Kruk wygrał duży przetarg na rynku hiszpańskim

Omawiane walory:

Wygrana otwiera drogę do nabycia portfela wierzytelności o wartości nominalnej przekraczającej 800 mln zł. W tym roku grupa windykacyjna już zakupiła portfele warte według nominału ponad 10 mld zł.

Kruk poprzez spółkę zależną InvestCapital Malta wygrał przetarg na rynku hiszpańskim na zakup portfela detalicznych niezabezpieczonych wierzytelności. Wartość nominalna portfela wynosi około 183 mln euro. W przeliczeniu na polską walutę (po średnim kursie NBP z 22 listopada) daje to około 807 mln zł.

– To druga inwestycja Kruka w Hiszpanii. W kwietniu br. spółka nabyła portfel o wartości nominalnej 4 mln EUR (13 mln zł). Hiszpania jest młodym rynkiem dla Kruka, a kluczowe znaczenie w ocenie tej inwestycji będą miały stopy zwrotu (IRR) uzyskiwane na tym rynku. – komentuje Sobiesław Kozłowski, Raiffeisen Brokers.

Obecnie Kruk aktywnie rozwija swoją działalność na siedmiu rynkach Starego Kontynentu. Oprócz Polski są to wspomniana Hiszpania oraz Czechy, Niemcy, Rumunia, Słowacja i Włochy. W III kwartale Kruk zainwestował 205 mln zł w 16 nowych portfeli wierzytelności o wartości nominalnej 2 mld zł. Od początku roku wartość inwestycji sięgnęła 936 mln zł. W rezultacie spółka kupiła 60 portfeli na sześciu europejskich rynkach: w Polsce, Rumunii, Czechach, Niemczech, Hiszpanii oraz we Włoszech. Ich łączna wartość nominalna to 6,4 mld zł. Dodatkowo po zamknięciu III kwartału Kruk nabył na rynku włoskim portfel spraw o łącznej wartości nominalnej 930 mln euro, czyli około 4 mld zł.

Windykacyjna grupa myśli o dalszej ekspansji na rynkach Europy Zachodniej i w związku z tym szykuje się do emisji akcji w wysokości nie wyższej niż 5,6 proc. obecnie istniejących. Nowe walory miałby zostać skierowane do 149 wybranych inwestorów, a cenę emisyjną ustali zarząd. Decyzja o przeprowadzeniu oferty prywatnej zapadnie na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 29 listopada. >> W serwisie jest już dostępna analiza fundamentalna spółki po wynikach za III kwartał

W tym roku akcje Kruka zyskały 17 proc. Niemniej w ostatnich tygodniach widoczna była korekta. Dwumiesięczna stopa zwrotu jest na 19-proc. minusie. Nie zmienia to faktu, że w ostatnich latach notowania zaliczyły skokowy wzrost – ponad 400 proc. w ciągu pięciu lat.

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR