Komentarz walutowy: Złoty panikuje przed decyzją Standard&Poor’s

Ostatnie tygodnie nie były dobre dla złotego. Skumulowały się negatywne czynniki, tak wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W efekcie dolar jest najdroższy od kilku lat, a euro od głosowania ws. Brexitu. Piątek może być dla polskiej waluty bardzo ważny.

(Fot. dp/stockwatch.pl)

(Fot. dp/stockwatch.pl)

Trudny rok dla polskiej waluty rozpoczął się od decyzji agencji Standard&Poor’s, która nieoczekiwanie obniżyła Polsce ocenę wiarygodności do poziomu BBB+, jednocześnie zmieniając nastawienie na negatywne, co sugeruje, że dalsze obniżki ratingu mogą być kwestią czasu. Takie ryzyko może zmaterializować się już dziś, ponieważ w kalendarzu agencji widnieje zaplanowany przegląd polskiego ratingu. Czy S&P ma powody do obniżenia ratingu? Tak i nie. Z pewnością ryzyka dla ścieżki fiskalnej, która jest w centrum uwagi każdej agencji (koniec końców chodzi przecież o to, czy rząd będzie w stanie spłacać pożyczone pieniądze) od tamtego czasu wzrosły. Przede wszystkim wzrost gospodarczy wyraźnie rozczarował. Co prawda rządowi udaje się uzyskać lepszą ściągalność podatku VAT, ale istotne odchylenie w dół wzrostu względem prognoz może budzić obawy o wykonanie przyszłych budżetów. Po drugie, część z ryzyk krajowych, na które wskazywały agencje, już się zmaterializowała. Wiek emerytalny został obniżony, zaś spór wokół TK (S&P przywiązywała do tego dość dużą wagę) nadal trwa. Pogorszeniu uległy też warunki zewnętrzne. Wyprzedaż na rynkach obligacji dodatkowo nasila odpływ kapitału z polski i wczoraj rentowność obligacji 10-letnich zbliżała się do 3,8 proc. Przed decyzją S&P w styczniu było to 2,8-2,9 proc. A to oznacza wyższe koszty obsługi długu i w przyszłości większy deficyt, ale też w skrajnym scenariuszu kryzys płynnościowy. Ponieważ agencja S&P utrzymuje nastawienie negatywne logicznym wydawałoby się obniżenie ratingu. Jednak pozostaje pytanie, czy agencja, która już teraz ocenia Polskę relatywnie najgorzej (2 stopnie niżej niż Moody’s) będzie chciała wystawić ocenę tak jaskrawie gorszą od konkurencji. Ponieważ agencje nie są zobowiązane choćby do przedstawiania formalnych uzasadnień, S&P może nabrać wody w usta i poczekać na ruch Fitch i Moody’s. Zatem widzimy sporą szansę, że rating dziś nie zostanie zmieniony i złoty będzie w stanie przynajmniej chwilowo odreagować. Decyzję poznamy po zamknięciu rynków, być może dopiero w godzinach nocnych.

xtb-online-trading-logo-(1)

Bardzo istotne dla złotego będą też dzisiejsze dane z USA. Omawiana wyprzedaż na rynku długu ma swoje źródło w Stanach Zjednoczonych, gdzie oczekiwana jest już nie tylko podwyżka w grudniu, ale seria takich ruchów w kolejnych miesiącach. Im lepsze dane, tym gorzej dla rynku obligacji, a tym samym dla notowań złotego. Raport NFP poznamy o godzinie 14:30. O 9:02 dolar kosztuje 4.2091 złotego, euro 4.4907 złotego, frank 4.1662 złotego, zaś funt 5.3161 złotego.

Komentarz przygotował: dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Alior Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0, m.in. chroniącą przed wrogimi przejęciami spółek

  Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR