Kruk w III kwartale zanotował trzycyfrową dynamikę zysku netto

Omawiane walory:

Windykacyjna grupa rozwija się w imponującym tempie. Tylko w III kwartale Kruk zarobił o ponad 100 proc. więcej niż przed rokiem. Teraz spółka szykuje się do rozpoczęcia działalności we Włoszech i Hiszpanii. Pierwsze inwestycje mają ruszyć w drugiej połowie 2016 roku.

W III kwartale 2015 roku Kruk wypracował 162,4 mln zł przychodów, co w ujęciu r/r dało wzrost o 56 proc. i pozwoliło przebić rynkowy konsensus PAP o 7,8 proc. Na poziomie zysku EBITDA wzrost wyniósł 70 proc. do 68,7 mln zł. Rynkowe prognozy zakładały 63,4 mln zł. Na czysto grupa zarobiła 52,6 mln zł, co skutkowało 102-proc. wzrostem r/r i ponad 10-proc. przebitką powyżej konsensusu.

Marża pośrednia na nabytych portfelach wierzytelności wyniosła 57 proc. (86 mln zł) w porównaniu do 62 proc. z II kwartału tego roku. Natomiast marża pośrednia na usługach windykacyjnych to 27 proc. (1,9 mln zł), a na pozostałych produktach 60 proc. (2,6 mln zł). Analitycy Raiffeisen Brokers w wynikach Kruka zwracają uwagę jeszcze na kilka ważnych rzeczy.

– Koszty ogólne wyniosły 21,3 mln zł i były o 12 proc. niższe r/r. Cash flow operacyjny był wyraźnie lepszy kw/kw z powodu mniejszych zakupów portfeli w III kwartale. Dług netto był na nieco niższym poziomie kw/kw. Mocne przychody oraz niższe koszty (niższa wycena programu opcyjnego) przyczyniły się do lepszych od oczekiwań wyników. – dodaje Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers.

>> Więcej informacji na temat działalności grupy Kruk oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite grupy Kruk w serwisie StockWatch.pl

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Po trzech kwartałach tego roku zysk netto wyniósł 160,2 mln zł, czyli 27 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym czasie grupa zrealizowała 106 proc. łącznego wyniku za 2014 rok. Spłaty z portfeli własnych wyniosły 604,7 mln zł, co oznacza 85 proc. ogółu spłat z całego 2014 roku oraz 14 proc. wzrost r/r. Tylko w III kwartale spłaty wyniosły 206,0 mln zł, czyli o 23 proc. więcej. W okresie pierwszych 9 miesięcy 2015 r. podmioty należące do grupy zainwestowały 292,3 mln zł w 48 pakietów o łącznej wartości nominalnej 2,9 mld zł. W minionym kwartale inwestycje wyniosły 70,1 mln zł w portfele o wartości nominalnej 606,7 mln zł. Grupa zakupiła pierwsze portfele w Niemczech i bierze udział w kolejnych przetargach.

– Mamy już setki porozumień podpisanych z klientami niemieckimi. Co miesiąc Commerzbank przekazuje nam wierzytelności. Dzwonimy i wysyłamy listy do dłużników z centrum operacyjnego w Polsce. Dzisiaj po trzech miesiącach dzwonienia ani razu nie usłyszeliśmy, że to problem, iż działamy w Polsce. – powiedział na konferencji prasowej Piotr Krupa, prezes Kruk SA.

Kruk jest w trakcie realizacji trzech istotnych projektów. Chodzi o finalizację transakcji zakupu portfela o wartości nominalnej 718 mln zł od PKO BP, podpisanie umowy inwestycyjnej z P.R.E.S.C.O. oraz finalizację rozmów z International Finance Corporation w sprawie wspólnej inwestycji w Rumunii. Jednocześnie grupa przeprowadziła szczegółowe badanie i potwierdził atrakcyjność dwóch kolejnych rynków geograficznych z wysokim poziomem podaży wierzytelności – Włoch i Hiszpanii. Kruk szacuje, że łączna wielkość rynku podaży wierzytelności nieregularnych niezabezpieczonych w tych krajach jest kilkukrotnie większa niż w Polsce. Spółka spodziewa się, że banki i instytucje będą kontynuowały procesy sprzedaży wierzytelności.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Kruka

– Przechodzimy do kolejnego etapu realizowania naszej strategii na lata 2015-2019, która zakłada osiągnięcie pozycji w pierwszej trójce firm zarządzania wierzytelnościami w Europie. W tym celu dokładnie zbadaliśmy dwa kraje z orbity naszych zainteresowań, czyli Włochy i Hiszpanię. Rynki te są atrakcyjne i Kruk rozpocznie na nich prace nad budową organizacji. Zakładam, że dokonamy pierwszych inwestycji na jednym z tych rynków w drugiej połowie 2016 roku. Zamierzamy utrzymać naszą strategię stosowaną w Niemczech, czyli dokładnie przyglądać się każdej opcji inwestycyjnej i wybierać tylko te najlepsze dla na wczesnym etapie rozwoju.– powiedział Piotr Krupa, prezes Kruk SA.

Grupa dzięki dobremu dostępowi do kapitału jest gotowa dokonywać kolejnych inwestycji we wszystkich krajach działalności. W III kwartale powiększyła wartość linii kredytowych do 560 mln zł, w tym równowartość 140 mln zł może wykorzystać w walucie euro. Już po zakończeniu kwartału spółka podjął decyzję o emisji obligacji w ramach oferty prywatnej o wartości nominalnej do 100 mln złotych. Spółka ma miejsce w bilansie na kontynuację wysokiej aktywności na rynku zakupów portfeli wierzytelności. Na koniec września wskaźnik długu netto do kapitałów własnych na koniec wyniósł 1,0x i był najniższy od I kwartału 2011 roku.

Na początku poniedziałkowej sesji akcje Kruka lekko zyskują na wartości. Notowania spółki systematycznie pną się w górę i od początku roku podrożały o blisko 70 proc. W skali ostatnich 3 lat zwyżka sięga ponad 320 proc.

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR