Kruk chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Do wyboru skup akcji lub dywidenda

Omawiane walory:
Giełdowy Kruk chce podreperować stan portfeli swoich akcjonariuszy. Zarząd wrocławskiej spółki windykacyjnej będzie rekomendować walnemu zgromadzeniu przeznaczenie części zysku netto za 2019 rok na skup akcji własnych po cenie 350 zł za sztukę lub na wypłatę dywidendy w wysokości 5 zł na akcję.
kruk,dywidenda,buyback,skup,akcji

Kruk proponuje przeznaczenie części zysku za 2019 r. na skup akcji lub dywidendę.

W 2019 roku Kruk wypracował 386 mln zł, z czego 95 mln zł zarząd spółki chce przeznaczyć na wypłatę dla akcjonariuszy. Jak podkreśla wrocławska firma, rekomendacja uwzględnia aktualną sytuację finansową i płynnościową spółki, mniejszą aktywność inwestycyjną w 2020 roku, cele strategiczne, a także sytuację w Polsce i na świecie związaną z epidemią wirusa COVID-19.

– Kruk w 2019 roku wypracował solidny wynik, którym chcemy podzielić się z naszymi akcjonariuszami. Przypomnę, że robimy to co roku już od pięciu lat. Oczywiście pandemia COVID-19, zmusiła nas do dłuższej analizy przed podjęciem ostatecznej decyzji co do rekomendacji zarządu. Stabilna sytuacja finansowa i płynnościowa grupy na koniec II kwartału 2020 roku pozwoliły nam na pozytywną decyzję w sprawie rekomendacji poddziału zysku – komentuje Piotr Krupa, prezes Kruka.

>> Covid-owe blizny – omówienie sprawozdania finansowego Kruk po I kw. 2020 r.

Kruk od wejścia na giełdę już pięciokrotnie dzielił się zyskiem. Pierwsza dywidenda miała miejsce w 2015 r. Od tego momentu spółka wypłaciła akcjonariuszom 288 mln zł.

W tym roku zarząd Kruka daje inwestorom wybór. Na walnym będzie głosowana propozycja skupu akcji własnych po kursie 350 zł za sztukę lub wypłaty dywidendy w wysokości 5 zł na walor.

– Co do samego sposobu dystrybucji środków, to w obecnej sytuacji proponujemy przeprowadzić skup akcji celem ich umorzenia, a dopiero jako alternatywę rozważyć wypłatę zwykłej dywidendy. Przy takim skupie akcji, będącym de facto dywidendą, cena za akcje w naszej opinii powinna być atrakcyjna dla wszystkich akcjonariuszy. Dlatego zaproponowana cena 350 zł za akcję nie będzie wykluczała tych, którzy zainwestowali w spółkę przy maksymalnym historycznym kursie. Jednocześnie skup będzie dawał dodatkowe korzyści, tj.: dostarczenie płynności na rynku, wyższą kwotę netto z transakcji dla indywidualnych akcjonariuszy czy pośrednio wzmocnienie kursu akcji Kruka – dodaje Piotr Krupa.

Przy budżecie buy backu w wysokości 95 mln zł Kruk będzie mógł skupić 271 tys. walorów. Proponowane 350 zł za akcję to więcej niż kiedykolwiek wynosił kurs akcji spółki na GPW. Najwyższa cena jaką płacono za walory Kruka padła na początku sierpnia 2017 r. i wyniosła 333,35 zł. Operacja buy backu ma potrwać najpóźniej do listopada br.

– Oczekujemy, że zapisze się 100 proc. akcjonariuszy. Skup chcemy przeprowadzić niezwłocznie po Walnym Zgromadzeniu i zakończyć go nie później niż w listopadzie tego roku. Uważamy, że przedłożona propozycja jest najlepszą opcją zarówno dla akcjonariuszy jak i dla grupy Kruk. Oczywiście to akcjonariusze na Walnym Zgromadzeniu zdecydują o samym skupie i jego warunkach. W alternatywie pozostaje wypłata standardowej dywidendy, która przy proponowanej kwocie 95 mln zł do podziału, dawałaby akcjonariuszom 5 zł za akcję. Tę decyzję jednak pozostawiam już akcjonariuszom – mówi prezes Kruka.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami spółki, walne w sprawie podziału ubiegłorocznego zysku odbędzie się jeszcze w sierpniu.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r. W poniedziałek na zamknięciu sesji za jedną akcję Kruka płacono 117,10 zł. Kapitalizacja całej firmy wynosi obecnie 2,22 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR