Koalicja Obywatelska chce rozdawać akcje państwowych spółek

Koalicja Obywatelska oficjalnie rozpoczęła kampanię wyborczą. Jedną z propozycji programowych jest premia emerytalna wypłacana w akcjach spółek należących do Skarbu Państwa.

koalicja, obywatelska, akcje, premia, emerytalna

(Fot. KO/twitter)

Kampania wyborcza to festiwal obietnic, ale nigdy dla inwestorów indywidualnych. Ta grupa wyborców praktycznie nie istnieje w świadomości polityków. Dlatego jakiekolwiek nawiązania do giełdy są rzadkością. W poprzedniej kampanii wyborczej jedynym interesującym wątkiem była kwestia tzw. podatku miedziowego, który w praktyce płaci wyłącznie KGHM.

W tym roku ciekawym wątkiem z pogranicza polityki i giełdy jest propozycja Koalicji Obywatelskiej, która przyszłym emerytom chce wypłacać premię w akcjach spółek należących do Skarbu Państwa. Jej wysokość ma być uzależniona od stażu pracy. Za 40 lat przyszły emeryt ma otrzymać 10 tys. zł w akcjach. Jeśli przepracuje 10 lat więcej, otrzyma pakiet warty 20 tys. zł.

– Seniorzy za długie lata pracy będą wynagradzani tzw. premią emerytalną. Polki i Polacy staną się współwłaścicielami spółek Skarbu Państwa. Ich konta emerytalne zostaną zasilone pakietami akcji. Każdy, kto przepracuje 40 lat, otrzyma pakiet akcji o wartości 10 tys. zł. Po 50 latach pracy wartość pakietu zwiększy się do 20 tys. zł. Środki te staną się ich prywatną własnością – proponuje Koalicja Obywatelska.

Na tym etapie szczegółów oczywiście nie ma. Program nie wspomina, skąd miałyby pochodzić akcje przyznawane w ramach premii. Scenariusz, że będą to akcje należące do Skarbu Państwa jest mało realny, bo w dłuższym terminie doprowadziłoby to do utraty kontroli nad spółkami i ich całkowitej nacjonalizacji. Bardziej prawdopodobny wydaje się wariant emisji nowych akcji. Ten scenariusz dla obecnych akcjonariuszy nie oznacza nic dobrego. Dodruk nowych akcji spowoduje rozwodnienie ich udziałów oraz zafunduje nowe źródło podaży. Przyszli emeryci raczej nie będą zainteresowani inwestowaniem długoterminowym. Zdecydowana większość z nich szybko spienięży „premię” i sprzeda posiadane akcje na rynku. W ten sposób może powstać błędne koło – akcji będzie przybywać, a kurs będzie powoli spadał.

Nie wiadomo też akcje których konkretnie spółek miałyby być rozdawane. Obecnie Skarb Pastwa posiada w sowim portfelu papiery wartościowe kilkunastu firm notowanych na GPW, ale nie we wszystkich jego udział przekracza 50 proc. głosów. Aktualna wartość wszystkich pakietów akcji wynosi blisko 85 mld zł. Lwią część tej kwoty stanowią udziały w PGNiG (19 mld zł), PKO BP (14 mld zł), PZU (11 mld zł), Orlenie (10 mld zł), PGE i Lotosie (po 8 mld zł).

skarb, państwa, akcje

Portfel akcji Skarbu Państwa. Źródło: StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Debata: Etyka na rynku kapitałowym. Czy tylko w teorii?

  Codziennie wielu profesjonalistów związanych z sektorem finansowym spotyka się z sytuacjami, które z pewnością można uznać za budzące kontrowersje pod kątem etycznym. Większość z nich pozostaje niezauważona, ale zaufanie do branży finansowej i zawodu finansisty spada. Czy sami jesteśmy sobie winni? Co możemy zrobić, aby to zmienić? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty "Etyka. Czy tylko w teorii?" organizowanej przez CFA Society Poland.

 • Przychody Unimotu w październiku wzrosły wstępnie o 34 proc.

  Unimot ma za sobą udany początek IV kwartału. Według wstępnych danych, przychody w październiku wyniosły 485,68 mln zł w ujęciu jednostkowym, co oznacza wzrost o ponad 34 proc. r/r.

 • WIG20 próbuje przerwać spadkową serię, w grze 11 bit studios i ZE PAK

  Po czterech spadkowych sesjach WIG20 próbuje wrócić do wzrostów. Odreagowaniu sprzyjają nowe informacje nt. umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami.

 • Jak duży jest przemysł bukmacherski w Polsce?

  Gracze coraz częściej wybierają polskich bukmacherów. Związane jest to nowelizacją ustawy hazardowej  z 2017 roku, która zablokowała nielegalną działalność spółek spoza granic naszego kraju (aktualnie jest to ponad 7,5 tysiąca adresów internetowych), a także z licznymi zmianami w ofertach – pojawiają się nowe promocje i lepsze kursy, a internetowi bukmacherzy dosłownie prześcigają się w walce o klienta.

 • NBP: GPW Benchmark powinna dostosować metodykę dot. WIBOR i WIBID do końca roku

  Ze względu na znaczenie stawek WIBOR dla stabilności finansowej w Polsce oraz ścisły związek między wskaźnikami WIBOR i WIBID, zasadne jest, aby spółka GPW Benchmark dokonała dostosowania metodyki wyznaczania obu tych stawek do końca 2019 r., uważa Narodowy Bank Polski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR