StockWatch.pl

Komentarz walutowy: Złoty spokojny przed kluczowym dniem

Sytuacja na polskim złotym jest dosyć spokojna przed końcówką tego tygodnia, kiedy może dojść do zmiany ratingu ze strony dwóch agencji. Podczas, gdy złoty jest dosyć relatywnie mocny w stosunku do sytuacji z przed ostatnich tygodni, z pewnością nie można tego powiedzieć o innych walutach gospodarek wschodzących. 

(Fot. dp/stockwatch.pl)

(Fot. dp/stockwatch.pl)

Sytuacja na rynkach walutowych jest względnie spokojna. Dolar amerykański próbuje odzyskać swój wigor, który stracił w kolejnych dniach nowego roku, nawet pomimo dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Zachwycił przede wszystkim wzrost płac, który generuje dalsze naciski na wzrost inflacji, co będzie skutkowało prawdopodobnie szybszymi podwyżkami stóp procentowych. Oprócz tego dolar czeka na moment objęcia stanowiska prezydenta przez Donalda Trumpa, co nastąpi 20 stycznia. Niemniej już podczas dzisiejszej sesji mogą nastąpić dosyć silne ruchy na rynku walutowym, co będzie związane z konferencją prasową nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że Trump przedstawi kandydatów do swojego gabinetu, będzie mówił więcej o swoich propozycjach wsparcia fiskalnego dla gospodarki oraz będzie mówił o reformie podatkowej, która może wprowadzić małą rewolucję dla światowego handlu i jednocześnie być kolejnym pozytywnym sygnałem dla amerykańskiego dolara.

Sporo dzieje się na rynku walut wschodzących, w szczególności na meksykańskim peso oraz tureckiej lirze. Meksykańskie peso traci ze względu na obawy o wprowadzenie nowej polityki handlowej przez Stany Zjednoczone oraz wycofywanie się amerykańskich inwestorów z tego kraju. Pomimo interwencji walutowych, meksykańskie peso jest obecnie najtańsze w stosunku do dolara w historii. Co więcej, sekretarz generalny OECD powiedział, że nie spodziewa się rychłego umocnienia tej waluty, co w jeszcze większym stopniu doprowadziło do jej słabości.

Z kolei w przypadku tureckiej liry mamy do czynienia z impasem banku centralnego. Ten naciskany jest przez rząd, aby nie dokonywać podwyżki stóp procentowych, co mogłoby zaszkodzić inwestycjom oraz ograniczyć wzrost gospodarczy. Problemem jest jednak relatywnie wysoka inflacja, która powinna być tłumiona przez bank centralny. Podobnie jak w przypadku Meksyku, doszło do interwencji walutowej, jednak była ona jedynie chwilowym oddechem dla tureckiej waluty.

xtb-online-trading-logo-(1)

Złoty zupełnie odwrotnie do innych walut wschodzących jest stosunkowo mocny. Rynkowy konsensus obstaje przy braku zmian ratingu ze strony Fitch oraz Moody’s, choć warto zwrócić uwagę na fakt, że Moody’s ma obecnie najwyższy rating ze wszystkich agencji oraz perspektywę negatywną. Nieco obaw w ostatnim czasie wniosła agencja Standard & Poor’s, która zdecydowała się na obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego dla Polski do 2,8 proc. z 3 proc. na poprzedni roku oraz do 3,2 proc. z 3,3 proc. na rok bieżący. Po godzinie 09:00 za euro płacimy 4,3707 zł, za dolara: 4,1426 zł, za franka: 4,0763 zł oraz za funta: 5,0369 zł.

Komentarz przygotował: Michał Stajniak, analityk rynków finansowych XTB

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Akcjonariusze PBKM zdecydowali o emisji ponad 3,5 mln nowych akcji po 62 zł/szt.

  Akcjonariusze Polskiego Banku Komórek Macierzystych zdecydowali o emisji akcji nowej serii, skierowanej do obecnego inwestora tj. Active Ownership Fund. Cenę emisyjną jednego waloru ustalono na 62 zł, co daje łączną wartość emisji 218 mln zł.

 • Kino Polska TV wchodzi na rynek produkcji filmowej

  Nadawca kanałów naziemnych Stopklatka TV i Zoom TV oraz kablowo-satelitarnego Kino Polska podpisał umowę z producentem Krzysztofem Szpetmańskim na produkcję komedii Po moim trupie w reżyserii Tomasza Koneckiego. W filmie wystąpi m.in. Rafał Zawierucha, który zagrał Romana Polańskiego w filmie Pewnego razu w... Hollywood Quentina Tarantino. Premierę filmu w kinach zaplanowano na początek 2021 roku.

 • Ruszyła IV edycja edukacyjnego konkursu inwestycyjnego TMS Brokers

  Już dziś wystartowała 4. edycja bezpłatnego konkursu inwestycyjnego w aplikacji mobilnej TMS Brokers. Spróbuj swoich sił w inwestowaniu na demo, rywalizuj i wygrywaj realne nagrody. 

 • Wartość niespłaconych zobowiązań finansowych w Europie przekracza 1 bln euro

  Wartość niespłaconych zobowiązań finansowych według Europejskiego Nadzoru Bankowego przekracza kwotę 1 biliona euro, wyliczył Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Jest to wartość wyższa niż u progu kryzysu finansowego w 2008 roku.

 • Utrata danych może dla firm oznaczać bankructwo

  Nawet 2/3 firm z sektora średnich i małych przedsiębiorstw, które nie miały żadnych rozwiązań do backupu, po utracie danych zbankrutowało. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Google średnio 8,6 proc. twardych dysków ulega awarii w przeciągu trzech lat. Bez stworzenia kopii zapasowej firma praktycznie przestaje działać. Polacy stają się jednak bardziej świadomi. Coraz więcej istotnych infrastruktur przenosimy do chmur. Zabezpieczenie wszystkich infrastruktur krytycznych w chmurze to przyszłość backupu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR