Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

KNF ukarała Polski Dom Maklerski za nieprawidłowości przy sprzedaży obligacji GetBack

Opublikowano: 2018-11-08 17:37:08

Omawiane walory:

Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła Polskiemu Domowi Maklerskiemu zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej i nałożyła karę pieniężną w wysokości 2,5 mln zł. Z kolei jutro odbędzie się walne PDM-u, na którym może zapaść decyzja o likwidacji spółki.

Zgodnie z decyzją KNF, PDM zakończy działalność maklerską terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia decyzji. Jak podaje Komisja, to kara za nieprawidłowości przy organizacji procesu oferowania obligacji emitowanych przez GetBack. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym obligacjom GetBack

– w związku z naruszeniem art. 72 Ustawy o obrocie w brzmieniu sprzed wejścia w życie Nowelizacji, poprzez udział w organizacji procesu oferowania obligacji emitowanych przez GetBack SA, w sposób polegający na współpracy z podmiotem trzecim nieposiadającym uprawnień do świadczenia usług oferowania instrumentów finansowych, w ramach której Polski Dom Maklerski dokonywał czynności pośrednictwa w zbywaniu obligacji, natomiast podmiot trzeci dokonywał czynności pośrednictwa w proponowaniu objęcia obligacji, akceptując tym udział w procesie oferowania obligacji podmiotu nieuprawnionego do wykonywania czynności oferowania instrumentów finansowych. – czytamy w uzasadnieniu.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Uchwała Komisji weszła w życie z dniem doręczenia spółce Polski Dom Maklerski decyzji, co nastąpiło w dniu 8 listopada 2018 r.

KNF wskazała również, że sankcja nałożona przez organ nadzoru w przedmiotowej sprawie pokazuje jak ważne znaczenie ma rzetelne, profesjonalne, zgodne z zasadami uczciwego obrotu zorganizowanie procesu oferowania instrumentów finansowych.

– Rynek finansowy ponosi zaś niepowetowaną szkodę wskutek działań naruszających zasady zgodnego z prawem i zasadami uczciwego obrotu oferowania instrumentów finansowych. Działania takie prowadzą do utraty zaufania inwestorów oraz budują awersję do rynku. Biorąc zatem pod uwagę fakt, że działania Polskiego Domu Maklerskiego SA istotnie podważyły zaufanie do rynku oraz bezpieczeństwa obrotu, organ nadzoru stwierdził potrzebę eliminacji zagrożenia dla tego systemu oraz dostrzegł potrzebę prewencji generalnej w tym zakresie – podsumowano.

PDM do likwidacji?

Decyzja KNF zapada tuż przed ważnym momentem w historii spółki. W piątek (9 listopada) odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PDM-u, a jednym z punktów jest głosowanie nad projektem uchwały „w sprawie rozwiązania spółki i powołania likwidatora spółki”.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o getback)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku