JSW zdecydowała o rozwiązaniu umowy z EBI na 58,5 mln euro kredytu

Omawiane walory:

Jastrzębska Spółka Węglowa zdecydowała o rozwiązaniu, na mocy porozumienia stron, umowy na 58,5 mln euro finansowania zawartej pomiędzy JSW, jej spółką zależną JSW Koks i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Decyzja związana jest z wnioskiem JSW o wsparcie z tarczy antykryzysowej.

JSW, EBI, umowa, kredyt,

(Fot. spółka)

– Decyzja o rozwiązaniu umowy kredytowej pomiędzy EBI a JSW, spółki będącej kluczowym europejskim producentem węgla koksowego, który po raz wtóry został wpisany przez Komisję Europejską na listę surowców krytycznych, została podjęta w związku z koniecznością spełnienia przez JSW, w możliwie najkrótszym czasie, wytycznych regulaminu udzielenia finansowego wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej – czytamy w komunikacie.

Warunki regulaminu ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm” wskazują w szczególności na konieczność podpisania umowy międzywierzycielskiej pomiędzy dotychczasowymi wierzycielami finansowymi (w tym EBI), PFR a spółką. Zawarcie takiej umowy międzywierzycielskiej jest jednocześnie warunkiem zawieszającym wypłatę środków z niniejszego finansowania pomocowego.

>> Koronawirus dopełnił dzieła – omówienie sprawozdania finansowego JSW po II kw. 2020 r.

– Spełnienie tego warunku w przypadku kontraktu z EBI w wymaganym czasie, mając na względzie potrzeby spółki w zakresie utrzymania płynności finansowej, okazało się niemożliwe z uwagi na czasochłonność procesu kredytowego i dostosowanie go do harmonogramu finalizowania prac nad projektem pozyskania wsparcia od PFR – czytamy dalej.

Rozwiązanie umowy spowoduje równocześnie wygaśnięcie zabezpieczeń ustanowionych w związku z umową.

Finansowanie zostało udzielone w kwietniu 2019 r. w formie kredytu terminowego w wysokości 58 500 000 euro na realizację inwestycji strategicznych JSW i JSW Koks S.A. Na chwilę obecną ani spółka ani JSW Koks S.A. nie posiadają zadłużenia z tytułu niniejszego kredytu, podano także.

– Jednocześnie spółka informuje, iż podejmie starania celem ponownego ubiegania się o pozyskanie finansowania z EBI na realizację inwestycji strategicznych, które obejmował dotychczasowy kontrakt – podsumowano.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla Koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent Koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Mały lockdown daje w kość warszawskiej giełdzie, mocne spadki JSW i CCC Od mocnej przeceny rozpoczęła się sesja w Warszawie. To kontrastuje z zieloną Europą. Indeksy w dół ciągnie słaby sentyment na GPW, niepokojące wieści ze spółek i obawy przed konsekwencjami pandemii koronawirusa. I jedynie spółki covidowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów, co samo w sobie też jest złą wróżbą dla GPW.
 • JSW sięga po 300 mln zł ze swojego funduszu stabilizacyjnego

  Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej znów sięga po środki z funduszu na czarną godzinę. Tym razem spółka chce umorzyć certyfikaty inwestycyjne Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego (FIZ) na łączną kwotę ok. 300 mln zł. Zgodę na powyższe umorzenie wyraziła rada nadzorcza.

 • JSW poszukuje partnera do inwestycji w fotowoltaikę

  Mając na uwadze wdrażany w Jastrzębskiej Spółce Węglowej program tzw. Zielonej zmiany, grupa prowadzi poszukiwania partnera biznesowego do realizacji projektów fotowoltaicznych, poinformował ISBnews wiceprezes Artur Dyczko.

 • Mocne odbicie w Europie, na GPW energetyka i Biomed w natarciu

  Od mocnych wzrostów rozpoczął się tydzień na GPW. Pomaga piątkowe odbicie na Wall Street i "zielona" Europa. W centrum uwagi znalazły się koncerny energetyczne i firmy farmaceutyczne.

 • Fed popsuł nastroje na rynkach, w centrum uwagi JSW i KGHM Sygnały z amerykańskiego banku centralnego stały się pretekstem do realizacji zysków. W czwartek fala spadków przetacza się przez wszystkie europejskie giełdy. Czerwono jest też na GPW, gdzie wyjątkowo słabo radzi sobie KGHM.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR