Klasyka spekulacji nadal w formie, czyli Wspomnienia gracza giełdowego Edwina Lefevre [RECENZJA]

Wspomnienia gracza giełdowego to fabularyzowana biografia jednego z największych amerykańskich spekulantów początku XX wieku – Jesse Lauristona Livermore’a. Nie na co dzień spotyka się bowiem osoby, które w ciągu życia kilkukrotnie dochodzą do gigantycznego majątku i bankrutują. Livermoreowi zdarzyło się to aż 5 razy!

rezenzja,Wspomnienia,gracza,giełdowego,książka,Lefevre

Wspomnienia gracza giełdowego to nietypowa książka. Opisuje historię manipulatora rynku wynajmowanego na zlecenie, aby stworzyć odpowiednie warunki do sprzedaży dużych pakietów akcji po wysokich cenach przez insiderów konkretnych firm.

Autorem książki jest Edwin Lefevre, dziennikarz ekonomiczny urodzony w 1870 roku w Panamie. Lefevre w 1890 rozpoczął pracę w New York Sun, a z czasem stał się zastępcą redaktora działów finansowych w New York Commercial Advertiser i New York Commercial. W 1909 roku rząd Panamy mianował go ambasadorem w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. Po powrocie do Stanów rozpoczął prace nad najsłynniejszą swoją książką, czyli właśnie „Wspomnieniami”. Seria przeprowadzonych wywiadów z Jesse Livermorem pozwoliła na opracowanie książki będącej ponadczasową lekcją spekulacji na rynkach finansowych.

Tytuł jest również znakomitą wycieczką w przeszłość amerykańskich rynków finansowych. Dzięki bogato ilustrowanemu wydaniu oraz komentarzom historycznym Johna M. Markmana znacznie łatwiej jest zrozumieć to, o czym Livermore (w książce pod nazwiskiem Livingston) barwnie opowiada. Spostrzegawczy czytelnik dojrzy podobieństwa tzw. bucket shopów (w których to młody Livermore zdobywał pierwsze pieniądze na spekulacji) do współczesnego rynku forex i usług oferowanych przez firmy określane jako „market makers”, które zyskują na stratach klientów. Kryzysy znane współczesnym inwestorom z XXI wieku i zachowania rynku żywo przypominają te sprzed 100 lat jak np. spadki z 1914 roku, które spowodowały zamknięcie giełdy amerykańskiej na kilka miesięcy w obliczu rozpoczęcia I Wojny Światowej, czy też krach spowodowany trzęsieniem ziemi w San Francisco.

>> >> „Wspomnienia gracza giełdowego” Edwina Lefevre>>> ZAMÓW TUTAJ

Największą zaletą książki nie jest jednak jej wartość historyczna, a analityczne podejście Livermore’a do swoich porażek, które kosztowały go kilkukrotnie utratę fortuny. Błędy w postaci obstawania przy własnych tracących pozycjach (i dokładaniu do nich), obdarzenia zaufaniem nieodpowiednich ludzi czy też nadmiernej aktywności słynny trader rozkłada na czynniki pierwsze. Nauka na cudzych błędach jest zawsze znacznie tańsza od tej na własnych doświadczeniach, dlatego tym bardziej warto wziąć pod uwagę co stara się przekazać Jesse Livermore. W komentarzu do książki Paul Tudor Jones (uznawany obecnie za jednego z najbogatszych spekulantów na świecie) stwierdza, iż jest to uniwersalny podręcznik spekulacji i wręcza jego egzemplarz każdemu nowo zatrudnionemu traderowi bez względu na jego doświadczenie.

Historia manipulatora rynku na zlecenie

Większość książki zajmuje fabularyzowana biografia Livermore’a, jednak końcowe rozdziały to opis jego działań na rynku po Pierwszej Wojnie Światowej jako manipulatora rynku wynajmowanego na zlecenie, aby stworzyć odpowiednie warunki do sprzedaży dużych pakietów akcji po wysokich cenach przez insiderów konkretnych firm. To rzadko spotykana w literaturze możliwość poznania metod wszelkiego rodzaju spółdzielni i syndykatów, które do dziś istnieją na rynkach i starają się wykorzystać drobnych akcjonariuszy poprzez asymetrię informacji oraz posiadane fundusze. Wprowadzone w latach 30-tych XX wieku nowe ograniczenia na rynku amerykańskim ukróciły wiele z procederów, których podejmował się Livermore, jednak warto mieć świadomość, że nawet dziś intencje wielu z uczestników rynków nie muszą być czyste.

Jedynym poważniejszym minusem książki może być jej format (bliższy A4 niż standardowemu „zeszytowemu” A5) i grubość (ponad 400 stron), co oznacza wiele godzin czytania, zwłaszcza jeśli skupić się również na komentarzach historycznych, które moim zdaniem są niezbędne dla zrozumienia realiów rynkowych tamtych lat. Zdecydowanie to nie jest lektura na dwa wieczory.

Reasumując, Wspomnienia gracza giełdowego pomimo blisko 100 lat od wydania nic nie straciły na aktualności. To wręcz lektura obowiązkową dla każdego inwestora indywidualnego. Nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani naśladowaniem spekulacji jaką uprawiał Livermore, to znajomość mechanizmów rynku oraz pobudek kierujących innymi inwestorami może dać sporą przewagę rynkową. Zasady, które wykłada słynny spekulant z początków XX wieku praktycznie pozostały niezmienione do dziś. Co więcej, upadki głównego bohatera doskonale potrafią unaocznić czym się kończyło ich łamanie.

Książkę mogę bezsprzecznie polecić również każdej osobie interesującej się historią nowożytną, a w szczególności Stanów Zjednoczonych. Dzieło pióra Lefevre’a pozwala na zapoznanie się z ówczesnej perspektywy z powstającym gospodarczym imperium tworzonym przez J.P. Morgana, Corneliusa Vanderbilta, Andrew Carnegiego i wielu innych biznesmanów z przełomu XIX i XX wieku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Hydra Games: Emisja pozwoli nam na zdynamizowanie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Kamil Kurkowski, prezes zarządu Hydra Games. Tematem spotkania były dotychczasowe premiery, plany rozwoju spółki oraz trwająca emisja akcji.

 • Varsav Game Studios: Zbudowaliśmy bardzo ciekawe portfolio spółek na różnym etapie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Łukasz Rosiński, prezes Varsav Game Studios. Tematem spotkania było omówienie bieżącej działalności spółki.

 • AILIS: Automatyzacja nowoczesnej diagnostyki piersi jest koniecznością

  AILIS, startup medyczny z Krakowa, stworzył pionierską w skali świata technologię w celu wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania. Projekt otrzymał blisko 5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i budzi zainteresowanie kolejnych inwestorów. O projekcie, problemach diagnostyki nowotworowej i planach komercjalizacji systemu z redakcją StockWatch.pl rozmawia Michał Matuszewski, pomysłodawca i CEO AILIS.

 • The Amazing American Circus zadebiutuje 12 sierpnia na PC i konsolach.

  The Amazing American Circus - trafi na PC i konsole w nowym terminie, premierę przesunięto na 12 sierpnia br.  Jutro rozpoczną się zamknięte beta testy gry, 20 maja spółka planuje przeprowadzić otwarte testy bety z użyciem funkcjonalności Steam Playtest.

 • Spółka zależna Varsav Games Studio tworzy tytuł w klimacie cyberpunk

  Cyber Rain Games, spółka z portfolio Varsav Game Studios oraz No Gravity Games, opublikowała szczegóły swojej nadchodzącej produkcji - Tattoo Punk. Gra, w której wcielamy się w rolę menedżera cyberpunkowego salonu tatuażu, pojawi się na PC (Steam, GOG.com) oraz konsoli Nintendo Switch. Dokładna data premiery oraz cena zostaną ogłoszone w niedalekiej przyszłości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR