StockWatch.pl

Jest rekomendacja dla Lotosu z ceną docelową 64,80 zł za akcję

Omawiane walory:

Haitong Bank w raporcie z 8 marca zaleca kupno akcji Lotosu. Cena docelowa rekomendacji na poziomie 64,80 zł jest o 28 proc. wyższa od rynkowej.

Bank wskazuje na powtarzalność bardzo dobrych wyników finansowych osiągniętych w 2016 roku w segmencie produkcji, dzięki skokowemu wzrostowi polskiego rynku paliw oraz zwiększeniu efektywności rafinerii już w roku 2018 (projekt EFRA). Projekt ten pomoże ograniczyć potencjalną presję na marżę rafineryjną spółki wynikającą ze wzrostu podaży paliw na rynkach światowych. Jednocześnie wyniki segmentu wydobywczego będą przyczyniały się do wzrostu zysków grupy kapitałowej.

Haitong Bank przewiduje, że firma będzie się skutecznie delewarować i zacznie wypłacać dywidendę. Bank prognozuje, że począwszy od 2018 roku EBITDA Grupy Lotos będzie znacząco powyżej aktualnego konsensusu Bloomberga, a w latach 2017-2018 Grupa osiągnie swój strategiczny cel, jeżeli chodzi o zysk EBITDA, zbliżając się do górnej granicy wyznaczonego celu. Haitong Bank uważa, że uzasadnia to optymizm odnośnie perspektyw na notowań akcji Grupy Lotos.

– Rynek diesla w Polsce wzrósł w IV kwartale 2016 roku o 24 proc. Większość tego wzrostu było wynikiem skutecznej kampanii rządu w walce z szarą strefą. Ma to daleko idące konsekwencje dla rentowności Lotosu, ponieważ firma może uplasować większy wolumen swoich podstawowych produktów (diesel, benzyna) na lokalnym rynku. Po pierwsze, może w pełni zużytkować swoje moce produkcyjne (w trzecim i czwartym kwartale 2016 roku rafineria wykorzystywała 103 proc. swoich nominalnych mocy produkcyjnych), korzystając na efekcie dźwigni operacyjnej. Po drugie, te dodatkowe ilości paliw sprzedane na lokalnym rynku zwiększają premię lądową osiąganą przez spółkę. – uważa Szymon Ożóg, CFA, analityk sektora oil&gas, Haitong Bank.

Tydzień, który wstrząśnie rynkami! Od 15 marca następuje kumulacja ważnych wydarzeń, które wpłyną na inwestycje. Przygotuj się >>>

Spółka ma dosyć aktywów produkcyjnych i rozwojowych, by zwiększyć wydobycie ropy naftowej i gazu oraz uzupełnić uszczuplone rezerwy. Zdaniem Szymona Ożoga z Haitong Banku, oczekiwane wysokie wyniki finansowe w segmencie produkcji oraz korzystne warunki makroekonomiczne w segmencie wydobycia pozwolą wygospodarować środki niezbędne na realizację kolejnych projektów wydobywczych. Przy scenariuszu, w którym cena ropy zbliży się do 70 dolarów za baryłkę w kolejnych latach, zysk EBITDA z wydobycia będzie porównywalny do zysku EBITDA z segmentu produkcji już w 2020 roku. Lotos stanie się w ten sposób bardziej zintegrowanym graczem, a ryzyko działalności gospodarczej zostanie odpowiednio zdywersyfikowane.

Źródło: Haitong Bank

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Lotos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com