StockWatch.pl

Komentarz: EUR/USD w dół, złoty słabszy, rynki czekają na PMI

We wtorek rynki finansowe wracają do zwykłej aktywności. W centrum uwagi znajdą się przede wszystkim publikowane dziś wstępne odczyty lutowych indeksów PMI, a także europejska polityka.

Marcin Kiepas, główny analityk Fundacji FxCuffs

Wtorkowy poranek przynosi kontynuację spadków EUR/USD. Ta najważniejsza para walutowa wróciła poniżej 1,06 dolara i o godzinie 08:47 testowała poziom 1,0576 dolara. W ślad za tym spadkiem podąża też złoty, który traci do dolara i pozostaje blisko poziomów z wczoraj w relacji do euro. Za tego pierwszego trzeba zapłacić już prawie 4,08 zł, podczas gdy euro kosztuje 4,3150 zł.

Wtorkowe kalendarium jest znacznie bogatsze niż wczorajsze, które pozbawione było ważniejszych publikacji makroekonomicznych, a dodatkowo święto w USA wpływało na ograniczenie zmienności i płynności na rynkach finansowych. Dziś królują indeksy PMI. Ich wstępne odczyty za luty. To pierwsze dane, które pozwalają postawić wiarygodną tezę, jak kształtuje się koniunktura w tym właśnie miesiącu i próbować ją ekstrapolować na kolejne miesiące.

W nocy zostały opublikowane już dane dla Japonii. Tamtejszy indeks PMI dla sektora przemysłowego ukształtował się na poziomie 53,5 pkt. wobec 52,7 pkt. miesiąc wcześniej i wobec prognozowanych 52,1 pkt., co wpisuje się w scenariusz przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Przed południem zostaną opublikowane indeksy PMI dla Francji, Niemczech i całej strefy euro, a po południu dla USA. Należy oczekiwać, że pozostaną one na wysokich poziomach, wskazując na kontynuację przyspieszenia gospodarczego w największych gospodarkach świata, co powinno wystarczyć do podtrzymania dobrych nastrojów na rynkach globalnych.

Jak osiągać dwucyfrowe stopy zwrotu? – webinar prowadzony przez zarządzających portfelami TMS >>>

W kraju zostaną dziś opublikowane najnowsze dane o koniunkturze gospodarczej, które powinny pokazać jej dalszą poprawę w lutym. Same dane nie będą miały przełożenia na notowania złotego, tak jak większej reakcji nie obserwowaliśmy po całej serii pozytywnych niespodzianek z polskiej gospodarki w ubiegłym tygodniu. Dyskontowanie przyspieszenia gospodarczego zakończyło się na złotym na początku miesiąca, a obecnie uwaga rynku walutowego koncentruje się na czynnikach globalnych. Ta sytuacja mogłaby ulec zmianie dopiero w momencie, gdyby inwestorzy doszli do wniosku, że szybszy wzrost przełoży się na wcześniejsze podwyżki stóp procentowych. Jednak póki co sama Rada mocno tonuje taki oczekiwania wskazując, że na podwyżkę zaczekamy do 2018 roku.

Indeksy PMI nie będą jedynymi na które należy dziś zwrócić uwagę. Niezmiennie uwagę inwestorów będzie bowiem absorbować polityka. Zarówno ta amerykańska, analizowana przez pryzmat działań i wypowiedzi prezydenta Trumpa, jak i europejska, analizowana przez pryzmat najnowszych sondaży przed wyborami w Holandii, Francji i Niemczech. Zwłaszcza, że ten ostatni czynnik nie jest uwzględniony w wycenie euro oraz innych europejskich aktywów. Tymczasem po Brexicie i zwycięstwie Trumpa, należy poważnie liczyć się m.in. z wygraną Marine Le Pen i jej Frontu Narodowego we Francji, a także z przegraną partii Merkel w Niemczech.

Sytuacja na wykresie EUR/USD sugeruje rosnące prawdopodobieństwo powolnego osuwania się kursu w kierunku 1,03-1,04 dolara w kolejnych tygodniach. To zaś miałoby negatywne przełożenie na notowania złotego.

Komentarz przygotował: Marcin Kiepas, główny analityk Fundacji FxCuffs

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Akcjonariusze PBKM zdecydowali o emisji ponad 3,5 mln nowych akcji po 62 zł/szt.

  Akcjonariusze Polskiego Banku Komórek Macierzystych zdecydowali o emisji akcji nowej serii, skierowanej do obecnego inwestora tj. Active Ownership Fund. Cenę emisyjną jednego waloru ustalono na 62 zł, co daje łączną wartość emisji 218 mln zł.

 • Kino Polska TV wchodzi na rynek produkcji filmowej

  Nadawca kanałów naziemnych Stopklatka TV i Zoom TV oraz kablowo-satelitarnego Kino Polska podpisał umowę z producentem Krzysztofem Szpetmańskim na produkcję komedii Po moim trupie w reżyserii Tomasza Koneckiego. W filmie wystąpi m.in. Rafał Zawierucha, który zagrał Romana Polańskiego w filmie Pewnego razu w... Hollywood Quentina Tarantino. Premierę filmu w kinach zaplanowano na początek 2021 roku.

 • Ruszyła IV edycja edukacyjnego konkursu inwestycyjnego TMS Brokers

  Już dziś wystartowała 4. edycja bezpłatnego konkursu inwestycyjnego w aplikacji mobilnej TMS Brokers. Spróbuj swoich sił w inwestowaniu na demo, rywalizuj i wygrywaj realne nagrody. 

 • Wartość niespłaconych zobowiązań finansowych w Europie przekracza 1 bln euro

  Wartość niespłaconych zobowiązań finansowych według Europejskiego Nadzoru Bankowego przekracza kwotę 1 biliona euro, wyliczył Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Jest to wartość wyższa niż u progu kryzysu finansowego w 2008 roku.

 • Utrata danych może dla firm oznaczać bankructwo

  Nawet 2/3 firm z sektora średnich i małych przedsiębiorstw, które nie miały żadnych rozwiązań do backupu, po utracie danych zbankrutowało. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Google średnio 8,6 proc. twardych dysków ulega awarii w przeciągu trzech lat. Bez stworzenia kopii zapasowej firma praktycznie przestaje działać. Polacy stają się jednak bardziej świadomi. Coraz więcej istotnych infrastruktur przenosimy do chmur. Zabezpieczenie wszystkich infrastruktur krytycznych w chmurze to przyszłość backupu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR