Kruk: W naszym interesie leży utrzymywanie zdywersyfikowanych źródeł finansowania

Omawiane walory:

Gościem poniedziałkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl był Michał Zasępa, CFO największej polskiej spółki na rynku zarządzania wierzytelnościami. Podczas spotkania omówiono temat najnowszej emisji obligacji oraz perspektywy rozwoju grupy Kruk.

Michał, Zasępa, CFO, KRUK, czat

Michał Zasępa, CFO Grupy Kruk.

Jedna z ikon rynku Catalyst wraca z nową ofertą obligacji. Do 29 sierpnia trwają zapisy na 5-letnie papiery Kruka serii AJ1. Emisja otwiera VI program publicznych emisji obligacji oferowanych w oparciu o prospekt zatwierdzony przez KNF. W puli jest 250 tys. papierów po cenie emisyjnej 100 zł z terminem wykupu na 2 września 2024 r. Oprocentowanie jest zmienne i wynosi WIBOR 3M plus marża 3,5 pkt proc. Szacowane oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 5,22 proc. w skali roku. To więcej niż kupon notowanych na rynku Catalyst serii KRU0321 czy KRU1120, dla których wynosi WIBOR 3M + 3,15 proc.

– (Wysokość kuponu – przy. red) To wynik zestawienia naszej oceny rynku i warunków alternatywnych źródeł finansowania dla Kruka. (…) W naszym interesie leży utrzymywanie zdywersyfikowanych źródeł finansowania – powiedział w rozmowie na żywo z inwestorami w StockWatch.pl CFO Kruka, Michał Zasępa.

>> Zapis całego spotkania z Michałem Zasępą, CFO grupy Kruk znajdziesz tutaj

Sytuacja finansowa lidera branży windykacyjnej jest komfortowa. Na koniec marca wskaźnik dług/EBITDA utrzymywał się na niskim poziomie. Firma ma też dostęp do finansowania bankowego na kwotę blisko 1 mld zł, które jak podkreśla, chce mieć w zapasie na wypadek okazji inwestycyjnych na rynku wierzytelności.

– W uproszeniu można przyjąć, że poziom przekraczający 4x to jest poziom wysokiego zadłużenia i wysokiego ryzyka. Od tego poziomu jesteśmy w tej chwili daleko (…). Utrzymywanie pewnej wartości limitów kredytowych umożliwia nam szybkie i pewne zamykanie transakcji zakupu portfeli w przyszłości. Chcemy mieć pewien niewykorzystany limit kredytowy – dodał CFO największej polskiej spółki na rynku zarządzania wierzytelnościami.

Innym gorącym tematem poniedziałkowego spotkania była Wonga, czyli spółka udzielająca pożyczek online, którą Kruk przejął za 100 mln zł w drugim kwartale tego roku. Jedno z pierwszych pytań na czacie dotyczyło kolejnych potencjalnych akwizycji.

– Nie planujemy w najbliższym czasie akwizycji. Chcemy skupić się na naszej podstawowej działalności, czyli zarządzaniu portfelami własnymi, oraz naszych pozostałych liniach biznesowych, w tym na rozwoju zakupionej Wongi – sprecyzował przedstawiciel spółki.

Notowani na GPW windykatorzy mają za sobą burzliwe miesiące. Afera GetBack, zmiany prawne dot. przedawnień długów czy wreszcie wprowadzona ustawa antylichwiarska zachwiały notowaniami spółek z całego sektora.

– Mam nadzieję, że większość istotnych zmian rynek wierzytelności ma już za sobą. Liczymy na wzrost rynku w perspektywie trzech lat w Polsce – odpowiedział Michał Zasępa.

W poniedziałek kurs akcji Kruka spadł o 1,47 proc. do 167,50 zł. Od początku roku walory windykacyjnej firmy z Wrocławia podrożały o blisko 10 proc. Kapitalizacja całej grupy wynosi obecnie 3,17 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR