KNF chce dać spółkom więcej czasu na publikację sprawozdań finansowych i przeprowadzenie walnych

W Sejmie trwają prace nad zmianami w prawie, które dadzą spółkom więcej czasu m.in. na publikację sprawozdań finansowych i przeprowadzenie walnych.

knf,raporty,terminy,wyniki

KNF chce dać spółkom więcej czasu na publikację sprawozdań finansowych i przeprowadzenie walnych

– W projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw znalazły się odpowiednie zmiany w ustawach oraz delegacje dla ministra właściwego do spraw instytucji finansowych oraz ministra właściwego do spraw finansów publicznych, pozwalające na wydłużenie terminów m.in. sporządzania, zatwierdzania i publikacji sprawozdań – informuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Obecnie ustawa jest przedmiotem prac Sejmu.

KNF zaproponował, aby spółki giełdowe miały dodatkowe 2 miesiące na sporządzenie, zatwierdzenie i publikację rocznych sprawozdań finansowych oraz rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Zgodnie z obecnymi regulacjami, sprawozdania za 2019 r. powinny pojawić się w ESPI przed końcem kwietnia.

Dodatkowe 60 dni będzie także na publikację raportów za I kwartał 2020 roku, przeprowadzenie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia (powinno się odbyć do końca czerwca) oraz zatwierdzenie polityki wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej. Znaczna część spółek z uwagi na pandemię koronawirusa odwołała zaplanowane na najbliższe dni i tygodnie walne.

Więcej czasu na realizację obowiązków otrzymają też TFI, OFE i firmy inwestycyjne.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Proponowane regulacje to element ogłoszonego przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego Pakietu Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju w obszarze rynku kapitałowego. UKNF we współpracy z Ministerstwem Finansów przygotował szereg rozwiązań wspierających prawidłowe funkcjonowanie rynku kapitałowego oraz ułatwiających funkcjonowanie podmiotów nadzorowanych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Mabion miał prawie 20 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Mabion odnotował 19,84 mln zł jednostkowej straty netto w I kw. 2020 r. wobec 14,98 mln zł straty rok wcześniej.

 • Ten Square Games podwoił przychody i potroił zyski Wrocławski producent gier wykorzystał okres lockdownu do mocnej promocji swojego sztandarowego tytułu. Efekty są imponujące. W I kwartale 2020 r. Ten Square Games zanotował 95 mln zł przychodów ze sprzedaży i 35 mln zł zysku netto. W ujęciu rocznym to wzrost odpowiednio o 110 proc. i 240 proc.
 • MFPR: Blisko 13,4 mld zł na walkę z koronawirusem z funduszy unijnych

  Blisko 13,4 mld zł ze środków unijnych zostało przeznaczonych na walkę z koronwirusem w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego, poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • FFiL Śnieżka wstępnie zadowolona z sytuacji w II kwartale; kontynuuje inwestycje

  Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka odnotowała wzrost sprzedaży r/r na wszystkich czterech kluczowych rynkach grupy (Polska, Węgry, Ukraina i Białoruś) w I kw. 2020 r. i również w II kw. jest "zadowolona z sytuacji", poinformował prezes Piotr Mikrut. Zarząd spodziewa się, że także inwestycje spółki będą kontynuowane i podtrzymał, że mogą zamknąć się w 2020 r. kwotą nieco mniejszą niż 95 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR