Kruk chce utrzymać politykę dywidendy, ale priorytetem pozostaje wzrost biznesu

Omawiane walory:

Piotr Krupa, prezes Kruk SA rozmawia z redakcją StockWatch.pl o wynikach spółki, planach dalszego rozwoju oraz sytuacji na rynku wierzytelności.

StockWatch.pl: Kruk szampańsko rozpoczął nowy rok. W pierwszym kwartale spółka odnotowała rekordowy wynik operacyjny i najlepszy w historii zysk netto. Wydawałoby się, że z biegiem lat będzie coraz ciężej śrubować wyniki, a jednak nie przestajecie systematycznie rosnąć. Gdzie jest tajemnica tak trwałej w czasie dynamiki?

Piotr Krupa: Kruk tworzy bardzo wąskie grono firm, które powstały już w czasach stabilnej gospodarki wolnorynkowej, dynamicznie urosły i do dziś znajdują się w rękach polskich właścicieli. Kapitalizacja spółki na poziomie ponad 3 miliardów złotych stawia nas w ścisłej czołówce tego grona. Wraz z rozwojem Kruka zmienia się nasza perspektywa i postrzeganie przyszłości. Dzisiaj już nie jesteśmy jedną z mniejszych firm z indeksu sWIG80 lub mWIG40, które mają za sobą rewelacyjny okres wzrostu i powoli wstępują do ekstraklasy w swojej branży. My już w tej ekstraklasie jesteśmy i widzimy, że wokół nas, w Europie Zachodniej i na świecie, działają firmy jeszcze od nas większe. Chcemy im dorównać. Wciąż zbyt mało jest polskich firm, które byłyby liderami w swojej dziedzinie na zachodzie. Wierzę, że nam się to uda. Krokiem w tym kierunku jest nasza współpraca z Bankiem Światowym w Rumunii, gdzie wspólnie pracujemy nad transakcją nabycia największego w historii tego rynku portfela wierzytelności konsumenckich.

Duży udział w wyniku mają aktualizacje wartości portfela wierzytelności na najwyższą historycznie kwotę. Ze szczegółowych not wynika jednak, że to starsze portfele dały dodatnią kontrybucję, natomiast nowsze prezentowane metodą zamortyzowanego kosztu obciążyły wynik. Z czego wynika ta różnica?

Pozytywna aktualizacja wartości portfela to od lat stała pozycja rachunku wyników i biznesu Kruka. Wynika z najlepszego standardu księgowego przyjętego przez największe firmy na świecie – podniesienie prognozy przyszłych wpłat od klientów to efekt rosnącej efektywności naszych operacji, skuteczności strategii prougodowej oraz poprawy sytuacji makroekonomicznej. W całym 2015 roku mieliśmy 53 mln zł dodatniej aktualizacji, a w I kwartale tego roku było to niecałe 24 mln zł. To realna gotówka, która trafi do spółki w przyszłych okresach. Dodatkowo, pozytywna aktualizacja w I kwartale 2016 roku zostanie w istotnej mierze skonsumowana jeszcze w bieżącym roku. Negatywna aktualizacja portfeli metodą zamortyzowanego kosztu była w gruncie rzeczy niewielka i wynikała z opóźnień lub niższych wpłat w poszczególnych portfelach. Nie widzimy tutaj powodów do niepokoju.

Piotr Krupa, prezes grupy Kruk SA.

Piotr Krupa, prezes grupy Kruk SA.

Po dwóch kwartałach relatywnie wysokich kosztów operacyjnych, wskaźnik koszty jako procent spłat powrócił do niższych, zgodnych z historycznymi wartości. Jak może kształtować się ten wskaźnik w pozostałych kwartałach roku?

Wyższe koszty w stosunku do spłat były przede wszystkim efektem przyspieszenia obsługi części spraw na etapie sądowym. Ten etap jest już za nami i wskaźnik powinien wrócić do niższych poziomów obserwowanych w poprzednich latach. W pierwszym kwartale 2016 roku wyniósł 26 proc.

Na koniec pierwszego kwartału dług netto spółki nie przewyższał wartości kapitału własnego. Spółka ma wolne limity kredytowe na ponad 500 mln zł, a mimo to inwestycje na nowych rynkach jak Hiszpania są na razie śladowe. Dlaczego tak wolno się rozkręcacie?

Jestem bardzo zadowolony z tempa, w którym debiutujemy na nowych rynkach, czyli w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Najważniejsze, że na każdym z tych rynków nabyliśmy już portfel, a także uczestniczymy w dużej liczbie przetargów, czasem kilkukrotnie większych niż te w Polsce czy w Rumunii. Wejście do nowego kraju z usługą zawsze jest o wiele bardziej czasochłonne niż z nowym produktem. Dodatkowo branża, w której funkcjonujemy, wymaga stuprocentowego zaufania ze strony banków oraz absolutnej transparentności działań. To więc duży sukces, że tak szybko udało nam się przekonać do siebie partnerów biznesowych, co zaowocowało inwestycjami w trzech nowych krajach. W Niemczech kupujemy kolejne sprawy w ramach umowy z Commerz Finanz. We Włoszech jeszcze w ubiegłym roku udało się wygrać przetarg na portfel wierzytelności od UBI, czyli największego banku regionalnego w kraju. Z kolei w Hiszpanii kupiliśmy w kwietniu portfel wierzytelności od hiszpańskiego banku BIGBANK AS Consumer Finance.

Wydarzeniem ostatnich miesięcy jest domknięcie transakcji z PRESCO. Ostateczna cena przejęcia konkurencyjnej spółki wyniosła 194 mln zł, co daje około 7 proc. wartości nominalnej portfela, czyli o 5 p.p. mniej niż średnie wartości rynkowe na rynku polskim w 2015 r. Jak interpretować powód tego całkiem sporego dyskonta?

Chciałbym zaznaczyć, że w transakcji przejęliśmy w rzeczywistości polski portfel PRESCO, a nie całą spółkę. W toku prac nad transakcją zdecydowaliśmy się skorzystać z kompetencji i talentów części pracowników PRESCO i włączyć ich w nasze struktury. Wierzę, że będzie to dla nas kolejna dobra inwestycja, zapłacona cena bardzo nas satysfakcjonuje i odpowiada naszej oczekiwanej stopie zwrotu z inwestycji, potwierdzonej przez rzetelną wycenę. Po dokładnej analizie portfela stwierdziliśmy, że nasza efektywność operacyjna przełoży się na dodatkowy, do tej pory nieodkryty potencjał spraw. Ostatnie miesiące wykorzystaliśmy na integrację działań i czekamy na pierwsze spotkania z naszymi nowymi klientami.

(Fot: mat. prasowe)

(Fot: mat. prasowe)

W tym roku z wielkim sukcesem zamknęliście Państwo dwie publiczne emisje obligacji, łącznie na kwotę 200 mln zł. Na co będą przeznaczone pozyskane środki?

Środki pozyskane z emisji posłużą nam do kolejnych inwestycji oraz rozwoju Grupy Kapitałowej Kruk, zgodnie z przyjętą strategią. Czerpiemy korzyści z naszej pozycji lidera na trzech rynkach produktowych: niezabezpieczonych wierzytelności konsumenckich, wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie i wierzytelności korporacyjnych. Oprócz tego jesteśmy obecni w łącznie siedmiu krajach Europy – w Polsce, Rumunii, Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Hiszpanii oraz Włoszech. Nasze szerokie portfolio produktowe i geograficzne niezmiennie daje nam komfort uczestniczenia w bardzo dużej liczbie przetargów i możliwość wyboru najlepszych możliwości inwestycyjnych. Perspektywy inwestycyjne na kolejne inwestycje są więc bardzo dobre. Banki i instytucje consumer finance przejawiają rosnące zainteresowanie sprzedażą portfeli, a my bierzemy udział we wszystkich przetargach w całej Europie. Ten rok ma szansę być rekordowy, a my nie wykluczamy kolejnych emisji obligacji.

Choć stopa redukcji dla publicznych papierów serii AB1 wyniosła ponad 80 proc., to jednak plasowane, droższe emisje prywatne mają znacznie większy nominał. W marcu przydzieliliście na przykład papiery serii AA2 na kwotę 150 mln zł, pod koniec kwietnia zarząd ponownie przyjął uchwałę o niepublicznej emisji papierów na kolejne 150 mln zł. Czy z punktu widzenia spółki nie taniej byłoby zwiększyć transzę dla drobnych inwestorów?

Już ją zwiększyliśmy, emitując od marca do maja obligacje o łącznej wartości nominalnej 200 mln zł. Ta kwota to już dwie trzecie limitu, jaki przewidzieliśmy w ramach działającego prospektu emisyjnego, który kończy się w lutym przyszłego roku. Rzeczywiście zainteresowanie inwestorów detalicznych naszymi obligacjami jest bardzo duże. Popyt, jaki zgłosili w ramach wspomnianych emisji przekroczył 570 milionów złotych. Dlatego zamierzamy pogłębiać naszą współpracę i traktować oferty publiczne jako ważne źródło finansowania biznesu.

Kruk jest już dojrzałą spółką i zaczyna płacić dywidendę. Akcjonariusze otrzymają ją pod koniec lipca. Czy jest szansa, aby była to już stała, coroczna część zwrotu z inwestycji?

Wciąż wiele przed nami. Kruk stawia na dynamiczny rozwój, ekspansję oraz zwiększanie zysków. To zawsze były nasze priorytety, które zamierzamy pielęgnować w przyszłości. Widzimy jednak, że spółka osiągnęła już skalę działalności, która pozwala dalej rosnąć i równocześnie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Wierzę, że takie podejście cechuje najlepsze spółki giełdowe. Dlatego zamierzamy utrzymać tę politykę w przyszłości pamiętając, że priorytetem pozostaje wzrost Kruka. Decyzja o dywidendzie będzie przez nas podejmowana w cyklach rocznych w zależności od aktualnych priorytetów.

Jesteście Państwo notowani na polskiej giełdzie już od pięciu lat. Czy z perspektywy czasu upublicznienie spółki była dobrą decyzją?

To była bardzo dobra decyzja. Pięć lat temu staliśmy się spółką publiczną, dzięki czemu wszyscy mogli stać się właścicielami Kruka. To pozwoliło nam na kolejne inwestycje i rozwój. Umocniliśmy naszą pozycję lidera w Polsce i Rumunii oraz mogliśmy śmielej przyglądać się ekspansji w Europie. Jestem pewien, że gdyby nie decyzja o debiucie na GPW, dzisiaj działalibyśmy pod flagą jednej z międzynarodowych firm. Cieszę się, że ten kapitał, wzrosty i marka Kruka pozostały w kraju.

Dziękujemy za rozmowę.

Polecane linki:
>> Odwiedź stronę internetową grupy Kruk
>> Odwiedź microsite grupy Kruk w serwisie StockWatch.pl
>> Odwiedź stronę analityczną spółki w serwisie
>> Śledź notowania spółki z wykorzystaniem skanerów w ATTrader.pl
>> Zobacz analizę najnowszego raportu Kruka przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR