StockWatch.pl

Kruk wygrał duży przetarg na rynku hiszpańskim

Omawiane walory:

Wygrana otwiera drogę do nabycia portfela wierzytelności o wartości nominalnej przekraczającej 800 mln zł. W tym roku grupa windykacyjna już zakupiła portfele warte według nominału ponad 10 mld zł.

Kruk poprzez spółkę zależną InvestCapital Malta wygrał przetarg na rynku hiszpańskim na zakup portfela detalicznych niezabezpieczonych wierzytelności. Wartość nominalna portfela wynosi około 183 mln euro. W przeliczeniu na polską walutę (po średnim kursie NBP z 22 listopada) daje to około 807 mln zł.

– To druga inwestycja Kruka w Hiszpanii. W kwietniu br. spółka nabyła portfel o wartości nominalnej 4 mln EUR (13 mln zł). Hiszpania jest młodym rynkiem dla Kruka, a kluczowe znaczenie w ocenie tej inwestycji będą miały stopy zwrotu (IRR) uzyskiwane na tym rynku. – komentuje Sobiesław Kozłowski, Raiffeisen Brokers.

>> Miałeś rachunek w HFT Brokers? Sprawdź rabat od CMC Markets

Obecnie Kruk aktywnie rozwija swoją działalność na siedmiu rynkach Starego Kontynentu. Oprócz Polski są to wspomniana Hiszpania oraz Czechy, Niemcy, Rumunia, Słowacja i Włochy. W III kwartale Kruk zainwestował 205 mln zł w 16 nowych portfeli wierzytelności o wartości nominalnej 2 mld zł. Od początku roku wartość inwestycji sięgnęła 936 mln zł. W rezultacie spółka kupiła 60 portfeli na sześciu europejskich rynkach: w Polsce, Rumunii, Czechach, Niemczech, Hiszpanii oraz we Włoszech. Ich łączna wartość nominalna to 6,4 mld zł. Dodatkowo po zamknięciu III kwartału Kruk nabył na rynku włoskim portfel spraw o łącznej wartości nominalnej 930 mln euro, czyli około 4 mld zł.

Windykacyjna grupa myśli o dalszej ekspansji na rynkach Europy Zachodniej i w związku z tym szykuje się do emisji akcji w wysokości nie wyższej niż 5,6 proc. obecnie istniejących. Nowe walory miałby zostać skierowane do 149 wybranych inwestorów, a cenę emisyjną ustali zarząd. Decyzja o przeprowadzeniu oferty prywatnej zapadnie na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 29 listopada. >> W serwisie jest już dostępna analiza fundamentalna spółki po wynikach za III kwartał

W tym roku akcje Kruka zyskały 17 proc. Niemniej w ostatnich tygodniach widoczna była korekta. Dwumiesięczna stopa zwrotu jest na 19-proc. minusie. Nie zmienia to faktu, że w ostatnich latach notowania zaliczyły skokowy wzrost – ponad 400 proc. w ciągu pięciu lat.

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR