StockWatch.pl

Koniec wiary w porozumienie podczas G-20

Omawiane walory:

Wszystko wskazuje na to, że okres powyborczego rozprężenia w retoryce Donalda Trumpa właśnie się skończył. Pomimo że giełda amerykańska bardzo silnie wczoraj rosła, kolejne wypowiedzi amerykańskiego prezydenta zaostrzające jego stanowisko w sprawie konfliktu z Chinami skutecznie uniemożliwiły analogiczne zachowanie parkietu w Hong Kongu i sprawiły, że Hang Seng zamknął się na niewielkich minusach (-0,2 proc.).

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Kolejna wolta jest naszym zdaniem zbieżna z interesami politycznymi Republikanów, co oznacza, że coraz bardziej słabnie nasza wiara w porozumienie handlowe na linii USA-Chiny przed początkiem Nowego Roku i kolejnymi podwyżkami ceł – tak scenariusz Trump ogłosił właśnie na Twitterze jako bazowy. Wiarygodności ostatnim deklaracjom dodaje zaostrzenie stanowiska wobec Meksyku, a w dniu dzisiejszym niestety także kolejne przecieki o tym, że w bliskiej przyszłości możemy spodziewać się powrotu do agresywnej polityki wobec UE. Zgodnie z doniesieniami Bloomberga, w przyszłym tygodniu ma powrócić kwestia wprowadzenia ceł na europejskie samochody. Między innymi z tego powodu euro dzisiaj traci, a kurs EUR/USD krąży obecnie wokół 1,13.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Na minusach są obecnie wszystkie zachodnioeuropejskie parkiety, ale skala spadków nie jest duża, bardzo podobnie sytuacja wygląda w USA. Spodziewamy się jednak, że pod presją mogą być m.in. akcje Apple, a na Wall Street będzie dalej dominowała podaż. Jeżeli spadki miałyby nabrać tempa nie wykluczamy także sytuacji, gdy dotychczasowa relatywna niewrażliwość reszty świata na sentymenty w Nowym Jorku może zostać przerwana.
WIG20 wzrósł na zamknięciu o 0,4 proc., sWIG80 o 0,4 proc., a mWIG40 aż o 1 proc., co jest rewelacyjnym wynikiem przy takim otoczeniu. Na wynik pracowała większość czołówki „wagi ciężkiej” indeksu średnich spółek, m.in. Millennium, Dino czy Kruk, ale gwiazdą parkietu był przede wszystkim Orbis, którego akcje wzrosły o +18,7 proc. po ogłoszeniu wezwania na wszystkie akcje spółki przez AccorHotels. Oznacza to wiarę części inwestorów w to, że zaproponowana cena (87 zł za akcję) może zostać podwyższona. >> Zobacz także: AccorHotels wzywa na brakujący pakiet akcji Orbisu i wykłada blisko 1,9 mld zł

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 27 listopada 2018 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orbis, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com