X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Komentarz posesyjny: Dzień banków centralnych

Opublikowano: 2018-09-13 17:46:02

O tym, że polityka handlowa odgrywa w ostatnim czasie kluczową rolę wiemy już od dawana. Magia takich słów jak „negocjacje” czy „porozumienie” dała o sobie znać szczególnie na dzisiejszej sesji azjatyckiej. Doniesienia na temat możliwego wznowienia na wyższym szczeblu rozmów USA z Chinami wystarczyły, by indeks Hang Seng zyskał 2,5 proc., a Shanghai Composite 1,2 proc. 

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Warto jednak pamiętać, że z podobnym „ociepleniem” relacji mieliśmy już do czynienia późną wiosną. Wydawało się wówczas, że porozumienie jest na wyciągnięcie ręki, a mimo to Stany Zjednoczone postawiły twardo na swoim. Wiele wskazuje na to, że stanowisko Białego Domu od tego czasu nie uległo istotnej zmianie, a zabieg ten ma na celu jedynie przygotowanie „dobrego gruntu” pod listopadowe wybory do Kongresu.

Dzisiejsze oświadczenie EBC oraz późniejsza konferencja podtrzymały retorykę zaprezentowaną już na czerwcowym posiedzeniu. Przypomnijmy, że skup aktywów na poziomie 30 mld euro potrwa do końca września, natomiast przez trzy ostatnie miesiące zostanie ograniczony o połowę, po czym całkowicie wygaśnie pod koniec roku. Stopy procentowe mogą natomiast zostać podwyższone najwcześniej w drugiej połowie 2019 r. Jeżeli chodzi o QE, EBC pozostawia sobie otwartą furtkę, która w razie potrzeby pozwoliłaby na powrót do programu skupu. W zaprezentowanej projekcji wzrostu PKB doszło do nieznacznej rewizji w dół (wzrost w 2018 r. zrewidowano z 2,1 proc. do 2 proc., a w 2019 r. z 1,9 proc. do 1,8 proc.), nie przeszkodziło to jednak w umocnieniu eurodolara, który zbliżył się do poziomu 1,17 EUR/USD. Z drugiej strony należy zaznaczyć, że czynnikiem niesprzyjającym dla USD był dziś odczyt inflacji CPI, która obniżyła się w sierpniu z 2,9 proc. r/r do 2,7 proc. r/r.

Po komunikacie EBC kurs EUR/USD zbliżył się do poziomu 1,17.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W czwartek Bank Centralny Republiki Turcji podniósł główną stopę procentową z 17,75 proc. do 24 proc. Ruch ten zdołał zaskoczyć rynek, tym bardziej że kilka godzin przed ogłoszeniem decyzji swoimi nietypowymi teoriami ponownie podzielił się R. Erdogan. Turecki prezydent standardowo krytykował politykę wysokich stóp procentowych, nawołując nawet do podjęcia działań w kierunku obniżenia kosztu pieniądza. Poza tym R. Erdogan stwierdził jednak, że „bank centralny jest niezależną instytucją” – być może jest to typowy zabieg mający na celu poprawę wizerunku Tureckiego Banku Centralnego, który w ostatnich tygodniach w oczach zagranicy uchodził za instytucję totalnie podporządkowaną prezydentowi Turcji. Bądź co bądź, w momencie pisania komentarza amerykański dolar traci względem liry 3,8 proc.

WIG20 zakończył ostatecznie czwartkową sesję wzrostem o 1,1 proc. W indeksie polskich blue chipów mocno zyskiwały banki, odreagowując wczorajszą niespodziewaną wyprzedaż w samej końcówce. Poprawy nastrojów wreszcie doczekaliśmy się w segmencie małych i średnich spółek – sWIG80 zyskał dziś 0,8 proc., a mWIG40 +1,6 proc. W momencie zakończenia sesji w Warszawie, większość europejskich indeksów nieznacznie zyskuje – niemiecki DAX rośnie o 0,2 proc., a francuski CAC40 o 0,1 proc.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 13 września 2018 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Polska giełda idzie za ciosem. W centrum uwagi potężne wzrosty spółek Czarneckiego

  Po słabszym początku notowań, indeks WIG20 wyszedł na plus. Jednak brak sesji na Wall Street i w większości czerwone europejskie parkiety, ograniczają szansę na mocniejszy ruch do góry. Dlatego druga połowa notowań powinna przynieść spadek zmienności i obrotów. W czwartek gorąco jest m.in. na akcjach Idea Banku, Getin Noble Banku i Ciechu.

 • Europejski kompromis dot. limitu kadmu w nawozach winduje kurs akcji Grupy Azoty

  Parlament Europejski i państwa członkowskie zawarły ważne dla europejskiego rolnictwa porozumienie dotyczące ograniczenia zawartości kadmu w nawozach. Kontrowersyjny limit został ustalony na poziomie 60 mg/kg, co jest dobrą wiadomością dla polskiego producenta.

 • Cena ropy naftowej sięga tegorocznych minimów

  O ile notowania złota i miedzi w bieżącym tygodniu pną się w górę, to zupełnie inna sytuacja panuje na rynku ropy naftowej. Inwestorzy są tam dużo bardziej pesymistyczni, a cena ropy sięga tegorocznych minimów.

 • Selvita podczas ASH 2018 zaprezentuje wyniki projektu SEL120

  Selvita zaprezentuje najnowsze wyniki projektu SEL120, małocząsteczkowego inhibitora CDK8 o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, podczas 60. American Society of Hematology Annual Meeting (ASH 2018), które odbędzie się w dniach 1-4 grudnia 2018 r. w San Diego.

 • Analiza techniczna 4 spadających noży z portfela Leszka Czarneckiego

  Łapanie spadających noży i na giełdzie i w życiu codziennym często kończy się źle. Jednak nawet po najbardziej drastycznych przecenach przychodzi czas na solidną (choć zazwyczaj krótką) korektę wzrostową. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl sprawdził, jak po środowym odbiciu prezentuje się układ techniczny na wykresach Idea Banku, Getinu, Getin Noble Banku oraz Open Finance.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku