Kruk startuje z emisją obligacji skierowaną do inwestorów indywidualnych

Omawiane walory:

Kruk rusza z zapisami na pierwszą w tym roku emisję obligacji publicznych w ramach VI Programu Emisji Obligacji. Rozpoczną się 19 marca 2020 i potrwają one do 1 kwietnia br. Łączna wartość nominalna oferty wyniesie do 30 mln zł, a szacowane zmienne oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym 5,20 proc. w skali roku (WIBOR 3M powiększony o marżę 3,50 p.p.). Ofertę przeprowadzi konsorcjum dystrybucyjne: Dom Maklerski BDM, Noble Securities, Michael / Ström Dom Maklerski, Dom Maklerski BOŚ, Copernicus Securities oraz Ipopema Securities.

kruk,obligacje, emisja

Kruk startuje z emisją obligacji skierowaną do inwestorów indywidualnych

Emisja obejmuje do 300 tys. 5-letnich obligacji serii AJ2, a cena emisyjna i wartość nominalna jednej obligacji wynosi 100 zł. Emisja dojdzie do skutku w przypadku objęcia i opłacenia co najmniej 100 obligacji.

– Po ponad półrocznej przerwie wracamy na rynek obligacji publicznych. Jesteśmy świeżo po publikacji wyników rocznych, w których zaraportowaliśmy 277 mln zł zysku netto i rekordowe 1,1 mld zł EBITDA gotówkowej. Potencjalni inwestorzy będą mieli zatem dostęp do pełnych, najnowszych sprawozdań finansowych spółki, co może pomóc w podjęciu decyzji, przy tego typu inwestycjach. Pieniądze pozyskane z emisji, przeznaczone zostaną na inwestycje w Grupie Kapitałowej Kruk, które w tym roku chcemy zwiększyć względem 2019 roku – komentuje Piotr Krupa, prezes Kruka.

– Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, czym dziś żyje świat. Obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Bezpieczeństwo ma dla mnie kluczowe znaczenie, zarówno w życiu prywatnym jaki w prowadzeniu przeze mnie Kruka przez ponad 20 lat. Jestem przekonany, że właśnie teraz wszyscy, oprócz zdrowia, potrzebujemy opanowania i stabilizacji. W kontekście emisji obligacji na dziś wygrało przekonanie, że pewnego rodzaju konsekwencja i kontynuacja w działaniu, jest teraz bardzo potrzebna zarówno w świecie finansów jaki i wśród inwestorów. Dlatego mimo zawirowań na rynku rozpoczęliśmy  przygotowania do emisji. Jednak, jeśli sytuacja w otoczeniu będzie rozwijała się w istotnie negatywnym scenariuszu nie wykluczamy przesunięcia lub odwołania emisji. Kruk na rynku obligacji jest aktywny od ponad 12 lat. W całej naszej rynkowej historii wyemitowaliśmy obligacje na kwotę ponad 2,4 mld zł i wykupiliśmy już od naszych obligatariuszy obligacje o wartości 1,1 mld zł. Obligacje te przyczyniły się do nabycia ponad 700 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej na poziomie 77 mld zł. Dzisiejsza emisja na kwotę 30 mln zł stanowi część działań zaplanowanych na rok 2020. Liczymy, że pomimo trudnego obecnie otoczenia inwestorzy będą zainteresowani naszą ofertą obligacji. – dodaje Piotr Krupa.

Zysk netto Grupy Kruk w 2019 roku wyniósł 277 mln zł, a EBITDA gotówkowa 1.130 mln zł. Kruk zainwestował w poprzednim roku 781 mln zł, z czego tylko w czwartym kwartale inwestycje wyniosły 389 mln zł. Utrzymał też konserwatywne podejście do zadłużenia – wskaźnik długu netto do EBITDA gotówkowej wyniósł 2,3x.

Oferta obligacji zostanie przeprowadzona w oparciu o prospekt VI Programu Emisji Obligacji Publicznych spółki Kruk, który został zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego 5 lipca 2019 roku. Na jego podstawie Kruk ma możliwość emisji obligacji przez rok od daty zatwierdzenia. Wartość nominalna całego programu to 700 mln zł. Ostateczne Warunki Emisji obligacji serii AJ2 zostały opublikowane na stronie internetowej spółki www.kruksa.pl w zakładce „Obligacje” oraz w celach informacyjnych na stronie internetowej Oferującego, czyli Domu Maklerskiego BDM S.A. www.bdm.pl.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR