Kruk zainwestował ponad 50 mln zł w nowy portfel wierzytelności

Omawiane walory:

Najnowsza transakcja z udziałem giełdowej grupy windykacyjnej dotyczy pakietu z Santander Consumer Banku o nominale 327 mln zł. Równolegle Kruk dostał zielone światło od KNF na emisję kolejnej puli obligacji detalicznych.

Kruk kupuje portfel długów od Santander Consumer Bank za 51,9 mln zł. Łączna wartość nominalna przejmowanych wierzytelności opiewa na 327 mln zł. Stroną transakcji jest spółka zależna Kruka, Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Zapłata ma nastąpić 17 lutego 2016 r.

W całym 2015 roku grupa nabyła 86 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 4,9 mld zł. Największe inwestycje w tym okresie obejmowały: portfel Pireaus Bank w Rumunii o wartości nominalnej 761 mln zł, a także polskie portfele: PKO BP o nominale 530 mln zł oraz Santander Consumer Bank o nominale 317 mln zł. Ubiegłoroczne nakłady na nowe portfele wyniosły 489 mln zł, z czego 198 mln zł w samym czwartym kwartale. 

Równolegle Kruk poinformował, że Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny i dała zielone światło na przeprowadzenie oferty publicznej obligacji w ramach III programu o łącznej wartości do 300 mln zł. Wcześniejsze dwa programy warte były po 150 mln zł, ale spółka nie wykorzystała ich w całości. Obecnie na rynku Catalyst notowanych jest 14 serii obligacji Kruka o łącznej wartości bliskiej 600 mln zł, z terminami wykupu w latach 2016-2021.>> Odwiedź microsite grupy Kruk w serwisie StockWatch.pl

Niedawno Kruk przyspieszył publikację wyników rocznych z 9 na 6 marca. Grupa ma za sobą najlepszy rok w historii. W 2015 roku spłaty z portfeli wierzytelności nabytych wyniosły 825 mln zł. W ujęciu r/r to wzrost aż o 116 proc. Wysoka dynamika jest zasługą m.in. poprawy efektywności na posiadanym już portfelu wierzytelności oraz sprzyjającego otoczenia gospodarczego.

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR