Kolejny strzał Trumpa w stronę Chin

Czwartkowa sesja przerwała sielankowe nastroje w Europie, przynosząc na głównych indeksach spadki od 0,5 proc. (DAX) do 1,3 proc. (FTSE MiB). WIG20 spadł o 0,8 proc., mWIG40 o 1,1 proc., a sWIG80 o 1,4 proc.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Przeceny miały szeroki charakter, jedynym sektorem, który został w Polsce z nich wyłączony byli producenci gier. Silnie traciły spółki medyczne, szczególnie te najbardziej popularne w ostatnich tygodniach. Biomed i Mercator zamykały tabelę mWIG-u (obok BNP), dwucyfrową zniżkę w sWIG-u zaliczył Cormay, od którego gorszy był tylko Elemental po informacjach o planach delistingu.

Giełda amerykańska, która w pierwszych godzinach handlu oscylowała wokół neutralnych poziomów, tradycyjnie zaczęła iść w górę po europejskim zamknięciu. S&P500 zyskało finalnie 0,6 proc., a NASDAQ 1,0 proc. Tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek okazała się znacznie lepsza od oczekiwań (1186 tys. vs. konsensus 1410 tys.) po raz pierwszy od rozpoczęcia pandemii, rynek inaczej niż pokazała rzeczywistość wyceniał także efekty negocjacji w sprawie pakietu fiskalnego, które zakończyły się fiaskiem. Jak to określił S. Mnuchin, Republikanie i Demokraci pozostają „bardzo, bardzo daleko od siebie w niektórych istotnych kwestiach”.

Rynki azjatyckie wyraźnie dziś tracą, za co zasługę może przypisać sobie prezydent Trump, który podpisał zarządzenia zabraniające amerykańskim rezydentom interesów z chińskimi TikTokiem i WeChatem. Lekko pod kreską znajdują się kontrakty na europejskie i amerykańskie indeksy, sugerując, że możemy zobaczyć kontynuację wczorajszej korekty. Naturalnie nie jest to przesądzone, wiele będzie zależało od dzisiejszych informacji z amerykańskiego rynku pracy – konsensus sugeruje wzrost zatrudnienia w lipcu o 1,5 mln. W godzinach nocnych silnie umacniał się dolar, testując wczorajsze minima, dane mogą zadecydować o tym, czy po jego gwałtownej deprecjacji zobaczymy przynajmniej chwilową korektę. Gorszy od oczekiwań raport otwiera kursowi EURUSD drogę do 1,20, a złotu do szybkiego przekroczenia ceny 2.100 USD za uncję.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 7 sierpnia 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku W ubiegłym tygodniu warszawska prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi Idea Banku i Getin Noble Banku. Były miliarder póki co pozostaje nieuchwytny. W piątek do gry włączyła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wystąpiła z wnioskiem o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego obu banków.
 • Założenia polityki pieniężnej: RPP utrzymała cel 2,5 proc. +/- 1 pkt na 2021 r.

  Rada Polityki Pieniężnej podtrzymała w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021" średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc. Podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe, a polityka pieniężna będzie nadal realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.

 • GPW w poniedziałek zaprezentuje swoją platformę crowdfundingową

  Raisemana - tak będzie nazywać się nowa platforma crowdfundingowa GPW. Więcej informacji na temat jej funkcjonowania giełda przedstawi w poniedziałek, 28 sierpnia o godz. 11:00.

 • Relacja z otwarcia IX edycji Akademii Energii – New Energy Forum

  Europejski Zielony Ład (EZŁ) to olbrzymia szansa dla rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale również spore wyzwanie. 16 września podczas New Energy Forum – wydarzenia organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi, w gronie ekspertów rozmawialiśmy o różnych perspektywach spojrzenia na szanse i zagrożenia dla regionu CEE wynikające z planu zbudowania bardziej ekologicznej, integracyjnej, cyfrowej i zrównoważonej Europy, a także pomocy w wzmocnieniu jej odporności na przyszłe kryzysy.

 • Sesja w cieniu nowego rekordu zakażeń w Polsce, w grze Mercator i Grupa Kęty Spadki na GPW wyhamowały, ale raczej tylko na chwilę. Sentyment na rynku akcji wciąż jednak jest zły, a nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce dodatkowo go pogarsza. I tylko akcjonariusze Mercatora są zadowoleni.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR