Kruk odkupi od swoich akcjonariuszy akcje po rekordowym kursie

Omawiane walory:
Akcjonariusze wrocławskiej spółki poparli propozycję skupu akcji własnych po kursie 350 zł za sztukę. Spółka na ten cel zarezerwowała 95 mln zł z zysku za 2019 r.
kruk,buyback,skup,akcji,2020,350

Piotr Krupa, prezes Kruka.

Poniedziałkowe walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało o wypłacie zysku za 2019 rok w formie skupu akcji. Alternatywą miała być wypłata 5 zł dywidendy na walor.

– To szósty rok z rzędu, gdy dzielimy się dochodem z akcjonariuszami, a pierwszy w historii Kruka dywidendowy skup akcji. Zawsze chciałem, by Kruk był spółką, która rośnie, a przy tym ma możliwość dzielenia się dochodem z właścicielami. Nasza sytuacja płynnościowa i finansowa daje nam możliwość, zwłaszcza teraz, bezpiecznego podzielenia się częścią zysku za 2019 rok w kwocie 95 mln zł, co pozwoli na skup 271 tys. akcji z rynku po cenie 350 zł za akcję – komentuje Piotr Krupa, prezes zarządu Kruka

Skup obejmie więc niewielką część wszystkich akcji Kruka (nieco ponad 1,4 proc.) Warto jednak zaznaczyć, że proponowane 350 zł za akcję to więcej niż kiedykolwiek wynosił kurs spółki na GPW. Najwyższa cena, jaką płacono za walory Kruka, padła na początku sierpnia 2017 r. i wyniosła 349,70 zł.

Piotr Krupa dodał, że spółka będzie chciała jak najszybciej ruszyć ze skupem. W najbliższym czasie Kruk wybierze i podpisze umowę z domem maklerskim, który w imieniu spółki będzie prowadził zapisy na skup akcji.

– Liczymy, że taka forma wypłaty dywidendy cieszyć się będzie dużym zainteresowaniem wśród akcjonariuszy. W przeciwieństwie do tradycyjnej formy wypłaty dywidendy, akcjonariusze muszą pamiętać o tym, że, aby móc skorzystać ze skupu akcji, muszą się na nią zapisać. Kruk będzie aktywnie prowadził komunikację w tym zakresie – podkreślił Piotr Krupa.

>> 20 najciekawszych dywidend do zgarnięcia jeszcze w tym sezonie

Spółka będzie na bieżąco informowała o dalszych krokach związanych z „dywidendowym skupem akcji”.

Warto też odnotować, że poniedziałkowe walne Kruka miało charakter częściowo zdalny. To pierwsza taka sytuacja w historii spółki.

– W obecnej sytuacji zagrożenia COVID-19 bardzo ważne jest dla mnie to, aby wszyscy byli bezpieczni – nasi klienci, pracownicy, jak również akcjonariusze. Dlatego też po raz pierwszy w historii Kruka WZA miało charakter zdalny. Wszystko przebiegło sprawnie, co pokazuje, że niezależnie od sytuacji zewnętrznej jesteśmy w stanie podjąć ważne dla akcjonariuszy i spółki decyzje – dodał Piotr Krupa.

Branżowy lider ma za sobą trudne półrocze. Wybuch pandemii COVID-19 odcisnął piętno przede wszystkim na wynikach za I kwartał. Ostatecznie spółka zanotowała 62 mln zł straty netto. Drugi kwartał nie był łatwiejszy, ale spółce udało się dostosować do nowych warunków i odrobić większość strat z początku roku. W minionym kwartale Kruk wypracował blisko 43 mln zł zysku netto i 60 mln zł zysku EBIT w II kwartale. Wyniki na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat okazały się znacznie lepsze od oczekiwań rynkowych ekspertów, co doskonale podsumowuje piątkowy wystrzał notowań. W poniedziałek na zamknięciu sesji jedną akcję Kruka wyceniono na 147,50 zł. To najwyższy kurs od lutego br. Obecna kapitalizacja spółki wynosi 2,8 mld zł.

>> Kosztowa poduszka – omówienie sprawozdania finansowego Kruka po II kw. 2020 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Kruk)

 • Falstart warszawskich indeksów, JSW i Tauron mocno w dół

  Giełda w Warszawie, jak wiele europejskich parkietów, rozpoczęła dzień od wzrostów, reagując na wczorajsze rekordy na Wall Street. Dość szybko jednak uaktywniła się podaż i GPW znalazła się pod kreską. W WIG20 słabo radzi sobie JSW i Tauron. Ten Square Games, KRUK i Kęty ściągają natomiast w dół mWIG40. Losy sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte, a strona popytowa może jeszcze odzyskać utraconą przewagę.

 • Rekordowo drogi Budimex i mocne wzrosty spółek spożywczych

  Po kilkudniowej przerwie ponownie zazieleniło się na GPW. Drożejący po wstępnych wynikach Budimex ciągnie w górę indeks mWIG40 i pozostałe spółki z branży budowlanej. Mocno drożeją też zagraniczne spółki spożywcze notowane w Warszawie.

 • Kruk miał 1,8 mld zł wpłat i 0,5 mld zł nowych inwestycji w 2020 roku

  Spłaty od klientów Grupy KRUK na portfelach własnych wyniosły w 2020 roku 1,83 mld zł, o 3 procent więcej niż w 2019 roku i najwięcej w historii działalności Grupy. W tym samym czasie Grupa zainwestowała na czterech rynkach 456 mln zł w nowe portfele wierzytelności o nominale ponad 3,1 mld zł.

 • Kruk wygrał przetarg na zakup dużego portfela wierzytelności w Hiszpanii Wrocławska spółka poinformowała o wygranej w przetargach na zakup portfela na rynku hiszpańskim o wartości nominalnej 372 mln zł od jednego z banków należącego do grupy kapitałowej BNP Paribas. Łączna suma wierzytelności, które zostały lub mają być nabyte od podmiotów należących do Grupy Kapitałowej BNP Paribas przez grupę KRUK w IV kwartale 2020 do dnia dzisiejszego wyniosła 816 mln zł wartości nominalnej, wliczając powyższą transakcję oraz transakcje na rynku polskim i rumuńskim.
 • Kruk sfinalizował w Polsce umowę zakupu portfeli wierzytelności o nominale 839 mln zł od Getin Noble Bank

  KRUK poinformował o podpisaniu umowy zakupu portfeli wierzytelności na rynku polskim o wartości nominalnej 839 mln zł od Getin Noble Bank.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR