Komisja Europejska najpóźniej do 13 grudnia podejmie decyzję ws. fuzji Orlenu z Lotosem

Omawiane walory: ,

Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w celu oceny planowanego nabycia Lotosu przez PKN Orlen. Komisja obawia się, że połączenie to może ograniczyć konkurencję w zakresie dostaw paliw oraz konkurencję na powiązanych rynkach w Polsce i krajach sąsiadujących.

Komisja, Europejska, decyzja, fuzja, Orlen, Lotosem

(Fot. European Commission/fb)

AKTUALIZACJA: KE wydłużyła do 22 stycznia termin rozpatrzenia wniosku w sprawie połączenia Orlenu z Lotosem

Margrethe Vestager, unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji stwierdziła, że proponowane przejęcie Lotosu przez PKN Orlen może wpłynąć na kilka strategicznie istotnych rynków energii. Dlatego Komisja postanowiła dać sobie więcej czasu na zbadanie sprawy. Wszczęte postępowanie zakończy się wydaniem decyzji najpóźniej do 13 grudnia.

KE wskazała 6 głównych obaw dot. przejęcia.

 • ograniczenie konkurencji, wyższe ceny i mniejszy wybór produktów (zwłaszcza na stacjach paliw i lotniskach) w Polsce i krajach członkowskich
 • hurtowa sprzedaż paliw – po powstaniu monopolu, alternatywą byłby jedynie import, który jest ograniczony przez utrudnienia w infrastrukturze, magazynach i wymogach regulacyjnych
 • detaliczna sprzedaż paliw – wyeliminowanie konkurencji Orlenu zmniejszy presję konkurencyjną. Transakcja wyeliminowałaby też konkurencję w detalicznym paliwie lotniczym
 • usunięcie konkurencji w produktach ubocznych: bitumeny i smary
 • KE ma też obawy w kwestii utrzymywania zapasów obowiązkowych. Orlen i Lotos mają istotny udział w zakresie przestrzeniach magazynowych w Polsce
 • nowy podmiot mógłby zaprzestać zaopatrywać konkurentów działających na rynku niższego szczebla w paliwa, dążąc do wyłączenia ich z rynków

Stanowisko Komisji nie jest zaskoczeniem dla Orlenu. Spółka liczy, że że dalsze rozmowy z KE pozwolą na wypracowanie optymalnych rozwiązań.

– Mamy do czynienia ze skomplikowanym procesem, co zresztą od początku sygnalizowaliśmy. Stanowisko Komisji nie jest dla nas zaskoczeniem. Formalny wniosek, który złożyliśmy do Komisji Europejskiej na początku lipca br. był wynikiem intensywnej pracy z przedstawicielami tej instytucji. Teraz wchodzimy w kolejną, pogłębioną fazę analiz. Ważne jest, aby wypracować takie warunki które będą akceptowalne dla wszystkich stron. Sprawne przeprowadzenie procesu przejęcia kapitałowego Grupy Lotos to dla nas priorytet. Liczymy, że dzięki merytorycznej i konstruktywnej współpracy stron sfinalizujemy nasze prace w tym roku. Idziemy zgodnie z procedurami Komisji Europejskiej, tak aby znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie – powiedział we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Według Orlenu celem transakcji jest stworzenie silnego podmiotu o międzynarodowym potencjale liczącego się na rynku dostaw ropy. Jest to szczególnie ważne dla bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski, ale również i Europy Środkowo-Wschodniej, co unaocznił ostatni kryzys z zanieczyszczoną rosyjską ropą.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Lotos, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Grupa Lotos ma zgodę rady nadzorczej na objęcie akcji Grupy Azoty Polyolefins

  Rada nadzorcza Grupy LOTOS wyraziła zgodę na inwestycję w projekt Polimery Police i objęcie akcji Grupy Azoty Polyolefins.

 • PKN Orlen ma porozumienie z Energą i Eneą w sprawie elektrowni Ostrołęka C

  PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami Energa i Enea, dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez spółkę Elektrownia Ostrołęka. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  Alior Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR