Kruk uchwalił nowy program emisji obligacji o wartości 700 mln zł

Omawiane walory:

To już VII program emisji obligacji wrocławskiej spółki. Środki pozyskane z emisji długu zostaną przeznaczone na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych.

kruk,emisja, obligacje,

Kruk ustanowił VII program emisji obligacji o wartości do 700 mln zł

Aktualnie Kruk posiada otwarty VI Program Emisji Obligacji, ale okres jego ważności mija 4 lipca br. Wartość nowego programu jest taka sama, jak w przypadku obecnego i wynosi 700 mln zł. Na ten moment wiadomo jedynie, że emitowane obligacje nie będą miały formy dokumentu, będą zdematerializowane. Szczegółowe parametry poszczególnych emisji – takie jak oprocentowanie czy wysokość transzy – będą ustalane na bieżąco. W marcu Kruk zaoferował inwestorom 5-letnie obligacje oprocentowane na 3,5 pkt proc. powyżej WIBOR 3M. Z uwagi na pandemię spółka tuż przed rozpoczęciem zapisów wycofała się z emisji.

– Program będzie przede wszystkim ponownie skierowany do inwestorów indywidualnych, ale tak jak i poprzednio, nie wyklucza on transz dla inwestorów instytucjonalnych – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka.

>> Wyniki w krzywym zwierciadle – omówienie sprawozdania finansowego GK Kruk po IV kw. 2019 r.

Piotr Krupa podkreślił, że obligacje są ważnym źródłem finansowania grupy Kruk, a także realizacją strategii ich dywersyfikacji.

– Począwszy od 2013 roku, regularnie emitujemy prospektowe obligacje publiczne, których łączna wartość wyniosła 478 mln zł. Środki te przeznaczyliśmy na finansowanie działalności inwestycyjnej i operacyjnej Grupy Kruk. Co prawda obecnie, w związku z pandemią koronawirusa, ograniczyliśmy zakupy nowych portfeli wierzytelności, jednak naszym celem jest przygotowanie grupy na powrót do aktywności inwestycyjnej w kolejnych miesiącach. Dzisiejsze przyjęcie programu umożliwia złożenie prospektu do KNF i daje możliwość emisji obligacji publicznych przez kolejne 12 miesięcy od dnia zatwierdzenia dokumentu przez KNF. Z uwagi na obecne utrudnienia, m.in. konieczność pracy zdalnej, z wyprzedzeniem rozpoczynamy prace nad procedowaniem prospektu – dodał prezes.

Kruk jest jednym z większych emitentów obligacji korporacyjnych na polskim rynku. Dotychczas wyemitował niezabezpieczone obligacje o łącznej wartości nominalnej 2,4 mld zł, z czego 1,1 mld zł już wykupił.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.

 • Pandemia koronawirusa podcięła skrzydła Krukowi

  W I kwartale KRUK zainwestował zaledwie 57 mln zł w pakiety własne o łącznym nominale 505 mln zł. Spadek inwestycji o 68 proc. w ujęciu rocznym grupa tłumaczy globalną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Zarząd zakłada, że sytuacja epidemiczna i jej konsekwencje w Polsce i w krajach, w których grupa prowadzi działalność, będą mieć negatywny wpływ na wartość spłat w kolejnych miesiącach 2020 roku.

 • Kruk łapie okazje na własnych obligacjach KRUK chce skorzystać z niskich wycen na Catalyst i rusza ze skupem własnych obligacji. Windykator na zakup papierów wycenianych istotnie poniżej nominału przeznaczy 25 mln zł.
 • Kruk startuje z emisją obligacji skierowaną do inwestorów indywidualnych

  KRUK rusza z zapisami na pierwszą w tym roku emisję obligacji publicznych w ramach VI Programu Emisji Obligacji. Rozpoczną się 19 marca 2020 i potrwają one do 1 kwietnia br. Łączna wartość nominalna oferty wyniesie do 30 mln zł, a szacowane zmienne oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym 5,20 proc. w skali roku (WIBOR 3M powiększony o marżę 3,50 p.p.). Ofertę przeprowadzi konsorcjum dystrybucyjne: Dom Maklerski BDM, Noble Securities, Michael / Ström Dom Maklerski, Dom Maklerski BOŚ, Copernicus Securities oraz Ipopema Securities.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR