raportów. Zobacz listę czterdziestu najciekawszych pozycji nadchodzących dni.

Odkładanie ważnych spraw na ostatnią chwilę to nasza narodowa specjalność. Niechlubna zasada działa też na giełdzie, gdzie trwa odliczanie do zamknięcia sezonu wyników za II kwartał i całe I półrocze. Jest koniec sierpnia, a publikację danych finansowych za okres od 1 kwietnia do 30 czerwca ma za sobą tylko część parkietowych spółek. Dlatego jak co kwartał na sam koniec okresu sprawozdawczego mamy do czynienia z lawiną raportów. Sytuacja jest o tyle niekomfortowa, że inwestorzy posiadający po kilka spółek w portfelu mają za mało czasu nawet na pobieżną lekturę kilku raportów, które trafiają na rynek tego samego dnia. Tym razem fala kulminacyjna przypada na piątek – tego dnia spółki wypuszczą łącznie blisko 160 sprawozdań. StockWatch.pl sprawdził, kiedy najciekawsze i najbardziej lubiane wśród inwestorów spółki podzielą się wynikami. >> Aktualny terminarz znajdziesz tutaj

We wtorek ukaże się 16 świeżych sprawozdań finansowych. Na liście jest m.in. dostawca gazu i energii elektrycznej – Duon. Zdaniem ekspertów z DM PKO BP, spółka zaprezentuje niewielki spadek wolumenów sprzedaży gazu sieciowego w segmencie infrastruktura oraz niższe ceny sprzedaży. Jednocześnie biuro spodziewa się poprawy wyniku w segmencie obrotu, ze względu na rosnące wolumeny sprzedaży TPA zarówno gazu jak i prądu. Eksperci liczą, że niskie ceny gazu oraz sprzyjające możliwości arbitrażowe pozwoliły na wypracowanie dodatkowych zysków na hurtowym handlu gazem, co znacząco wesprze wyniki II kwartału br.

Z grona blue chipów wyniki zaprezentuje Eurocash. Tu eksperci z DM PKO BP oczekują, że sprzedaż będzie niższa od tej sprzed roku o około 2 proc. Dodają, że 17-proc. ubytek sprzedaży w Tradisie (brak dostaw do Stokrotek) będzie rekompensowany wzrostem przychodów segmentów Cash&Carry i Delikatesy Centrum, który powinien wynieść odpowiednio 9 proc. i 9,7 proc. Analitycy prognozują, że segment tytoniowy ze względu na wyższą akcyzę na papierosy i wyczerpanie tańszych zapasów, wykaże stagnację przychodów.

Raporty kwartalne i półroczne publikowane w najbliższych dniach. (Źródło: opracowanie własne)

Raporty kwartalne i półroczne publikowane w najbliższych dniach. (Źródło: opracowanie własne)

Z niecierpliwością będą wypatrywane wyniki e-Kancelarii. Akcje spółki licząc od 1 kwietnia są już na ponad 44-proc. minusie. Na sprawozdanie czekają również posiadacze obligacji notowanych na rynku Catalyst. W ostatnim czasie wyceny papierów dłużnych e-Kancelarii spadły do poziomów 60-70 proc. nominału. We wtorek osiągnięciami kwartalnymi pochwali się też Bumech, którego akcje od początku kwietnia potaniały o blisko 45 proc. Tutaj jednym z ważnych wydarzeń było połączenie z ZWG, w którym znaczny pakiet akcji jeszcze nie tak dawno posiadał Marek Falenta, biznesmen podejrzany o udział w aferze podsłuchowej. Na koniec warto zarezerwować czas na lekturę wyników spółki z branży hotelarskiej. Orbis w ostatnich kwartałach poprawiał wyniki dzięki efektom restrukturyzacji i odbiciu w gospodarce.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych >> Listę wszystkich dostępnych analiz raportów kwartalnych i półrocznych znajdziesz tutaj

W środę na rynek trafi 28 sprawozdań. Z dużych spółek na liście jest Asseco Poland, Enea, PGE, PZU oraz TVN. Ciekawie zapowiada się raport PGE, którego kurs akcji ostatnio jest w bardzo dobrej formie. Spółka już wcześniej zapowiedziała osiągnięcie w I półroczu skonsolidowanego zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA) w wysokości 4,6 mld zł. Oznaczałoby to, że w samym II kwartale EBITDA miałaby sięgnąć ok. 2,9 mld zł. Szacunki spółki uwzględniają kilka niegotówkowych zdarzeń jednorazowych podnoszących wyniki. Analitycy nie są aż takimi optymistami. Konsensus rynkowy przewiduje, że EBITDA w II kwartale wyniesie 2,72 mld zł. Specjaliści spodziewają się zysku netto na poziomie 1,59 mld zł i zysku operacyjnego 1,97 mld zł przy przychodach 6,59 mld zł. Nie brakuje jednak bardziej pesymistycznych prognoz.

W szczytowej formie jest też kurs akcji PZU. Gigant z branży ubezpieczeniowej kilka tygodni temu dostał zalecenie kupuj od UniCredit z ceną docelową podniesioną do 527 zł z 492 zł. W środę swój pierwszy raport okresowy przedstawi natomiast tegoroczny debiutant – Torpol. Prawa do akcji spółki działającej w sektorze kolejowego i tramwajowego budownictwa specjalistycznego są notowane od 8 lipca. Gratką w kontekście ogłoszonego właśnie wezwania na akcje będzie natomiast raport PKM Duda. Cedrob oferuje 7,40 zł za walory mięsnej grupy. W środę ważny test przejdzie także Kopex. Wcześniej pochlebnie na temat perspektyw dla kursu akcji producenta maszyn górniczych wypowiedzieli się maklerzy. Ostatnia rekomendacja pochodzi z ING i brzmi kupuj. Biuro obniżyło cenę docelową walorów z 14,40 zł do 13,40 zł za sztukę. Jakub Szkopek z DM mBanku na łamach StockWatch.pl wymienił Kopex w grupie spółek przemysłowych, które jego zadaniem powinny pokazać dobre wyniki za II kwartał. Dodał, że w tej spółce powinien zadziałać efekt niskiej bazy.

>> Zobacz, gdzie brokerzy liczą na największe wzrosty kursów akcji w najbliższych tygodniach >> 13 spółek w portfelach maklerów na gorącą końcówkę lata

Końcówka sezonu wynikowego zapowiada się bardzo ciekawie. (Fot. Daniel Paćkowski)

Końcówka sezonu wynikowego zapowiada się bardzo ciekawie. (Fot. Daniel Paćkowski)

W czwartek na rynek trafi 40 sprawozdań. Z WIG30 wyniki opublikuje Bogdanka, Boryszew, CCC oraz Cyfrowy Polsat. Według prognoz, węglowa spółka raczej nie pochwali się wybitnymi wynikami. Bogdanka podała już wcześniej, że w II kwartale 2014 roku zanotowała wydobycie węgla handlowego w wysokości 2,02 mln ton wobec 2,05 mln ton rok wcześniej i 2,24 mln ton w I kwartale 2014 roku. Ciekawie zapowiada się raport Boryszewa. Akcje spółki kontrolowanej przez Romana Karkosika od początku kwietnia podrożały o 20 proc. Wzrostów nie powstrzymała nawet sierpniowa obniżka rekomendacji DM mBanku z trzymaj do redukuj i ceną docelową na 5,20 zł. Obecnie za papiery przemysłowej grupy trzeba zapłacić 6,20 zł.

Wśród innych ciekawych publikacji warto zwrócić uwagę na raport Echo Investment. Maklerzy podkreślają, że w tym roku deweloper ma już mocny rezultat dzięki wynikowi netto z I kwartału. W ostatnich rekomendacjach przewija się też opinia o dobrych wynikach w kolejnych latach. W czwartek raport opublikuje także Neuca. Warto przypomnieć, że producent i dystrybutor farmaceutyków pracuje nad konsolidacją wyników wszystkich hurtowni niedawno przejętej Grupy ACP Pharma.

>> Szukasz więcej bieżących informacji o Echo Investment? >> Odwiedź dedykowaną sekcję dla inwestorów w serwisie StockWatch.pl

Prawdziwy wysyp wyników przypada na piątek. W ciągu jednego dnia na rynek trafi ok. 160 sprawozdań. Na długiej liście są m.in. popularne i często grane małe spółki tj. Apator, Amica, Ciech, Eko Export, Famur, Hawe, IndygoTech Minerals, Lentex, Peixin, Trakcja czy Ursus. Ciech w ubiegłym kwartale przeszedł poważne zmiany właścicielskie. Skarb Państwa odsprzedał swój pakiet akcji spółce KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments. W zupełnie innej sytuacji jest kurs akcji Hawe, który mocno ucierpiał po aferze taśmowej. Przypomnijmy, że w sprawie kompromitujących władzę podsłuchów pojawił się wątek z kluczowym akcjonariuszem telekomu. Z kolei Lentex będzie prześwietlany pod kątem możliwego wezwania ogłoszonego przez Gamrat. Spółka zależna Lenteksu na najbliższym walnym zdecyduje o losach wezwania na 6 mln akcji po cenie 9,75 zł za papier.

Piątkowa fala raportów to nie koniec wynikowych atrakcji. W niedzielę 31 sierpnia wyniki opublikuje Kruk. W wypadku tej spółki maklerzy w ostatnich rekomendacjach licytują się na rekordowe wyceny. Niedawno stawkę pobili eksperci z Wood & Co. Ich zdaniem, notowania Kruka wzniosą się do poziomu 112,70 zł.

Ostatnia duża partia sprawozdań trafi na rynek w poniedziałek (1 września) – łącznie ponad 70 raportów. Swoje inauguracyjne sprawozdanie opublikuje Alumetal. Przypomnijmy, że producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych na GPW jest obecny od połowy lipca. Wyniki przedstawią też dwaj gracze z branży gier komputerowych: CD Projekt i CI Games. Kąskiem będą też wyniki takich spółek jak Colian, ZM Kania, Midas, TelForceOne, Cormay czy Wielton.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alumetal, amica, apator, assecopol, bogdanka, boryszew, Bumech, ccc, CDPROJEKT, Ciech, CIgames, colian, Cormay, CYFRPLSAT, duda, Duon, echo, ekancelar, ekoexport, Enea, eurocash, Famur, hawe, indygo, kania, Kopex, Kruk, lentex, midas, NEUCA, orbis, peixin, PGE, PZU, tfone, TORPOL-PDA, trakcja, TVN, ursus, wielton, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR