KGHM tłumaczy się z przetargów na infrastrukturę IT

Omawiane walory:

Lubińska spółka znów gęsto tłumaczy się z nieprawidłowości. Tym razem sprawa dotyczy przetargów na infrastrukturę IT na kwotę 3,2 mln zł.

W połowie 2018 r. wewnętrzne służby lubińskiej spółki wykryły próby ustawienia trzech przetargów na zakup oraz dostawę sprzętu i oprogramowania o łącznej wartości 3,2 mln zł. Spółka nie powiadomiła o tym Prokuratury.

Gazeta Wyborcza opisała dziś sprawę kolejnych nieprawidłowości w lubińskiej spółce. Według ustaleń dziennika, Karol Kos, dyrektor techniczny jednej ze spółek zależnych (KGHM COPI, zajmującej się dostarczaniem infrastruktury IT dla innych spółek z grupy kapitałowej), powołany na to stanowisko w 2016 r., ustawił trzy przetargi o łącznej wartości 3,2 mln zł. O sprawie, mimo wykrycia przez samą spółkę, nie zawiadomiono prokuratury. Jak dodaje dziennik, pracę straciła za to osoba zgłaszająca nadużycia. Sprawa ma wątek polityczny, ponieważ Kos to chrześniak wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego.

– Na trop afery z udziałem Kosa wpadły w połowie ub.r. wewnętrzne służby Polskiej Miedzi. Odkryły próby ustawienia trzech przetargów na zakup i dostawę sprzętu i oprogramowania o łącznej wartości 3,2 mln zł – czytamy w poniedziałkowej Gazecie Wyborczej.

Do artykułu GW odniósł się zarząd spółki, który w oświadczeniu tłumaczy, że zmiany w opisanych przez gazetę przetargach nie spowodowały strat finansowych w KGHM Polska Miedź.

– Zmiany w przetargach, o których pisze ‚Gazeta Wyborcza’, nie spowodowały strat finansowych w KGHM Polska Miedź SA. Jeden z przetargów został unieważniony, w przypadku drugiego doszło do zmiany trybu przetargu. W trzecim przypadku, konsekwencją było kilkumiesięczne opóźnienie wdrożenia rozwiązania. Ustalenia pionu bezpieczeństwa nie wykazały, aby ingerencja dyrektora ds. technicznych miała znamiona działań celowych i nie wskazuje na próbę nadużycia zajmowanego stanowiska. Z ówczesnym dyrektorem COPI Grzegorzem Machem spółka zakończyła współpracę na przełomie września i października 2018, wraz z zakończeniem umowy terminowej – czytamy w oświadczeniu.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Spółka przyznała, że praktyki stosowane w poprzednich okresach w Oddziale COPI budziły wątpliwości. Z upoważnienia prezesa KGHM przeprowadzono w oddziale kontrolę wewnętrzną.

– Efektem prowadzonych przeglądów, postępowań i kontroli były zmiany procedur zakupowych, uprawnień części pracowników, a także decyzje o odsunięciu od pełnionych funkcji, a nawet pożegnanie się z kilkoma osobami. Karol Kos jest dyrektorem ds. technicznych Oddziału COPI od czerwca 2016 roku. Jest odpowiedzialny za infrastrukturę sieciową, zabezpieczenia techniczne, infrastrukturę serwerów i macierzy oraz infrastrukturą użytkowników końcowych. Jego zadaniem jest m.in. ustalenie standardu technologicznego zaplecza informatycznego spółki. Zajmuje się także dostarczaniem usług IT, inicjowaniem oraz nadzorowaniem prac w zakresie projektowania i programowania rozwiązań wspomagających zarządzanie zasobami systemów informatycznych. Jego doświadczenie w tym obszarze jest bardzo szerokie, karierę zawodową rozpoczął w 2005 roku, pracował m.in. przez ponad 6 lat we wrocławskim oddziale IBM – czytamy dalej.

W 2018 roku przez Pion Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Stratom prowadzone były postępowania wyjaśniające dotyczące wątpliwości w obszarze przeprowadzania kilku procesów zakupowych.

– Stwierdzono pewne nieprawidłowości, polegające na niedostatecznym nadzorze ówczesnego dyrektora naczelnego Oddziału COPI nad postępowaniami zakupowymi oraz na przekroczeniu kompetencji przez dyrektora ds. technicznych. Skutkiem było opóźnienie postępowania zakupowego oraz zmiana jego charakteru. Ustalenia pionu bezpieczeństwa nie wykazały, aby ingerencja dyrektora ds. technicznych miała znamiona działań celowych i nie wskazują na próbę nadużycia zajmowanego stanowiska. Po przedstawieniu wniosków z postępowania wyjaśniającego zarządzający COPI podjęli natychmiast odpowiednie kroki wdrażając rekomendacje z postępowania wyjaśniającego: nakazali dyrektorowi ds. technicznych nie wykraczanie poza zakres powierzonych zadań i udzielonych kompetencji w trakcie prowadzonych działań i podejmowanych decyzji. Jednocześnie wprowadzono nowe mechanizmy w postępowaniach zakupowych, zapobiegające przekroczeniom udzielonych kompetencji – wskazano także w oświadczeniu.

W ostatnich miesiącach KGHM wdrożył system przeciwdziałania stratom w grupie. W październiku ubiegłego roku powołano pełnomocników ds. etyki i antykorupcji. Do ich zadań należy analiza i weryfikacja wszelkich sygnałów i napływających zgłoszeń o działaniach niezgodnych z prawem, regulacjami wewnętrznymi lub etyką biznesu oraz nadzór nad przestrzeganiem kodeksu etyki grupy kapitałowej.

– Nadzór nad wszystkimi oddziałami spółki KGHM Polska Miedź SA prowadzony jest systematycznie. Każdy proces, który budzi wątpliwości wewnętrznych służb audytu jest dogłębnie badany. Sprawdzane są wszystkie niejasności. W ramach KGHM Polska Miedź SA działają departamenty audytu, kontroli wewnętrznej, a także Pion Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Stratom. Jednostki w sprawach tego wymagających współpracują z prokuraturą, policją, Centralnym Biurem Antykorupcyjnym i innymi instytucjami państwowymi – podsumowano w oświadczeniu.

Nieprawidłowości także przy dostawach złomu miedzi

W połowie stycznia funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób: przedsiębiorców i pracowników KGHM Polska Miedź. Według śledczych, spółka straciła ponad 4 mln zł na dostawach fałszowanego złomu miedzi.

– Ustalenia śledztwa wskazują, że zatrzymani w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadzili jedną ze spółek z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i strat w kwocie co najmniej 4 mln zł. Te pieniądze stanowiły zapłatę za wióry i granulat miedzi. Przy zakupie zawyżano zawartość procentową samej miedzi w dostawach złomu poprzez podmianę próbek, które są podstawą do szacowania wartości skupionego towaru. Do takiego procederu miało dochodzić przez co najmniej osiem miesięcy 2017 roku. – ustaliło Centralne Biuro Antykorupcyjne.

W skali spółki kwota przetargów wskazana w artykule jest symboliczna. W efekcie spadki na kursie akcji mają identyczny rozmiar (-0,09 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR