X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

KNF ukarała Polski Dom Maklerski za nieprawidłowości przy sprzedaży obligacji GetBack

Opublikowano: 2018-11-08 17:37:08

Omawiane walory:

Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła Polskiemu Domowi Maklerskiemu zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej i nałożyła karę pieniężną w wysokości 2,5 mln zł. Z kolei jutro odbędzie się walne PDM-u, na którym może zapaść decyzja o likwidacji spółki.

Zgodnie z decyzją KNF, PDM zakończy działalność maklerską terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia decyzji. Jak podaje Komisja, to kara za nieprawidłowości przy organizacji procesu oferowania obligacji emitowanych przez GetBack. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym obligacjom GetBack

– w związku z naruszeniem art. 72 Ustawy o obrocie w brzmieniu sprzed wejścia w życie Nowelizacji, poprzez udział w organizacji procesu oferowania obligacji emitowanych przez GetBack SA, w sposób polegający na współpracy z podmiotem trzecim nieposiadającym uprawnień do świadczenia usług oferowania instrumentów finansowych, w ramach której Polski Dom Maklerski dokonywał czynności pośrednictwa w zbywaniu obligacji, natomiast podmiot trzeci dokonywał czynności pośrednictwa w proponowaniu objęcia obligacji, akceptując tym udział w procesie oferowania obligacji podmiotu nieuprawnionego do wykonywania czynności oferowania instrumentów finansowych. – czytamy w uzasadnieniu.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Uchwała Komisji weszła w życie z dniem doręczenia spółce Polski Dom Maklerski decyzji, co nastąpiło w dniu 8 listopada 2018 r.

KNF wskazała również, że sankcja nałożona przez organ nadzoru w przedmiotowej sprawie pokazuje jak ważne znaczenie ma rzetelne, profesjonalne, zgodne z zasadami uczciwego obrotu zorganizowanie procesu oferowania instrumentów finansowych.

– Rynek finansowy ponosi zaś niepowetowaną szkodę wskutek działań naruszających zasady zgodnego z prawem i zasadami uczciwego obrotu oferowania instrumentów finansowych. Działania takie prowadzą do utraty zaufania inwestorów oraz budują awersję do rynku. Biorąc zatem pod uwagę fakt, że działania Polskiego Domu Maklerskiego SA istotnie podważyły zaufanie do rynku oraz bezpieczeństwa obrotu, organ nadzoru stwierdził potrzebę eliminacji zagrożenia dla tego systemu oraz dostrzegł potrzebę prewencji generalnej w tym zakresie – podsumowano.

PDM do likwidacji?

Decyzja KNF zapada tuż przed ważnym momentem w historii spółki. W piątek (9 listopada) odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PDM-u, a jednym z punktów jest głosowanie nad projektem uchwały „w sprawie rozwiązania spółki i powołania likwidatora spółki”.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o getback)

 • Jakie szanse na odszkodowanie mają obligatariusze GetBack

  Według obligatariuszy GETBACK, sprawa odpowiedzialności audytora jest przesądzona, bo firma Deloitte nigdy nie ostrzegła ich przed katastrofą. Jednak poszkodowanym wcale nie będzie tak łatwo wywalczyć odszkodowanie. StockWatch.pl sprawdził, jaką odpowiedzialność ponosi audytor za wykonanie badania oraz jak szanse na uzyskanie rekompensaty od Deloitte oceniają przedstawiciele kilku znanych kancelarii prawnych. 

 • Kara od UOKiK to 555 zł mniej dla każdego obligatariusza GetBack

  Kowal zawinił, a Cygana powiesili - znane przysłowie pasuje jak ulał do kary 5 mln zł wymierzonej przez UOKiK. Za nieuczciwe praktyki byłego zarządu zapłacą wierzyciele, którzy już raz stracili na inwestycji w GETBACK. Każdego z nich kara UOKiK może kosztować dodatkowe 555 zł.

 • Idea Bank zawarł ugody z 34 klientami, którzy nabyli obligacje GetBacku

  Idea Bank w ramach procesu polubownego zawarł ugody z 34 klientami, którzy posiadają obligacje GETBACKu, poinformował członek zarządu Idea Banku Tomasz Górski. Bank nie tworzył dodatkowych rezerw na ten cel w III kw.

 • Orlen, CCC i banki ciągną WIG20 w górę, wrócił temat GetBacku

  Duże spółki przełamały swoją słabość i z opóźnieniem reagują na poprawę nastrojów na globalnych rynkach akcji. Dużo mniej entuzjastycznie zachowują się spółki małe i średnie. Na GPW ponownie wróciły tematy "okołoGETBACKowe".

 • UOKiK nałożył na GetBack karę 5 mln zł

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na GETBACK karę 5,05 mln zł i obciążył spółkę kosztami postępowania administracyjnego. Dla wierzycieli to kolejna zła wiadomość, ponieważ ewentualne pokrycie kary uszczupli resztki majątku, z którego mają być spłaceni m.in. drobni obligatariusze. Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku