KGHM i JSW ciągną w górę WIG20. Przed GPW interesujący tydzień

Omawiane walory: , , ,
Wzrosty na azjatyckich giełdach przygotowały grunt pod udany początek tygodnia na europejskich parkietach. W poniedziałek wszystkie warszawskie indeksy są na plusach. W centrum uwagi są spółki górnicze z KGHM na czele.
kghm, jsw, bogdanka, coalenerg, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Zazieleniło się w poniedziałek na GPW. O godzinie 11:06 drożały akcje 44 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy taniały walory aż 43 proc. z nich, ale przekładało się to na wzrosty wszystkich indeksów. Grupujący największe spółki WIG20 rósł o 0,44 proc. do 1.805 pkt., WIG o 0,55 proc. do 51.211 pkt., mWIG40 o 0,32 proc. do 3.608 pkt., a sWIG80 o 0,87 proc. do 14.173 pkt.

Pierwsze dwie godziny notowań bardzo przypominały wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich. Tam również przewaga jednego kandydata nad drugim nie była wielka, ale zagwarantowała pozostanie Andrzejowi Dudzie na fotelu prezydenta. Chociaż same wybory nie miały żadnego wpływu na sytuację na GPW. Dobre nastroje przywędrowały na ulicę Książęcą z rynków globalnych, gdzie zarówno na azjatyckich, jak i na europejskich parkietach dominowały wzrosty.

W poniedziałek mocno wyróżniały się spółki z sektora górniczego z KGHM na czele. Akcje miedziowego kombinatu drożały o 4,6 proc. do 106,70 zł, testując dwuletnie maksima i powoli zbliżając się do szczytu z 2019 roku na poziomie 112,50 zł.

Skok notowań KGHM-u był odpowiedzią na mocne wzrosty cen miedzi. Tona tego metalu podrożała już dziś do 6.612 dolarów z 6.397 dolarów w piątek, wybijając się powyżej szczytu z 2019 roku i testując poziomy nieoglądane od 3 lat. W dwa miesiące kurs miedzi podskoczył o 27 proc. Rajd napędzały nadzieje na wzrost popytu na surowiec w Chinach (największy na świecie konsument metalu) i obawy o problemy kopalń w Chile (jeden z największych dostawców).

Na świecie drożeje nie tylko miedź, ale też węgiel, co automatycznie przekłada się na notowania spółek górniczych na GPW. Akcje JSW dziś drożeją o 2,9 proc. do 20,19 zł, Bogdanka o 1,6 proc. do 22,35 zł, a Coal Energy aż o 26,1 proc. do 0,555 zł.

Mocno rośnie subindeks WIG-Górnictwo, szybując o 4,4 proc. w górę. Jeżeli wzrosty te zostałyby dowiezione do końca tygodnia, to byłby to już piąty kolejny wzrostowy tydzień. To co jednak może niepokoić, to fakt, że wzrostom towarzyszy spadek obrotów. To poważne ostrzeżenie przed korektą. Ostrzeżenie tym bardziej wiarygodne, że spore wykupienie można dostrzec na wykresie KGHM-u, a poziomy powyżej 110 zł będą już zachęcać do realizacji zysków.

Spółki górnicze zwracały uwagę, ale na szerokim rynku spółek na których sporo się dziś działo było znacznie więcej. Skaner na stronie StockWatch.pl wskazywał m.in. na Biomed-Lublin (+14,9 proc.), CI Games (+9,9 proc.), Grodno (+8,1 proc.), Art Games Studio (-5,2 proc.) i Mabion (-6,3 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

Przed GPW interesujący tydzień

W kalendarzu obecnie mamy lipiec, czyli na giełdzie okres wakacyjnej flauty, ale wbrew pozorom może to być bardzo ciekawy tydzień. I to aż z czterech powodów. Po pierwsze, zostanie opublikowanych kilka naprawdę interesujących danych makroekonomicznych ze światowej gospodarki. Będą to m.in. dane o produkcji, sprzedaży detalicznej i PKB Chin oraz raporty o inflacji, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w USA. Po drugie, warto zwrócić uwagę na banki centralne. W tym tygodniu zaplanowane jest nie tylko posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, ale też Banku Japonii i przede wszystkim Europejskiego Banku Centralnego. Po trzecie, w piątek rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej poświęcony Funduszowi Odbudowy. I po czwarte, startuje sezon publikacji wyników na Wall Street. Cały czas oczywiście ważne będą doniesienia ws. epidemii koronawirusa, ale dopóki czynnik ten jest ignorowany przez rynki, dopóty ma marginalne znacznie dla kształtowania się nastrojów na globalnych giełdach.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o bogdanka, coalenerg, jsw, kghm)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR