Korekta na europejskich giełdach, JSW i Alior Bank opłakują stratę miejsca w MSCI

Omawiane walory: , , ,

Zmiany w składzie prestiżowego indeksu MSCI Poland, spadki na europejskich giełdach i realizacja zysków na akcjach Dino Polska, ciągną w dół WIG20.

alior,jsw,msci,giełda

JSW i Alior Bank tracą miejsca w indeksie MSCI Poland

Powrót niepewności odnośnie podpisania wstępnej fazy porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami prowokuje realizację zysków na giełdach. Czerwony kolor dominuje na zdecydowanej większości europejskich parkietów, gdzie po dwóch godzinach handlu najmocniej traciły indeksy w Budapeszcie (-1 proc.) i Moskwie (-1,3 proc.).

Gorsze nastroje zawitały również na GPW. Przed południem indeks WIG20 spadał o 0,67 proc. do 2.257 pkt., balansując na granicy dolnego ograniczenia 4-dniowej konsolidacji, którą można zamknąć w umownym przedziale 2.255-2.280 pkt. Co ciekawe, dopóki nie nastąpi z niej zdecydowane wybicie dołem, na gruncie analizy technicznej w dalszym ciągu WIG20 będzie miał otwartą drogę do wzrostów w okolice 2.350 pkt.

Dzisiejsze spadki WIG20 i dużych spółek ściągały w dół również szeroki indeks WIG, który po dwóch godzinach notowań tracił 0,43 proc. i cofał się do 59.234 pkt. Na lekkich plusach znajdował się natomiast mWIG40 (3.768 pkt.; +0,3 proc.) i sWIG80 (11.531 pkt.; +0,19 proc.).

Dzisiejsze spadki WIG20 to nie tylko efekt pogorszenia nastrojów na rynkach światowych. Równie mocno ciąży mu przecena JSW (20,20 zł; -4,1 proc.) i Alior Banku (28,68 zł; -4,8 proc.), jaka ma miejsce w reakcji na informację, że w ramach listopadowej rewizji, obie spółki opuszczą indeks MSCI Poland i tym samym znikną z radarów inwestorów zagranicznych. Zmiany wejdą w życie po sesji 26 listopada.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W gronie warszawskich blue chipów najmocniej tracą jednak akcje Dino Polska. Tanieją one aż o 7,7 proc. do 145,70 zł. Na gruncie analizy technicznej to mocne tąpnięcie oznacza zwrot spod oporu tworzonego przez wrześniowy szczyt (161,40 zł) i zapowiada przyszły atak na październikowe minimum (140,30 zł). Na gruncie fundamentów spadki oznaczają realizację zysków po publikacji wyników kwartalnych, które tym razem nie były lepsze od konsensusu rynkowego. Dino Polska wypracowało w III kwartale 109,4 mln zł zysku netto wobec 82,3 mln zł rok wcześniej i wobec prognozowanych 110,3 mln zł. Przychody w tym czasie wzrosły o 31 proc. do 2,023 mld zł.

Zobacz aktualna analizę techniczną CD Projektu >>> KLIKNIJ

Indeksowi WIG20 ciąży też CD Projekt. Jego akcje tanieją o 0,75 proc. do 265,50 zł, korygując wczorajszy wzrost o 3,1 proc. do 267,50 zł i zamknięcie dnia na najwyższym poziomie w historii. W wypadku CD Projektu to prawdopodobnie nie jest jeszcze ostatni historyczny rekord w tym roku.

Podobna realizacja zysków ma miejsce na walorach innego wczorajszego lidera, spółce KGHM. Dziś tanieje ona o 0,6 proc. do 96,10 zł (spadając już do 64,62 zł), po tym jak w czwartek jej kurs wystrzelił o prawie 6,3 proc. I podobnie jak w wypadku producenta „Wiedźmina”, sytuacja techniczna na wykresie KGHM-u, również sugeruje kontynuację wzrostów w przyszłości.

To co szkodzi dziś akcjom JSW i Alior Banku, pomaga AmRestowi. To właśnie ta spółka wejdzie do MSCI Poland. Inwestorzy nagrodzili to wzrostem notowań o 2,45 proc. do 48 zł. AmRest dodatkowo pochwalił się wynikami finansowymi. W III kwartale zysk EBITDA (bez wpływu MSSF16) wzrósł o 27,5 proc. w skali roku do 63,4 mln EUR, co było zgodne z rynkowym konsensusem. Przychody spółki natomiast wzrosły w omawianym okresie o 28,7 proc. do 504,8 mln EUR.

Udany kwartał ma za sobą również Asseco South Eastern Europe. Spółka poprawiła zyski netto o 39 proc. w relacji rocznej, zarabiając 25,3 mln zł. Przychody podskoczyły natomiast o 51 proc. do 228,8 mln zł. W obu przypadkach był to wynik lepszy od rynkowych oczekiwań, co spotkało się ze wzrostem cen akcji o 8,65 proc. do 22,60 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, Amrest, dinopl, jsw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gorąco na CD Projekcie i JSW, spokojnie na indeksach

  Akcje CD Projektu nadal pozostają najbardziej gorącą spółką na GPW, co stoi w kontrze do niewielkich zmian indeksów i ogólnego spokoju na innych europejskich giełdach. Po publikacji szacunkowych danych gorąco jest też m.in. na JSW i Mercatorze.

 • W drugiej połowie dnia WIG20 może spróbować odrobić straty

  Od spadków indeksów rozpoczęła się środowa sesja na GPW, co wpisywało się w podobne zachowanie dużej grupy europejskich parkietów. Druga połowa dnia może jednak przynieść poprawę nastrojów, wspieraną m.in. oczekiwaniem na podpisanie przez USA i Chiny umowy handlowej.

 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

 • Alior Bank: Z bankowości internetowej korzysta 70 proc. Polaków, 45 proc. używa aplikacji mobilnej

  Z bankowości internetowej korzysta 70 proc. Polaków, natomiast 45 proc. używa aplikacji mobilnej, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ALIOR Banku. Podstawowymi operacjami wykonywanymi przez ankietowanych w kanałach mobilnych jest sprawdzenie stanu rachunku (95 proc.) oraz realizacja przelewów (91 proc.). Czterech na dziesięciu użytkowników aplikacji bankowej kupuje za jej pomocą bilet komunikacji miejskiej, a co piąty opłaca miejsce parkingowe. Natomiast więcej niż co dziesiąty składa przez telefon wniosek o pożyczkę.

 • Na parkietach króluje kolor zielony, negatywnie wyróżnia się CCC

  Inwestorzy giełdowi odłożyli bliskowschodni konflikt na półkę "tematów zapomnianych". Na parkietach króluje kolor zielony. Warszawski WIG20 rośnie o 1,2 proc., odreagowując trzydniowe spadki. I tylko mocna przecena CCC kładzie się cieniem na tej poprawie nastrojów.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR