X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

KBJ: Będziemy intensyfikować procesy sprzedażowe w zakresie naszego oprogramowania SaaS

Opublikowano: 2018-06-14 18:03:48

Omawiane walory:

Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl był Artur Jedynak, prezes spółki informatycznej KBJ. Na spotkaniu omówiono m.in. najnowsze wyniki finansowe oraz kwestię zmian w polityce rachunkowości spółki.

(Fot. spółka)

Tematem przewodnim czatu inwestorskiego z prezesem KBJ były wyniki finansowe spółki za I kwartał 2018 roku. Informatyczna firma zanotowała stratę w wysokości 578,9 tys. zł, względem 463,9 tys. zł straty w analogicznym okresie rok wcześniej. Przychody netto ze sprzedaży wzrosły r/r o 11 proc. do 4,6 mln zł. Dynamika wzrostu była znacznie niższa niż w poprzednich kwartałach, mimo iż pod koniec 2017 roku KBJ przejął część portfela klientów i projektów w zakresie ERP od spółki ZETO SA.

– Analiza kwartał do kwartału, jak pokazuje kilka lat naszej historii na giełdzie, nie niesie dużej wartości informacyjnej. Pracujemy nad lepszą liniowością przychodów, niemniej są one cały czas podatne na czasami znaczące wahania kwartalne. W dużej części wynika to z rozpoznawania przychodów, ale często również z cykli projektowych i np. zaangażowania znaczących środków i kosztów w kilka dużych działań w ciągu roku. (…) Przejęcie (portfela ZETO – przyp. red.) odbyło się w listopadzie ub.r. Przejęta grupa klientów wnosi przychody z utrzymania systemów ERP, są one rozłożone w pewnym uproszczeniu, rocznie. Stąd zakładany przychód z utrzymania tej grupy klientów w rachunku wyników będzie widoczny na koniec roku. – powiedział Artur Jedynak w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl.

>> Work in progress – omówienie sprawozdania finansowego KBJ

Najistotniejszym segmentem dla wyników KBJ są ciągle usługi, które w pierwszym kwartale bieżącego roku stanowiły 80 proc. przychodów (względem 73 proc. w I połowie 2017 r.). Sprzedaż własnego oprogramowania (w modelu on-promise i SaaS) zmniejszyła się o 2 p.p. względem ubiegłego roku i wyniosła tylko 10 proc. ogółu przychodów w I kwartale 2018 r.

– Własne projekty i własne oprogramowanie dają procentowo wyższą rentowność. W bieżącym roku będziemy intensyfikować procesy sprzedażowe w zakresie naszego oprogramowania SaaS. Kilka istotnych na wczesnym etapie jest już rozpoczętych. – przekazał prezes KBJ

Prezes KBJ dodał, że portfel zamówień jest na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego, ale uwzględniając umowy ramowe, backlog zwiększył się.

Często poruszanym tematem była kwestia przejścia z PSR na MSR (Międzynarodowe Standardy Rachunkowości). Artur Jedynak potwierdził, że plan spółki zakłada zmianę standardu sprawozdawczości w perspektywie dwóch lat.

– Jest uzasadnione od początku roku obrotowego. Przejście na MSR to nie tylko operacja księgowa, oznacza dość duży wpływ na nasz model operacyjno-controllingowy i wymaga przygotowania formalno/prawnego, ale również technologicznego. Prowadzimy jednocześnie znaczącą ilość działań projektowych, niesie to za sobą szereg konsekwencji i musi być odpowiednio przygotowane i wsparte maksymalną automatyzacją. – dodał Artur Jedynak

>> Zapis całego spotkania z Arturem Jedynakiem, prezesem KBJ znajdziesz tutaj

Uczestnicy czatu zainteresowani byli również ostatnimi zmianami liczby członków rady nadzorczej oraz upoważnieniem do przeprowadzania emisji w zamian za inne pożytki niż gotówka. Działania te mają przygotować KBJ do przeprowadzenia nowych akwizycji.

– Tak, intencja jest dokładnie taka i opisana również w ten sposób w uzasadnieniu do projektu uchwały, tj. możliwość wykorzystania kapitału docelowego również na akwizycje lub obejmowanie udziałów/akcji w innych podmiotach. Rozmowy z potencjalnymi partnerami, tak jak informowaliśmy uprzednio, są prowadzone w trybie ciągłym. Oczywiście, w tym zakresie informacje będziemy podawać zgodnie z wymaganiami informacyjnymi, tj. w momencie, gdy nabędziemy uzasadnione przekonanie, że potencjalna transakcja/transakcje są realne przekażemy informacje na ten temat – sprecyzował prezes notowanej na rynku NewConnect spółki.

KBJ specjalizuje się w dostarczaniu produktów i usług na rynku oprogramowania biznesowego. Głównym obszarem działania są nowoczesne systemy informatyczne: rozwiązania w chmurze, analityka biznesowa, utrzymanie i rozwój systemów IT, budowa rozwiązań dedykowanych. Klientami spółki są przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, które korzystają z systemów firmy SAP – wiodącego na świecie producenta systemów, aplikacji i produktów do przetwarzania danych.

W czwartek kurs KBJ wzrósł o 2,29 proc. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w grudniu 2011 roku. Kurs odniesienia wynosił wówczas 9,44 zł. Obecnie za jeden walor spółki trzeba zapłacić ok. 13,40 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o kbj)

 • Prezes KBJ: Reinwestujemy wypracowany zysk w rozwój oprogramowania

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl był Artur Jedynak, prezes spółki informatycznej KBJ. Na spotkaniu omówiono najnowsze wyniki finansowe za drugi kwartał br. oraz plany spółki na kolejne kwartały.

 • KBJ zamknął kwartał i całe pierwsze półrocze na minusie

  Wysoka baza z ubiegłego roku oraz zmiana w strukturze realizowanych projektów sprawiły, że dostawca rozwiązań IT dla biznesu zanotował 34-proc. spadek przychodów ze sprzedaży w II kwartale br. Na poziomie netto KBJ miał 0,85 mln zł straty. W czwartek akcje spółki na NewConnect tanieją przy ponadprzeciętnych obrotach o ponad 12 proc.

 • KBJ rekomenduje wypłatę 0,19 zł dywidendy na akcję z zysku za 2017 r.

  Tegoroczna dywidenda spółki informatycznej z NewConnect zapowiada się dużo skromniej niż ubiegłoroczne 0,45 zł na akcję. Zarząd tłumaczy proponowaną stawkę zwiększonym zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy niezbędny do finansowania bieżących prac i projektów oraz finansowanie projektów inwestycyjnych i rozwojowych.

 • KBJ ma umowę z PGE Systemy wartą 2 mln zł

  Dostawca rozwiązań IT dla biznesu zaktualizuje dla PGE Systemy wersję środowiska SAP i przeprowadzi migrację na bazę danych HANA. Wartość brutto kontraktu wynosi 2 mln zł.

 • KBJ z sezonową stratą w I kwartale

  Spółka działająca na rynku oprogramowania biznesowego wypracowała 5,3 mln zł przychodów ze sprzedaży i ok. 0,6 mln zł straty netto. KBJ przypomina, że ujemny wynik w pierwszym kwartale jest stałym zjawiskiem sezonowym i wiąże się z cyklem rozliczania realizowanych projektów.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku