Komentarz walutowy: Złoty spokojny przed kluczowym dniem

Sytuacja na polskim złotym jest dosyć spokojna przed końcówką tego tygodnia, kiedy może dojść do zmiany ratingu ze strony dwóch agencji. Podczas, gdy złoty jest dosyć relatywnie mocny w stosunku do sytuacji z przed ostatnich tygodni, z pewnością nie można tego powiedzieć o innych walutach gospodarek wschodzących. 

(Fot. dp/stockwatch.pl)

(Fot. dp/stockwatch.pl)

Sytuacja na rynkach walutowych jest względnie spokojna. Dolar amerykański próbuje odzyskać swój wigor, który stracił w kolejnych dniach nowego roku, nawet pomimo dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Zachwycił przede wszystkim wzrost płac, który generuje dalsze naciski na wzrost inflacji, co będzie skutkowało prawdopodobnie szybszymi podwyżkami stóp procentowych. Oprócz tego dolar czeka na moment objęcia stanowiska prezydenta przez Donalda Trumpa, co nastąpi 20 stycznia. Niemniej już podczas dzisiejszej sesji mogą nastąpić dosyć silne ruchy na rynku walutowym, co będzie związane z konferencją prasową nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że Trump przedstawi kandydatów do swojego gabinetu, będzie mówił więcej o swoich propozycjach wsparcia fiskalnego dla gospodarki oraz będzie mówił o reformie podatkowej, która może wprowadzić małą rewolucję dla światowego handlu i jednocześnie być kolejnym pozytywnym sygnałem dla amerykańskiego dolara.

Sporo dzieje się na rynku walut wschodzących, w szczególności na meksykańskim peso oraz tureckiej lirze. Meksykańskie peso traci ze względu na obawy o wprowadzenie nowej polityki handlowej przez Stany Zjednoczone oraz wycofywanie się amerykańskich inwestorów z tego kraju. Pomimo interwencji walutowych, meksykańskie peso jest obecnie najtańsze w stosunku do dolara w historii. Co więcej, sekretarz generalny OECD powiedział, że nie spodziewa się rychłego umocnienia tej waluty, co w jeszcze większym stopniu doprowadziło do jej słabości.

Z kolei w przypadku tureckiej liry mamy do czynienia z impasem banku centralnego. Ten naciskany jest przez rząd, aby nie dokonywać podwyżki stóp procentowych, co mogłoby zaszkodzić inwestycjom oraz ograniczyć wzrost gospodarczy. Problemem jest jednak relatywnie wysoka inflacja, która powinna być tłumiona przez bank centralny. Podobnie jak w przypadku Meksyku, doszło do interwencji walutowej, jednak była ona jedynie chwilowym oddechem dla tureckiej waluty.

xtb-online-trading-logo-(1)

Złoty zupełnie odwrotnie do innych walut wschodzących jest stosunkowo mocny. Rynkowy konsensus obstaje przy braku zmian ratingu ze strony Fitch oraz Moody’s, choć warto zwrócić uwagę na fakt, że Moody’s ma obecnie najwyższy rating ze wszystkich agencji oraz perspektywę negatywną. Nieco obaw w ostatnim czasie wniosła agencja Standard & Poor’s, która zdecydowała się na obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego dla Polski do 2,8 proc. z 3 proc. na poprzedni roku oraz do 3,2 proc. z 3,3 proc. na rok bieżący. Po godzinie 09:00 za euro płacimy 4,3707 zł, za dolara: 4,1426 zł, za franka: 4,0763 zł oraz za funta: 5,0369 zł.

Komentarz przygotował: Michał Stajniak, analityk rynków finansowych XTB

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Zapisami na akcje Orbisu objęto ok. 86 proc. kapitału zakładowego

  Liczba akcji Orbisu objętych 24 lutego br. zapisami w wezwaniu ogłoszonym przez AccorInvest Group wyniosła 39.554.606 sztuk, stanowiących ok. 86 proc. kapitału zakładowego spółki.

 • WIG20 zaczyna się urządzać poniżej 2.000 pkt., w grze Rainbow Tours i Wirtualna Polska

  Epidemia koronawirusa spędza sen z powiek inwestorom z GPW. Na warszawskim parkiecie jest czerwono, a indeks WIG20 urządza się poniżej 2.000 pkt. i jest jednym z najsłabszych w Europie. W dalszym ciągu gorąco jest na Rainbow Tours, Enter Air i Mercatorze, do których dołączyła Wirtualna Polska, R22 i Asseco SEE.

 • R22 poprawił zyski w II kwartale roku obrotowego 2019/2020

  R22 odnotowało 3,77 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. roku obrotowego 2019/2020 (tj. w IV kw. roku kalendarzowego 2019) wobec 2,14 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie o blisko 5 proc.

 • Gryglas z MAP: Można odejść od podatku miedziowego, jeśli KGHM miałby problemy

  Rząd mógłby rozważyć rezygnację z pobierania podatku od wydobycia niektórych kopalin - tzw. podatku miedziowego - jeśli sprawiłby on, że KGHM Polska Miedź ma ograniczone środki na inwestycje, ale na razie taka sytuacja nie ma miejsca, poinformował wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

 • PKO BP obniżył prognozę wzrostu PKB Polski na 2020 rok

  Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 3,5 proc. wobec wcześniejszej prognozowanych 3,7 proc., uważają ekonomiści PKO Banku Polskiego. Według nich, głębokość spowolnienia ograniczą redystrybucja fiskalna wspierająca gospodarstwa domowe, efekt większej liczby dni roboczych (+4) oraz luzowanie monetarne w postaci znacznego spadku realnych stóp procentowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR