Konkurs HFT Brokers: dolar amerykański źródłem okazji inwestycyjnych

BMW i8, wycieczka na F1 Grand Prix Abu Dhabi oraz zaproszenie na kultowe BMW M Grand Tour, to tylko niektóre z nagród, jakie można wygrać w konkursie organizowanym przez HFT Brokers DM. Rywalizacja na rachunkach demo z wirtualna kwotą 10 tys. zł potrwa do 20 listopada 2015 r. do godz. 22:00.

konkursŹródło: HFT Brokers

W drugim tygodniu konkursu doszło do sporych zmian w rankingu głównym, w którym uczestnicy wykorzystali zmienność notowań dolara amerykańskiego oraz cen surowców. Na pierwsze miejsce wysunął się uczestnik domiYT, który może pochwalić się stopą zwrotu na poziomie 4.242 proc. Lider konkursu z pierwszego tygodnia zmagań – sowiet­­ – spadł na trzecie miejsce z wynikiem 2.468 proc., jednak systematycznie zwiększa posiadany kapitał, gdyż jego wynik w pierwszym tygodniu wyniósł 1.224,84 proc.

Uczestnicy podczas drugiego tygodnia zmagań konkursowych nie mogli narzekać na brak okazji inwestycyjnych, które liderzy konkursu Przewaga na starcie wykorzystali, angażując się głównie w transakcje na CFD na EUR/USD, złoto oraz ropę WTI.

Na koniec ubiegłego tygodnia poznaliśmy bardzo ważne dane z amerykańskiego rynku pracy, które pozytywnie zaskoczyły inwestorów. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w październiku wyniosła aż 271 tysięcy, podczas gdy konsensus ekonomistów spodziewał się odczytu w wysokości 180 tysięcy. Odnotowano również spadek stopy bezrobocia z poziomu 5,1 proc. do 5 proc., a więc sytuacja na amerykańskim rynku pracy zbliża się do „bezrobocia naturalnego”. Optymistyczne okazały się również dane o dynamice przeciętnego godzinowego wynagrodzenia, która w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4 proc., przy prognozach w wysokości 0,2 proc.

Imponujące dane z amerykańskiego rynku pracy to sygnał dla Rezerwy Federalnej, że nie można już zwlekać z terminem pierwszej podwyżki, w stosunku do której oczekiwania rynkowe na przestrzeni ostatnich dni stały się wyjątkowo wygórowane. Prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu, określane na podstawie notowań kontraktów terminowych FED Funds Futures sięgnęło rekordowego poziomu 70 proc. – najwyższego w tym roku. Jest to czynnik zdecydowanie sprzyjający wzrostom kursu amerykańskiej waluty.

Po tych wydarzeniach dolar amerykański uległ znacznej aprecjacji na szerokim rynku, również dzięki wcześniejszym wypowiedziom przedstawicieli FED, w tym samej przewodniczącej Janet Yellen, które były jednoznacznie jastrzębie. Siła dolara amerykańskiego wpływa na notowania surowców, których ceny są wyrażane właśnie w tej walucie. Stąd w piątek obserwowaliśmy wyprzedaż surowców takich jak złoto, srebro czy ropa naftowa.

Wykres złota

Kliknij, aby powiększyć

Najbardziej zyskowna transakcja prowadzącego w rankingu głównym uczestnika domiYT została zawarta na kontrakcie CFD na złoto. Była to krótka pozycja o wartości 20 lotów, zawarta w piątek o godzinie 9:30 i trzymana do godziny 15:00. Oczekiwanie zaskakująco dobrych odczytów z amerykańskiego rynku pracy, które zostały opublikowane o godzinie 14:30,  okazało się dobrą strategią przyjętą przez uczestnika domiYT i ostatecznie pozycja została zamknięta z imponującym zyskiem w wysokości 152 460 zł.

Autor: HFT Brokers

Do konkursu można zapisywać się do 19 listopada pod adresem: http://hftbrokers.pl/konkurs

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR