Komentarz PLN: Włochy ważniejsze niż S&P?

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi spadek wyceny złotego wobec euro oraz franka szwajcarskiego w reakcji na podbicie awersji do ryzyka na szerokim rynku po przegraniu przez włoski rząd referendum konstytucyjnego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4851 PLN za euro, 4,2440 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1581 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3460 PLN. Rentowności polskiego długu (z piątku) wynosiły 3,783 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

(Fot. Davide Mauro/freeimages)

(Fot. Davide Mauro/freeimages)

Początek nowego tygodnia handlu na PLN jest niezwykle ciekawy i potwierdza, iż wydarzenia z szerokiego rynku są obecnie zdecydowanie ważniejsze niż czynniki krajowe. Wstępne wyniki referendum we Włoszech wskazują, iż zmiany konstytucyjne zostały odrzucone stosunkiem 59-41 proc., co zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami powinno skutkować podaniem się do dymisji premiera M. Renzie’iego. Scenariusz ten był wskazywany jako najbardziej prawdopodobny, jednak i tak doprowadził do wyraźnych spadków na wycenie wspólnej waluty, która lokalnie przetestowała minima wobec dolara z marca br. Wybicie okolic 1,05 EUR/USD oznaczać będzie próbę zejścia do okolic parytetu na parze, ostatni raz notowanego w grudniu 2002 r. W szerszym ujęciu, poza wyceną EUR, wpływ referendum we Włoszech widoczny jest również na pozostałych zestawieniach, gdzie obserwujemy podbicie awersji do ryzyka. Inwestorzy zakładają, iż ewentualna dymisja premiera może zagrozić trwającym planom restrukturyzacyjnym tamtejszych banków oraz jest negatywnym sygnałem przed zaplanowanymi wyborami w Niemczech czy Francji. Negatywną reakcję m.in. na PLN (ruch USD/PLN powyżej 4,26 PLN) traktować należy jako proporcjonalny ruch wynikający ze zmian na szerokim rynku. Trudno jednak obecnie doszukiwać się pozytywnego wpływu piątkowej, zaskakującej decyzji agencji S&P. Instytucja podwyższyła perspektywę ratingu z negatywnej do stabilnej, pozostawiając ocenę na poziomie BBB+. W komunikacie czytamy, iż wedle agencji krótkoterminowo obawy przed osłabieniem kluczowych instytucji w Polsce zmalały, a kondycja fiskalna kraju nie pogorszyła się mimo słabszego od oczekiwań wzrostu gospodarczego. Odnosząc się wstecz należy pamiętać, iż wcześniejsza decyzja S&P podjęta została w okresie spekulacji nt. ewentualnego QE w wykonaniu NBP. Obecna decyzja o podwyższeniu perspektywy również była całkowicie niespodziewana z uwagi na fakt, iż od stycznia obserwowaliśmy wyraźne pogorszenie wskaźników makroekonomicznych. Prognoza agencji dot. PKB za III kw. została zrewidowana z 3,5 proc. do 3 proc., niemniej w dalszym ciągu wydaje się, iż jest ona zbyt optymistyczna (ostatnie prognozy zakładają wzrost na poziomie 2,5-2,7 proc.).

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy, iż wpływ negatywnego sentymentu z szerokiego rynku przeważa pozytywne zaskoczenie z tytułu podwyżki perspektywy ratingu przez agencję S&P. Lokalnie umocnienie dolara przełożyło się na test 4,26 USD/PLN, czyli najwyższych poziomów od 2002 r. Krótkoterminowo wydaje się, iż negatywna reakcja rynków została wytłumiona i czekamy na dalsze scenariusze dot. włoskiego premiera (m.in. dymisja, votum nieufności).

chfpln

eurpln

gbppln

usdpln

autor: Konrad Ryczko, analityk, makler papierów wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych DM Banku Ochrony Środowiska SA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Alior Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0, m.in. chroniącą przed wrogimi przejęciami spółek

  Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR