Krupa: Skupiamy się, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki zarówno w terminie krótkim, ale przede wszystkim długofalowym

Omawiane walory:

W środę gościem czatu inwestorskiego w StockWatch.pl był Piotr Krupa, prezes największej polskiej spółki na rynku zarządzania wierzytelnościami. Podczas spotkania na gorąco omówiono wyniki finansowe za III kwartał oraz perspektywy rozwoju grupy.

kruk, czat, krupa, inwestorski

Piotr Krupa, prezes Kruka był gościem czatu inwestorskiego w StockWatch.pl (Fot. Kruk)

Okazją do kolejnego już spotkania z prezesem Kruka były najnowsze wyniki finansowe. I tu ciekawostka, bo pierwsza reakcja rynku na znacznie lepsze od konsensusu dane za III kwartał była mieszana. Raport pojawił się w czwartek po sesji, a w piątek notowania Kruka zaliczyły lekki spadek. Dopiero w kolejnych dniach kurs akcji zaczął rosnąć i obecnie jest 7,6 proc. wyżej niż przed raportem.

– Według nas, kurs akcji wynikać może przede wszystkim z ogólnego sentymentu do branży, co mamy nadzieję zmieni się w przyszłości. Dodatkowe informacje pojawiające się na rynku, takie jak wpływ wyroku TSUE nt. frankowych kredytów mogą powodować również zamieszanie. Natomiast uspokajam Was – nie ma on negatywnego wpływu na wyniki Kruka, a może mieć wręcz pozytywny w postaci większej podaży portfeli bankowych w przyszłości – powiedział w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl prezes Kruka, Piotr Krupa.

>> Zapis całego spotkania z Piotrem Krupą, prezesem Kruka znajdziesz tutaj

Głębsza analiza wyników potwierdza, że miniony kwartał był dla Kruka całkiem niezły i operacyjnie lepszy niż przed rokiem. Zysk netto wyniósł 77,8 mln zł i przebił konsensus PAP o 9 proc. Na poziomie operacyjnym wrocławska spółka wypracowała 129,3 mln zł, czyli o 16 proc. więcej niż zakładał rynek. EBITDA wyniosła 140,8 mln zł i była lepsza od szacunków analityków o 15 proc. Jedną z najczęściej poruszanych kwestii na czacie był mocny spadek nakładów na nowe portfele. W minionym okresie Kruk przeznaczył na ten cel jedynie 83 mln zł. To wynik o 87 proc. niższy niż w analogicznym okresie 2018 r. Prezes Krupa pytany o regres w inwestycjach zaznaczył, że ubiegły rok był pod tym względem rekordowy. Jego zdaniem, o powtórkę tego wyniku byłoby ciężko, chociażby z uwagi na ograniczenie inwestycji na rynku włoskim i hiszpańskim. Dodał, że tegoroczne inwestycje są mniejsze, ale za to realizowane na lepszych stopach zwrotu niż w latach ubiegłych. Obecnie – jak co roku w tym okresie – Kruk obserwuje wzmożoną aktywność na rynku sprzedaży wierzytelności, w tym bankowych. Pierwszym konkretem w tym zakresie jest wygrana Kruka w przetargu na zakup dużego portfela bankowego o wartości nominalnej 1,4 mld zł.

– Zauważamy kilka czynników, które mogłyby mieć wpływ na podaż portfeli. Na rynku polskim jest to m. in.: wyroki TSUE, które mogą przyczynić się do szukania przez banki nowych źródeł finansowania czy zmniejszenie okresu przedawnienia. Na rynku rumuńskim niezmiennie obserwujemy dużą podaż portfeli. Wracamy do inwestycji we Włoszech i Hiszpanii, gdzie rynek portfeli jest duży – powiedział prezes Kruka.

>> Włoska szkoła latania – omówienie sprawozdania Kruk SA po III kw. 2019 r.

Ciekawostką była informacja na temat warunków rynkowych transakcji. Jeszcze rok temu ceny pakietów wierzytelności były mocno wyśrubowane, głównie przez agresywną politykę inwestycyjną GetBacku, niegdyś największego konkurenta Kruka. Jednak obecnie spółka ta praktycznie wypadła z gry i skupia się na walce o przetrwanie.

– Część banków jest ciągle na etapie dopasowywania swoich oczekiwań do nowych realiów cenowych. Na dziś konkurujemy praktycznie już tylko z zagranicznymi firmami i proces normalizacji cen jest w trakcie – powiedział prezes Kruka.

Innym często przewijającym się wątkiem były zmiany w prawie. Kruk działa na kilku rynkach zagranicznych. Inwestorzy chcieli wiedzieć, czy na którymś z nich trwają prace legislacyjne, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na prowadzony biznes.

– Na każdym rynku były, są i będą prowadzone prace legislacyjne, które mogą wpływać na wyniki Kruka (zarówno pozytywny jak i negatywny). To dla nas naturalne zjawisko. Wszystkie te prace są przez nas śledzone, analizowane i uwzględniane w planowaniu naszych działań. Jeżeli jakieś zmiany legislacyjne zmaterializują się, zawsze informujemy o tym rynek z informacją o wpływie na wynik spółki – powiedział Piotr Krupa.

W środę kurs akcji Kruka wzrósł o 2 proc. do 146,20 zł. Od początku roku walory windykacyjnej firmy z Wrocławia potaniały o blisko 4 proc. Kapitalizacja całej grupy wynosi obecnie 2,75 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR