Kruk kupi wierzytelności we Włoszech o wartości nominalnej 4 mld zł

Omawiane walory:

Wrocławska spółka już wkrótce wzbogaci się o portfel wierzytelności o wartości 930 mln euro, czyli około 4 mld zł. Po zamknięciu transakcji wartość nominalna nabytych portfeli we Włoszech wzrośnie do prawie 6 mld zł.

Należąca do grupy Kruk spółka ItaCaptal wygrała na rynku włoskim przetarg na zakup portfela niezabezpieczonych wierzytelności. Wartość transakcji nie jest jeszcze znana. Na chwilę obecną wiadomo, że wartość nominalna wierzytelności wynosi ok. 930 mln euro.

Prezes spółki w niedawnym wywiadzie dla StockWatch.pl podkreślał, że rynek włoski należy do tych o największym potencjale w Europie. Jego zdaniem, może on być silnym motorem napędowym dla wzrostu wyników w kolejnych latach. >> Cały wywiad znajdziesz tutaj

– Po niecałym roku od wejścia na rynek włoski, wywodzący się z Wrocławia Kruk, jest dziś równorzędnym partnerem dla największych instytucji finansowych, w tym dla największych włoskich banków. Przejmowany portfel składa się z najbardziej preferowanych przez Kruka wierzytelności konsumenckich i istotnie zasili bazę naszych klientów na włoskim rynku. Chcemy promować wśród nich nasze prougodowe podejście, które stosujemy również na innych rynkach – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruk SA.

(Fot. mat. prasowe)

(Fot. mat. prasowe)

Tempo ekspansji zagranicznej giełdowego Kruka robi wrażenie. Spółka na rynku włoskim pojawiła się w listopadzie ubiegłego roku. Do tej pory spółka raportowała o zakupie portfela od UBI (Unione di Banche Italiane) o wartości nominalnej 350 mln zł oraz od Monte dei Paschi di Siena o wartości nominalnej 1,5 mld zł. Po zamknięciu ostatniej transakcji, wartość nominalna nabytych portfeli we Włoszech wyniesie łącznie prawie 6 mld zł. Dla porównania cała grupa Kruk nabyła do końca I półrocza 2016 roku portfele o wartości nominalnej ponad 33 mld zł.

Aktualnie Kruk aktywnie inwestuje na siedmiu europejskich rynkach: w Polsce, Rumunii, Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. KRUK w pierwszym półroczu br. obserwował dużą skłonność banków i instytucji finansowych do sprzedawania portfeli wierzytelności i oczekuje utrzymania tego trendu również w drugiej połowie roku. Tylko w tym okresie 2016 roku Grupa zainwestowała 727 mln zł w portfele wierzytelności. >> Więcej informacji na temat działalności grupy Kruk oraz jej wyników finansowych znajdziesz tutaj

W środę kurs akcji Kruka krąży wokół poziomu odniesienia. Kwadrans po godzinie 14:00 za jeden walor trzeba zapłacić 246,35 zł. W szerszym ujęciu posiadacze akcji mają powody do zadowolenia. Tylko od stycznia notowania spółki urosły o 43 proc.

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR