Jest wniosek o wypłatę 1,5 mld zł dywidendy z PKN Orlen

Omawiane walory:

Fundusz emerytalny Nationale-Nederlanden chce, aby w tym roku paliwowy gigant wypłacił 3,50 zł dywidendy na akcję, a nie 2 zł jak proponuje zarząd. Przeforsowanie postulatu oznaczałoby, że wypłata byłaby ponad dwukrotnie wyższa niż w zeszłym roku.

Nationale-Nederlanden OFE zgłosił projekt uchwały zakładający wypłatę dywidendy na poziomie 1,5 mld zł. Fundusz proponuje, aby na dywidendę trafił cały zysk za 2015 rok oraz część kapitału zapasowego w kwocie 449,5 mln zł. Zysk netto spółki w 2015 r. wyniósł 1,05 mld zł. Propozycja Nationale-Nederlanden OFE oznacza, że w przeliczeniu na jedną akcję dywidenda wyniosłaby 3,50 zł – stopa ponad 5 proc. W marcu PKN Orlen podał, że zarząd rekomenduje, by z zysku netto za 2015 r. na dywidendę trafiło ponad 855,4 mln zł, co daje 2 zł na akcję. Przy tej kwocie stopa waha się na poziomie około 2,9 proc. Walne zaplanowano na 3 czerwca. Głównym udziałowcem jest Skarb Państwa z 27,5-proc. udziałem. Na drugim miejscu jest Nationale-Nederlanden OFE – 9,12 proc.

Fundusz poinformował, że wypłacenie wyższej dywidendy jest uzasadnione bardzo dobrymi wynikami za 2015 rok oraz I kwartał 2016 r., niskim poziomem zadłużenia oraz dobrą sytuacją bilansową. W minionym kwartale zysk netto spadł o 55 proc. do 337 mln zł. Ujemny wpływ zmian cen ropy naftowej na wycenę zapasów wyniósł w I kwartale 937 mln zł. Niemniej na poziomie EBITDA Lifo wzrosła do 1,93 mld zł z 1,9 mld zł w I kw. 2015 r. Zadłużenie netto grupy na koniec marca 2016 roku wyniosło 5,47 mld zł i było niższe o 1,34 mld zł w porównaniu z końcem 2015 roku. Z drugiej strony wzrósł poziom środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Na koniec minionego kwartału wyniósł on prawie 3,5 mld zł wobec 2,3 mld zł z końca 2015 r. Cash flow operacyjny wzrósł z niespełna 1 mld zł do 2,9 mld zł. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom PKN Orlen

Po wynikach za I kwartał analitycy DM BDM podwyższył zalecenie dla akcji paliwowej spółki z trzymaj do akumuluj i wyznaczyli cenę docelową na 72,30 zł. W raporcie możemy przeczytać, że mocną stroną płockiego koncernu jest wzrost wyniku EBITDA Lifo, świetny cash flow operacyjny oraz pokaźne zasoby gotówkowe. Dziś akcje Orelnu zyskują na wartości. W skali ostatnich trzech miesięcy zwyżka sięga 7 proc.

wykres_pknorlen

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR