Jest ciepło, będzie gorąco: rozkręca się rynek wezwań na akcje

Kiepska koniunktura jednych doprowadza to furii, a innym jest na rękę, bo stwarza okazję do zakupów. Na lewo i prawo czekają nisko wyceniane spółki, aż portfel sam się otwiera. Mieliśmy już kilka głośnych wezwań, a zdaniem ekspertów tylko czekać kolejnych chętnych do przejęć. StockWatch.pl sprawdził kto może stać się smacznym kąskiem dla rekinów.

Do masowego wysypu wezwań, z jakim mieliśmy do czynienia na początku minionej dekady, na razie nam daleko, bo wtedy rocznie dochodziło do kilkudziesięciu transakcji. Ale początek tego roku już można uznać za obiecujący prognostyk. Pojawiło się kilka wezwań, a niektóre zelektryzowały rynek.

Mocnym echem odbiło się ostatnie z nich, które ogłosił Rabobank na akcje BGŻ. Holenderski bank chcąc skupić brakujący pakiet akcji zaproponował ponad 50-proc. przebitkę dla pozostałych akcjonariuszy, wśród których jest Skarb Państwa. Zapisy na akcje banku będą przyjmowane od 2 do 31 maja. >> Zobacz szczegóły.

Obecnie na rynku trwa jeszcze kilka wezwań. 10 maja kończą się zapisy na akcje Sygnity, gdzie wzywającym jest Asseco Poland, które niedawno wydłużyło zapisy o miesiąc. Oficjalnym powodem stał się brak zgody UOKiK, który jeszcze nie wydał zgody do finalizację transakcji. Przy okazji wydłużenia tego terminu wzywający nie zdecydował się podnieść cenę w wezwaniu, choć wcześniej część akcjonariuszy Sygnity sugerowała, że 21 zł za akcję ich nie zadowala. Branża po słabym okresie zaczyna nieznacznie odżywać. >> Reprezentanci sektora informatycznego zbierają dobre rekomendacje.

Również wezwanie na akcje TU Europa zostało przedłużone. Według nowego terminu potrwa do 30 kwietnia. Stroną kupującą jest niemiecki Talanx razem z japońskim Meiji Yasuda Life Insurance.

Innym trwającym obecnie wezwaniem są zapisy na sprzedaż akcji NFI EMF. Zakusy na papiery funduszu ma Penta oraz Eastbridge, właściciel 60-proc. pakietu. Penta oferuje 9,85 zł za walor, dając premię w wysokości 11 proc. do kursu z ostatnich 6 miesięcy. W przyszły poniedziałek rusza wezwanie na Resbud. Tu wymogi formalne zmusiły Atlantis do ogłoszenia wezwania na brakujący pakiet 0,61 proc. akcji. Warto zwrócić uwagę, że cena rynkowa w momencie ogłoszenia wezwania była znacząco wyższa od propozycji wzywającego, ale po silnych spadkach wyraźnie się do niej zbliżyła.

Niedawno zostały też zamknięte duże transakcje. Sukcesem zakończyło się wezwanie ogłoszone przez spółki z grupy Mondi na papiery w posiadaniu mniejszościowych akcjonariuszy Mondi Świecie. W trakcie wezwania grupa Mondi podwyższyła oferowaną cenę za jedną akcję do 72 zł z 69 zł. Po wezwaniu będą mieli 93,2 proc. akcji papierniczej spółki. >> Szczegóły tutaj.

Przy okazji omawianych wezwań warto podkreślić jak sporą kwotę w sumie zdecydowali się wyłożyć wzywający. Gdyby inwestorzy postanowili w pełni odpowiedzieć na wyżej wspomniane wezwania i dodalibyśmy to co otrzymali już inwestorzy ze Świecia, to w sumie w ręce inwestorów trafiłoby około 4,6 mld zł żywej gotówki, która na przykład mogłaby zostać reinwestowana.

>> Już we wrześniu StockWatch.pl wskazywał na ożywienie na rynku fuzji i przejęć. >> Na przejęcia pójdą miliardy, będą kolejne wezwania.

Mamy dopiero połowę kwietnia i żniwa związane z wezwaniami dopiero się rozkręcają. Zachętą do dalszego ich przeprowadzania powinny być atrakcyjne wyceny wielu spółek, zdołowanych w ramach kilku fal spadkowych, jakie dotknęły spółki z GPW.

– Obecnie na rynku jest wiele ciekawych spółek, sensownie wycenianych i aż prosi się o wezwania. Na pewno można by znaleźć takie firmy w branży budowlanej, która mocno płaci za swoje problemy. Od dawna mówi się, że Polimex jest dobrym kandydatem do przejęcia. Akcjonariat tej spółki zdominowany jest przez fundusze, co mogłoby sprzyjać ewentualnemu porozumieniu się z inwestorem branżowym. Wezwań spodziewałbym się w branży chemicznej. Wiadomo chociażby, że na sprzedaż będzie Ciech. Roszad właścicielskich spodziewałbym się także w sektorze deweloperskim. Jednak tu bardziej niż wezwań oczekiwałbym przejęć bądź fuzji. W potrzebie mogą znaleźć się deweloperzy, którym kończy się bank ziemi i którzy mogą mieć problemy z finansowaniem działalności. Mogą szukać mariażu z silniejszymi przedstawicielami branży. – uważa Łukasz Rosiński, analityk DM AmerBrokers.

Także analityk z Erste Securities jest zdania, że wyceny spółek w dalszym ciągu są na tyle atrakcyjne, iż powinny sprzyjać kolejnym wezwaniom. Zainteresowane w pierwszym rzędzie będą fundusze private equity.

– O atrakcyjności wycen świadczy chociażby liczba przeprowadzanych buy backów. Poszukiwania inwestorów mogą pójść w kierunku spółek o stabilnym cash flow. Na rynku pojawiły się spekulacje, że w orbicie zainteresowań funduszy private equity może być Netia. Warto zauważyć, że fundusze lubią spółki z tego segmentu, bo właśnie one cechują się stabilnymi przepływami gotówkowymi. – mówi Michał Hulbój, analityk Erste Securities.

>> Na początku kwietnia pojawiły się pogłoski o zainteresowaniu funduszy spółką telekomunikacyjną, ale analitycy nabierali wody w usta. >> BZ WBK chłodzi nastroje wokół plotek o przejęciu Netii.

Również zdaniem eksperta DM AmerBrokers mamy dobry moment na wezwania dla funduszy private equity, czego przykładem jest niedawne wezwanie na Empik Media & Fashion. W jego ocenie wyceny części spółek dalej pozostają bardzo atrakcyjne dla kupujących, natomiast wielu akcjonariuszy jest wymęczonych kiepskim zachowaniem kursów i przy atrakcyjnej ofercie w wezwaniu zdecydują się na odsprzedaż posiadanych walorów. Pytanie tylko jaka cena ich zadowoli.

– Dla mnie atrakcyjną propozycją jest wezwanie z cena z co najmniej 20-proc. premią do średniej wyceny z 6 miesięcy. Oprócz wezwań ze strony inwestorów strategicznych czy finansowych, dopuszczam także możliwość skupu akcji przez zirytowanych niską wyceną spółki inwestorów prywatnych, którzy dysponują pakietami większościowymi. Dotyczy to spółek w dobrej kondycji, którzy nie potrzebują dodatkowego kapitału z giełdy i mogą chcieć wyjść z niej, by nie ponosić dodatkowych kosztów i nie musieć odkrywać się przed konkurencją wypełniając obowiązki informacyjne. – uważa Łukasz Rosiński.

Są eksperci oczekujący kolejnych wezwań, ale są też tacy, którzy nie zalecają pośpiechu w tym względzie.

– Moim zdaniem nie ma się co śpieszyć z wezwaniami, bo na rynku może być jeszcze taniej. Z takiego założenia mogą wychodzić także fundusze private equity. Dlatego nie wykluczone, że uaktywnią się bardziej dopiero w 2013 roku. – podkreśla Wojciech Szymon Kowalski, analityk BM EFIX.

>> Szukasz atrakcyjnych spółek? Zobacz specjalny ranking niedowartościowania majątkowego: >> 8 najtańszych spółek wg C/WK Grahama.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bgz, Ciech, netia, nfiemf, Polimexms, resbud, swiecie, SYGNITY, tueuropa, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 9 ciekawych spółek przemysłowych wg BM mBanku

  Sektor przemysłowy wciąż wraca do poziomów sprzed wybuchu epidemii COVID-19. Odbiciu sprzyjają m.in. środki w ramach tarcz antykryzysowych. BM mBanku w cyklicznym raporcie wskazało garść spółek, które lepiej niż reszta radzą sobie w trudnych warunkach.

 • GPW łapie oddech, w grze Ciech i Biomed-Lublin

  Wtorkowa przecena na Wall Street nie tylko nie wystraszyła rodzimych inwestorów, ale też została wykorzystana jako pretekst do odbicia na GPW. Strategia śmiała, ale krótkoterminowa. Układ sił na wykresach jednoznacznie sugeruje, że to będzie czerwony wrzesień na GPW.

 • Nowe rekordy na Wall Street wiszą w powietrzu, w grze JSW i Work Service

  Giełdy w Europie zaliczają udany początek tygodnia, ale prawdziwe święto szykuje się za oceanem, gdzie kontrakty terminowe dają nadzieję na nowe rekordy. Zieleń dominuje też na giełdzie w Warszawie, choć tu mankamentem pozostają iście wakacyjne obroty.

 • Polimex-Mostostal miał 15,02 mln zł zysku netto w II kwartale 2020 r.

  Polimex-Mostostal odnotowało 15,02 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2020 r. wobec 5,81 mln zł zysku rok wcześniej.

 • Sygnity miało 8,35 mln zł zysku netto w III kwartale roku obrotowego 2019/2020

  SYGNITY odnotowało 8,35 mln zł skonsolidowanego zysku netto w III kw. roku obrotowego 2019/2020 r. (tj. II kw. roku kalendarzowego 2020) wobec 4,64 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji informatycznej spółki rośnie dziś o 8,33 proc., a za jeden walor zapłacimy 7,80 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR