Kruk w I kwartale zarobił ponad 60 mln zł i przebił konsensus o 11 proc.

Omawiane walory:

Windykacyjna grupa zaliczyła świetny początek roku. Wyniki za I kwartał znów okazały się rekordowe, a wartość spłat z posiadanych portfeli urosła o 16 proc. do 217 mln zł.

W I kwartale 2016 r. przychody Kruka wzrosły w ujęciu r/r o 20,6 proc. do poziomu 160,6 mln zł. Rezultat okazał się zbieżny z konsensusem PAP. Wynik EBITDA poprawił się o 15,4 proc. do poziomu 73,4 mln zł, a zysk netto o ponad 20 proc. do 60,9 mln zł. Osiągnięcia były lepsze od prognoz rynkowych odpowiednio o 3,5 proc. i 11 proc.

Spłaty od osób zadłużonych z pakietów własnych wyniosły 216,9 mln zł i były wyższe o 16 proc. od wyniku z analogicznego kwartału 2015 r. Sytuacja makroekonomiczna pozytywnie przekłada się na spłaty z dotychczas zakupionego portfela, którego wartość nominalna na koniec marca wyniosła 27 mld zł. W minionym kwartale grupa zainwestowała 64,1 mln zł w 7 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 413 mln zł. Nakłady były o 43 proc. większe niż w analogicznym okresie 2015 roku.

– W pierwszym kwartale br. grupa uzyskała 216,9 mln zł spłat. Pomimo wzrostu pozostałych kosztów operacyjnych z 21,4 mln zł do 30,3 mln zł w 1Q‘16 marża pośrednia wyniosła 96,3 mln zł (62 proc. w nabytych pakietach wierzytelności, 33 proc. w usługach windykacyjnych i 49 proc. w pozostałych produktach). – komentuje Raiffeisen Brokers.

Na koniec kwartału dostępność linii kredytowych w Kruku wyniosła 530 mln zł. Utrzymano niskie poziomy zadłużenia, wskaźnik długu odsetkowego netto do kapitałów własnych spadł do 0,9x. Spółka uruchomiła III Program Emisji Obligacji Publicznych o wartości nominalnej 300 mln zł i przeprowadziła emisję obligacji serii AB1 o wartości 65 mln zł z oprocentowaniem 315 p.b. powyżej WIBOR 3M, a także emisję prywatną sześcioletnich obligacji o wartości 150 mln zł i marżą 325 p.b. powyżej WIBOR 3M.

– Nasza ostatnia publiczna emisja obligacji spotkała się z ogromnym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych. Pokazuje to, iż jesteśmy spółką bardzo dobrze postrzeganą. Chcielibyśmy budować cyklicznie grono inwestorów indywidualnych. Ale oczywiście kolejne ewentualne emisje to wypadkowa podaży portfeli i naszego cash flow. – powiedział podczas konferencji prasowej Michał Zasępa, członek zarządu Kruk SA.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Kruk po zakończeniu kwartału sfinalizował przejęcie portfela na rynku polskim od Grupy P.R.E.S.C.O. Ostateczna cena za przejęcie wyniosła 194 mln zł i uwzględniła korekty zawarte w umowie inwestycyjnej z grudnia 2015 roku. Także w II kwartale grupa wygrała pierwszy przetarg na zakup portfela o wartości nominalnej 13 mln zł na rynku hiszpańskim. Również w kwietniu Kruk oraz International Finance Corporation, podmiot należący do Grupy Banku Światowego, otrzymały akceptację do złożonej oferty w ramach projektu inwestycyjnego na rynku rumuńskim. Wartość nominalna portfela wierzytelności niezabezpieczonych kredytów konsumenckich wynosi 2,6 mld zł.>> Więcej na temat sytuacji fundamentalnej grupy Kruk przeczytasz tutaj

Nasze zadłużenie jest na najniższym poziomie od kiedy staliśmy się spółką giełdową. To także rekordowo niski poziom w porównaniu do największych graczy. Chętnie popracowalibyśmy na większym lewarze, jeśli pojawią się ciekawe portfele. – powiedział Piotr Krupa, prezes spółki.

Poniedziałkową sesję akcje Kruka rozpoczęły sesję neutralnie. Od początku roku zwyżka kursu przekracza 7 proc. 10 maja spółka będzie obchodziła okrągłą, piątą rocznicę debiutu na giełdzie. Od tego momentu akcje Kruka podrożały już o 350 proc.

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR